Tip na článok
Mesto vo vesmíre: Malo by dokázať prijať stovky až tisícky ľudí.

Miliardár chce kolonizovať vesmír: Budeme chodiť do práce na Mesiac?

jf

Šéf Amazonu a spoločnosti Blue Origin, Jeff Bezos je presvedčený, že kolonizácia vesmíru odľahčí Zem a jeho vízia je jasná: ťažký priemysel presunie na Mesiac

Galéria k článku (3 fotografie )
Stroj umožnil každému človeku nahliadnuť do vesmíru.
V posledných desaťročiach v okolitom vesmíre pribúda odpad zo starých satelitov či rakiet.
Pred 28 rokmi, 24. apríla 1990, bol po desaťročiach príprav na obežnú dráhu vynesený Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Riaditeľ SpaceX Elon Musk má podobný sen: do roku 2024 vyslať na Mars ľudí. Vyzerá to tak, že preteky miliardárov o kolonizáciu vesmíru bude veľmi zaujímavé sledovať. Ak by sa však v dosiahnutí tohto sna spojili, cieľ je bližšie, ako by sme mohli čakať.

Bezos približuje svoj sen o kolonizácii vesmíru a vytvorení základne
Bezos približuje svoj sen o kolonizácii vesmíru a vytvorení základne
internet

Bezos v rozhovore pre magazín GeekWire na konferencii International Space Development Conference načrtol svoj plán vyslať na Mesiac ľudí a postaviť tam stálu lunárnu základňu. Pragmaticky konštatuje, že "Zem nie je príliš dobré miesto pre ťažký priemysel. Teraz v tomto smere vyhovuje, ale v nie príliš vzdialenej budúcnosti - hovorím o desaťročiach, možno storočí - začne byť jednoduchšie robiť na Mesiaci množstvo z vecí, ktoré teraz robíme na Zemi." Budúcnosť Zeme vidí jasne: nakoľko dopyt po energii stúpa a populácia narastá, presun ťažkého priemyslu bude jediný spôsob, ako situáciu ustáť.

Do práce na Mesiac

Jedným z prvých krokov Blue Origin je zníženie nákladov na lety do Vesmíru. Najskôr s novou kozmickou loďou New Shepard, v roku 2020 s orbitálnou loďou New Glenn. Z dlhodobého hľadiska je Bezosovou víziou pripraviť cestu pre milióny ľudí pracujúcich vo vesmíre. Sen o obrovských základniach, v ktorých budú ľudia vo vesmíre žiť a pracovať, je inšpirovaný fyzikom Gerardom K. O´Neillom, ktorý už pred desaťročiami takto priblížil osídlenie vesmíru. Obrovské základne by mali poskytnúť bývanie a prácu množstvu ľudí, ktorí by boli na Mesiac vysielaní "do práce". Nielen však na Mesiac, miliardári snívajú o osídlení aj iných častí slnečnej sústavy. A kto základne vybuduje? Neuhádli by ste. Roboti.

S NASA či bez

Kozmickú loď Blue Moon chce Blue Origin postaviť v spolupráci s NASA. Takéto spojenie súkromného a verejného sektoru by urýchlilo vybudovanie aj dopravu ľudí do vesmíru. Zatiaľ ide len o plány, avšak Bezos je pripravený aj na situáciu, že NASA spoluprácu odmietne. Nevylučuje tak spoluprácu so SpaceX či Európskou kozmickou agentúrou. Spolupráca a spojenie by mohli viesť k rýchlejšiemu dosiahnutiu cieľa, ako keby každý budoval sídlo individuálne.

Vybudovanie základne nie je len o tom, postaviť raketu či vyslať niekoľko ľudí do vesmíru. Ide o veľký a komplikovaný projekt. Bezos hovorí, že spoločnosť Blue Origin je ochotná urobiť všetko, aby dosiahli svoj cieľ. Teda, pokiaľ im to financie dovolia, čo môže byť dosť zásadný problém. Vesmírna základňa je nepochybne beh na dlhú trať, avšak Bezos, ako najbohatší človek na svete, ktorého majetok presahuje 130 miliárd dolárov, si ho dovoliť môže.

VIDEO Plus 7 Dní