Juraj Šteňo so svojim synom Andrejom si moc stále upevňujú. V čase svojho pôsobenia to priznala aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. So žiadnym nemocničným oddelením nemala taký problém, ako s neurochirurgiou na bratislavských Kramároch.

Dlhé čakacie doby pacientov, odliv odborníkov, problémy s technickým vybavením a napokon spor s Národným ústavom detských chorôb ohľadne operácie 15-ročného pacienta s nádorom na mozgu. To je krátka bilancia pôsobenia dnes už odvolaného prednostu Andreja Šteňa. Prednostom sa stal po otcovi Jurajovi Šteňovi, ktorý donedávna pôsobil ako hlavný odborník pre neurochirurgiu na ministerstve zdravotníctva a zároveň pôsobí ako dekan na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Otec a syn

Juraj Šteňo bol po medializovanom prípade ohľadne operácie 15-ročného pacienta odvolaný z postu hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Neskôr jeho syn Andrej bol pozbavený funkcie prednostu neurochirurgickej kliniky na Kramároch. 

Podľa človeka z interného prostredia neurochirurgie, ktorý nechcel byť menovaný, ide o slovenský fenomén - aby otec a syn fungovali na báze nadriadený a priamy podriadený. Podobné situácie sa diali aj v susedných Čechách. V súčasnosti sú takéto stavy u nášho západného suseda minulosťou.

„Nie je štandardné a je to až protizákonné, aby otec prednosta mal pod sebou svojho syna. To je zákonná rovina. Tu sa dlhodobo porušuje zákon,“ uviedol nami oslovený lekár, ktorý dodal, že neskôr sa stal prednostom Šteňo mladší.

„Otec je dekan Lekárskej fakulty a tým pádom, keďže ide o kliniku lekárskej fakulty, tak je akoby tiež jeho nadriadený, lebo prednosta sa zodpovedá nielen riaditeľke nemocnice, ale aj dekanovi fakulty, keďže je zamestnancom fakulty,“dodal.

Neštandardný vzťah siahal ešte ďalej, syn Šteňo ako prednosta bol nadriadený svojmu otcovi, ktorý bol zamestnancom kliniky. Okrem zákonnej roviny je tu podľa lekára aj morálna.

Zakladajú odbory

O tom, že rodina Šteňovcov nechce zostať bez vplyvu na neurochirurgickej klinike na Kramároch svedčí posledná iniciatíva odvolaného prednostu Andreja Šteňa. Podľa našich informácií založil Odborový zväz zamestnancov Neurochirurgickej kliniky. Tým pádom bude vstupovať do rokovaní tripartity, teda medzi zamestnávateľa, ktorým je Univerzitná nemocnica Bratislava a Lekárska fakulta Univerzity Komenského, ktorej, ako sme spomínali, šéfuje Juraj Šteňo.

Viac sa o vplyve rodiny Šteňovcov dozviete v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ >>