Oblečte sa od hlavy po päty

Základným pravidlom pokiaľ chcete v mrazoch zostať v teple, je zakryť čo najväčšiu časť vášho tela, a udržať ju v suchu. Na hlavu sa vám preto rozhodne zíde vlnený klobúk alebo teplá čiapka. Pokiaľ ide o najlepšiu čiapku do zimného počasia, môžete si vybrať štýl, ktorý vám vyhovuje, ale je dôležité zvážiť materiál, a vybrať si kúsok, v ktorom sa nebudete extrémne potiť. Ideálne bývajú mikroflísové a vlnené materiály, ktoré sú na udržiavanie tepla a odvádzanie vlhkosti skvelou voľbou.

Myslite aj na ústa, ktoré si prekryte šatkou alebo pletenou maskou ​​na zakrytie tváre a úst. Rukávy by vám mali tesne priliehať k zápästiu, aby vám spod bundy neunikalo teplo. Nezabudnite ani na rukavice, ktoré by mali byť dostatočne teplé. Aj keď môže byť lákavé kvôli štýlu vymeniť palčiaky za klasické rukavice, palčiaky majú tendenciu byť teplejšou voľbou. Je to preto, že prsty generujú viac tepla, keď nie sú od seba oddelené látkou. Hľadajte palčiaky, ktoré obsahujú páperovú alebo syntetickú izoláciu, sú nepremokavé a správne padnú na ruky. Oblečte si tiež niekoľko vrstiev oblečenia voľnejšieho strihu, a samozrejme dobrý teplý nepremokavý kabát a teplé čižmy, ako napríklad moon boot.

Noste vrstvy

Čo sa týka teplého obliekania, môže sa zdať, že jednoduché zbalenie sa do vrstiev oblečenia je stávkou na istotu. Vrstviť však vaše oblečenie správne je kus vedy. Najskôr potrebujete správne zvoliť vnútornú vrstvu. Tu noste látky, ktoré udržia viac telesného tepla a neabsorbujú vlhkosť. Skvelé sú vlna, hodváb alebo polypropylén, ktoré udržia viac telesného tepla ako bavlna. Tenké vlnené svetríky alebo jemné hodvábne blúzky sú preto skvelé aj počas tuhých mrazov. Skvelou voľbou sú v tomto prípade aj overaly https://answear.sk/k/ona/oblecenie/overaly, ktoré počas celého nosenia zostávajú na jednom mieste a nehrozí vám tak riziko nachladnutia, napríklad v oblasti krížov.

Následne si zvoľte dobrú izolačnú vrstvu. Tá vám pomôže udržať teplo tým, že zachytí vzduch v blízkosti vášho tela. Najlepšie fungujú prírodné vlákna, ako je vlna, husacie páperie alebo fleece. Pokiaľ si teda na vašu blúzku alebo tenký sveter oblečiete napríklad prešívanú páperovú vestu alebo hrubý vlnený sveter, zima vám rozhodne nebude. Vonkajšia vrstva vám pomáha chrániť sa pred vetrom, dažďom a snehom. Zvoľte preto kabáty alebo bundy dámske, ktoré sú pevne tkané a odolné voči vode a vetru. Tak znížite straty telesného tepla.

Ilustračné foto
Zdroj: Envato Elements

Zostaňte v teple aj počas cvičenia

Mnohí si neodpustia outdoorovú  fyzickú aktivitu ani v zime, iní ju dokonca milujú. Športovanie v mrazoch je zdravé, avšak musíte tiež dbať na to, aby vás tento počin nestál zdravie. V prvom rade nedovoľte, aby ste sa prehriali. Pri obliekaní sa do chladného počasia je dôležité nájsť rovnováhu medzi udržiavaním tepla a zabránením prehriatiu. Je to preto, že nadmerné potenie spôsobí, že vaše telo stratí viac tepla. Preto, keď vám začne byť príliš teplo, je dobré nadmerné vrstvy odstrániť. Je tiež dôležité, aby ste neignorovali varovné signály vášho tela. Triaška je prvým dôležitým znakom toho, že vaše telo stráca teplo, a že je čas ísť dovnútra a zahriať sa.