Bežné poobedie pracovného dňa podobné v hociktorom supermarkete na Slovensku. Neveľká „premávka“ nákupných košíkov, ktoré lemujú cestičky od zeleniny k pečivu. A medzi tým ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská s miskou hrášku. Aspoň tak to v skratke vyzeralo v supermarkete v bratislavskom Ružinove v utorok, 24 septembra. Hrášok v rukách ministerky nebol náhodný. Predstavuje symbol k včasnému zachyteniu rakoviny prsníka. Prevencia pomáha až v 90 percentách, štyri z piatich Sloveniek však takéto vyšetrenie ignorujú.

Malé ložisko veľké nebezpečenstvo

Ministerka prezentovala úvodné slová k Roku prevencie 2019 v diskontnom reťazci Lidl. Ten sa stal partnerom preventívnej akcie rezortu zdravotníctva formou predaja hráškovej polievky. Ak si ľudia v predajnej sieti polievku zakúpia, päť centov z nej poputuje od reťazca na liečbu rakoviny prsníka.

 

„V rámci aktuálne prebiehajúceho Roku prevencie sme na Slovensku v týchto dňoch odštartovali už druhý štátom garantovaný a organizovaný skríning. Po skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka rozbiehame skríning rakoviny prsníka. Odhalenie malého niekoľkomilimetrového ložiska v prsníku umožňuje práve mamografia, ktorá patrí medzi najúčinnejšie metódy odhalenia rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu,“uviedla v supermarkete Kalavská. Hrášok si autori kampane zvolili ako symbol, ktorý má ukázať, že aj ložisko jeho veľkosti sa dá vyšetrením odhaliť a následne úspešne liečiť. „Skríning rakoviny prsníka zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre ženy od 50-teho do 69-teho roku života,“ dodala ministerka.

Až štyri z piatich žien

Prevencia je pritom často dôležitejšia než liečba. Zachytenie rakoviny prsníka vo včasnom štádiu totiž znamená až 90 %-nú šancu na vyliečenie. Pri rakovine prsníka dokáže vyšetrenie prevereným mamografom zachytiť už 5-milimetrový dobre liečiteľný nález. Podľa údajov ministerstva má na Slovensku nárok na preventívne mamografické vyšetrenie viac ako 1,3 milióna žien. Pritom však až štyri z piatich žien túto možnosť nevyužívajú a stovky z nich preto zomierajú zbytočne.

„V dnešnej uponáhľanej dobe často nie je jednoduché nájsť si dostatok času na starostlivosť o to najcennejšie čo máme, o vlastné zdravie. Sme hrdým exkluzívnym partnerom Roka prevencie a radi prispievame k šíreniu osvety v tomto smere, pretože venovať čas samému sebe sa rozhodne oplatí,“povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ Lidl. Diskontný reťazec zaradil do predaja hráškovú polievku v špeciálnom obale, ktorý sám o sebe informuje o dôležitosti preventívnych vyšetrení. Hrášková polievka bez glutamanu je dostupná vo všetkých 137 predajniach tohto reťazca na Slovensku.

Mamografia je jediná diagnostická metóda, ktorá vie zachytiť onkologické ochorenie prsníka aj vo veľmi včasnom štádiu. Vysoko citlivý prístroj dokáže odhaliť aj 5-milimetrové ložiská, ktoré sa nedajú nahmatať pri samovyšetrení a nemusia byť viditeľné ani pri sonografii. Spoľahlivosť vyšetrenia dosahuje až 95 % a každá žena po štyridsiatke ho môže absolvovať raz za dva roky bezplatne.