Chcete, aby vaše dieťa bolo blondiačik s modrými očami, nadpriemerným IQ, ktorý nikdy nedostane rakovinu, so záručným listom, že sa dožije minimálne sedemdesiat rokov? Nech sa páči, tu je cenník, po zaplatení vás zaradíme do poradovníka. S takým niečím sme sa doteraz mohli stretnúť nanajvýš vo vedecko-fantastických filmoch. Už čoskoro to však nemusí platiť.

Pochybný experiment s HIV

Koncom novembra minulého roku sa totiž v Hongkongu konal Druhý medzinárodný kongres o upravovaní ľudského genómu. Na ňom tentoraz na seba všetku pozornosť strhol jediný rečník - čínsky vedec Ťiankuej He. Oznámil a opísal tam totiž experiment vedúci k narodeniu dievčat dvojičiek s menami Lulu a Nana. Tie sa stali prvými deťmi na svete, ktoré prišli na svet s umelo pozmenenou DNA. Neskôr pridal informáciu, že ďalšia tehotná žena v sebe nosí plod s modifikovanou DNA. Čo si pod tým treba predstaviť?

Keďže otec dievčat bol HIV pozitívny, čínsky vedec sa rozhodol použiť génový editor CRISPR-Cas9 na to, aby z DNA dievčat odstránil gén zodpovedný za tvorbu bielkoviny CCR5. To by značilo, že budú odolné nielen proti HIV, ale aj kiahňam a cholere. Táto bielkovina totiž umožňuje vírusu napadnúť biele krvinky zodpovedné za správny chod imunitného systému. Editor sa mu hovorí aj preto, lebo toto označenie presne vystihuje jeho funkciu, je to nástroj, ktorý môže spôsobiť v genetike revolúciu, no môže byť aj veľmi nebezpečný.

Modifikácia genómu

Naviaže sa na určené miesto v DNA, „molekulárnymi nožnicami“ vie z neho vystrihnúť konkrétnu sekvenciu a nahradiť ju inou. Vedci ho tak dokážu presne naprogramovať. V úlohe navigácie vystupuje krátky reťazec ribonukleovej kyseliny a jeho chirurgickým nástrojom, respektíve molekulárnymi nožnicami, ktorými do nej na správnom mieste „zareže“, je enzým nukleáza.  Ide o pomerne novú techniku, ktorá sa začala používať len počiatkom tejto dekády. Najprv sa odskúšala na kvasinkách, potom na rastlinách, myšiach a opiciach a napokon na ľudských embryách. Nikdy doteraz však nešlo o embryá, respektíve plody, ktorých vývoj pokračoval v tele živej matky.

Podnikavý: He je majiteľ, respektíve spolumajiteľ v štyroch spoločnostiach v provincii Kuang-tung a jednej v Pekingu. Popri tom je investorom v ôsmich firmách.
Podnikavý: He je majiteľ, respektíve spolumajiteľ v štyroch spoločnostiach v provincii Kuang-tung a jednej v Pekingu. Popri tom je investorom v ôsmich firmách.
Zdroj: Archív

Kontroverzné, no potrebné

Pokusy s editovaním genómu embryí určených na umelé oplodnenie sú eticky mimoriadne sporné a v mnohých krajinách dokonca absolútne zakázané. Aj v krajinách, kde je editovanie genómu embryí povolené na čisto vedecké účely, je mimoriadne ostro sledované a kontrolované. Takéto zásahy do DNA totiž môžu byť dedičné a navyše môžu viesť k nepredvídateľným zmenám a následným nechceným mutáciám. Tak to môže byť v prípade zásahu, ktorý vykonal doktor He. Zvýšenie odolnosti proti HIV môže spôsobiť napríklad nárast rizika nakazenia nílskym vírusom.
Netreba to však démonizovať. CRISPR totiž na druhej strane môže byť našou najsilnejšou zbraňou proti rakovine, môže nám zároveň pomôcť modifikovať prasaciu DNA tak, aby sme boli schopní vyrábať transplantačné orgány na mieru a podobne. Ide však o výskum v sivej zóne, ktorý môže byť teoreticky nebezpečný, preto musí podliehať extrémne prísnej kontrole.

Pre slávu a peniaze

Lulu a Nana: Dvojičkám Lulu a Nane doktor He upravil DNA pomocou editora CRISPR-Cas9, svoj experiment detailne opísal odbornej verejnosti.
Lulu a Nana: Dvojičkám Lulu a Nane doktor He upravil DNA pomocou editora CRISPR-Cas9, svoj experiment detailne opísal odbornej verejnosti.
Zdroj: profimedia.sk

Experiment, ktorý vykonal doktor Ťiankuej He, vyvolal obrovské rozhorčenie, pretože na prvý pohľad pripomínal partizánsku akciu vedca, ktorý si povedal, že účel svätí prostriedky a v mene svetového prvenstva, slávy a vidiny grantových dotácií pôjde za svojím cieľom cez mŕtvoly - presnejšie, cez ľudských mutantov. Ťiankuej He totiž nie je len vedec, ale aj celkom slušný biznismen. Na jeho obchodné aktivity si krátko po zverejnení experimentu posvietil magazín Nikkei Asian Review. Podľa neho vystupuje ako majiteľ, respektíve spolumajiteľ v štyroch spoločnostiach v provincii Kuang-tung a jednej v Pekingu. Popri tom je investorom v ôsmich firmách. Najvýznamnejšia z jeho spoločností je Direct Genomics Biotechnology, ktorá sa zaoberá sekvenovaním DNA na komerčnej báze. Spočiatku jeho projektu nikto neveril, v roku 2012, podľa jeho vlastných slov, ho v priebehu pol roka odmietlo financovať 30 rizikových investičných fondov. Prelom prišiel v roku 2014, keď jeho výskum podporil Cosun Venture Capital zo Šen-čenu sumou 218 miliónov jüanov, čo je v prepočte takmer 30 miliónov eur, a pridali sa ďalší investori.


Napriek tomu prevládal k investovaniu v tejto oblasti skeptický postoj, investori sa totiž obávali, že pokrok v tom vyvolá regulačné zásahy na vládnej strane. He sa preto ocitol pod dvojitým tlakom - investorom musel sľúbiť niečo prevratné, aby si zachoval ich dôveru, a vplyvom rastúcich obáv týkajúcich sa návratnosti investícií s objavom musel prísť rýchlo. A tak na svet prišli prvé modifikované deti, spomínané dievčatá Lulu a Nana.

Ostré odmietnutie

So zverejnením objavu však prišiel zároveň obrovský tlak na reguláciu, s ktorým nepočítal ani on. Okamžite sa ocitol nielen pod paľbou medzinárodnej kritiky z rôznych strán, ale dokonca Číňania, ktorí sú obvykle k podobným aktivitám pomerne benevolentní, začali oficiálne vyšetrovanie zamerané na to, ako mohol taký nebezpečný pokus prebiehať niekoľko mesiacov bez akejkoľvek kontroly.  Pred niekoľkými dňami zverejnili jeho predbežné závery, ktoré možno stručne zhrnúť do konštatovania, že jeho experiment bol nielen neetický, ale aj nelegálny. Zdravotná komisia provincie Kuang-tung oznámila, že „tento prípad spadá do oblasti úpravy ľudských embryí, štátom jednoznačne zakázanej, s cieľom reprodukcie. Vo svojich záveroch zašla ešte ďalej, keď vyhlásila, že vedec tieto experimenty robil výlučne so zámerom získať osobnú slávu a bohatstvo, so súkromne vyzbieranými finančnými prostriedkami a s vlastným tímom. Podľa vyšetrovacej komisie tak robil s cieľom úmyselne sa vyhnúť dohľadu a porušil aj zákaz vykonávania asistovanej reprodukcie pri HIV pozitívnych ľuďoch. Narodenie detí s pozmenenou DNA označili ako výsledok série chybných rozhodnutí.

Oznam, ktorý šokoval: Koncom novembra minulého roku na vedeckom kongrese v Hongkongu doktor Ťiankuej He oznámil, že na svet prišli dve deti, ktorým upravil DNA tak, že budú odolné proti HIV.
Oznam, ktorý šokoval: Koncom novembra minulého roku na vedeckom kongrese v Hongkongu doktor Ťiankuej He oznámil, že na svet prišli dve deti, ktorým upravil DNA tak, že budú odolné proti HIV.
Zdroj: profimedia.sk

Jedno pozitívum však predsa len tento prípad priniesol. Jeho experiment a fakt, že mohol prebehnúť absolútne bez dozoru a kontroly, vyvolal vážne etické otázky týkajúce sa transparentnosti výskumu editácie génov a viedol k snahe vytvoriť globálne záväzný kódex, ktorým by sa museli riadiť vedci pracujúci v tejto oblasti po celom svete. Ten je potrebný, pretože zákazy nepomôžu, s vaničkou by sme nemali vylievať aj dieťa. Vedecký pokrok v tejto oblasti nám totiž môže priniesť v budúcnosti ohromné výsledky v boji s rakovinou a ďalšími chorobami.