Tip na článok
Chlapi zvládajú chrípku horšie, ako ženy

Muži, váš „soplík“ je reálna vec. Potvrdili to aj vedci

Kanaďan dokázal, že muži svoje umieranie pri chrípke naozaj nepredstierajú. Ich zvládanie choroby je objektívne horšie, častejšie končia pre chrípku v nemocniciach aj umierajú ako ženy. Môže za to testosterón.

Všetci asi poznáte tú vtipnú hádanku o tom, ako sa volá smrteľná mužská choroba na šesť písmen. Odpoveď je soplík. Z mužov si robíme žarty, že pri chrípke spisujú testament a pozerajú sa na nás s výčitkami hladného psa, keď im neurobíme päťkrát denne vrátane noci teplý čajík.

No, dámy, je to dokázané. Muži svoje príznaky chrípky neprikrášľujú. Oni ich majú fakt horšie. Dokázal to kanadský rodinný lekár Kyle Sue, keď zozbieral množstvo štúdií na túto tému, aby prišiel na to, čo sa to s chlapmi počas chrípky deje.

Chrípka sa šíri vzduchom, je ľahké sa ňou nakaziť.
Chrípka sa šíri vzduchom, je ľahké sa ňou nakaziť.
profimedia

Nesimulujú

Tak po prvé: Príznaky nie sú nadnesené. Sú reálne. Ukazuje sa, že muži majú slabší imunitný systém, ako ženy. „Množstvo štúdií uskutočnených na myšiach alebo ľudských bunkových vzorkách naznačuje, že rozdiely medzi mužskými a ženskými stresovými a pohlavnými hormónmi môžu ovplyvniť prejavy chrípky v prospech žien," píše Kanaďan Kyle Sue, profesor v Memorial University of Newfoundland in Canada, ktorý hľadal tieto odpovede.

Tieto štúdie a prieskumy naznačujú, že muži s chrípkou majú väčšiu pravdepodobnosť úmrtia alebo potreby hospitalizácie, a dlhšie sa z choroby zotavujú. Jedným z dôvodom môže byť aj to, že vakcínu proti chrípke si dávajú pichnúť viac ženy, ako muži. No pravdepodobne to súvislí aj s testosterónom, ktorý môže potláčať imunitný systém.

Čaj pre istotu

Tieto štúdie majú svoje rezervy. Dá sa vyčítať zaujatosť autora, nízka kvalita niektorých dôkazov a zlyhanie prieskumu pri zohľadnení rozdielov v správaní súvisiacich s pohlavím. Sue, ktorý uznáva tieto bariéry, vyzýva na ďalší výskum, ktorý by pomohol určiť, či je tento jav skutočne psychologický, alebo či existuje fyziologický základ pre ľudskú chrípku. No kým budú na svete ďalšie výsledky uvarte mužovi ten čaj. Viete, pre istotu...

VIDEO Plus 7 Dní