Umelé prsia, viečka, odsávanie prebytočného tuku. To sú zákroky, ktoré donedávna vyhľadávali pre svoje skrášlenie najmä ženy. Zdá sa, že v praxi to nie je úplne tak a ako dokazujú čísla od našich západných susedov, výdobytky plastickej chirurgie čoraz viac vyhľadávajú aj muži. V prípade mužských preferencií podstúpiť chirurgický zákrok ide v mnohých prípadoch najmä o zväčšenie „obsahu“ svojich nohavíc…

Ženy chcú väčšie prsia, muži penisy

Ako informuje český portál Deník.cz, počet mužov, ktorý navštívili ambulancie plastických chirurgov sa za posledné dva roky strojnásobil.

Obdobne ako ženy majú problém s veľkosťou svojho poprsia, muži rieši rozmery svojich penisov, odvoláva sa portál na skúsenosť z praxe plastického chirurga Jána Pilku. Viacerí muži z týchto dôvodov sú ochotní skončiť pod skalpelom chirurga.

Počet mužských klientov na klinikách sa aj z tohto dôvodu za posledné dva roky takmer strojnásobil. Pánska klientela tvorí podľa portálu dokonca pätinu všetkej klientely.

„Jedným z najčastejšie žiadaných zákrokov je pritom práve penoplastika, čo je zväčšenie a zhrnutie penisu,“ popisuje šéflekár jednej z kliník plastickej chirurgie v Čechách. Odborníci dokážu túto časť tela zväčšiť o 1,5 až 4 centimetre. Ak vás zaujíma ako sa to „dá“, odborníci prenesú jednoducho tuk z inej časti tela do týchto intímnych partií.
Ďalším hitom u mužov je liposukcia, teda odstránenie prebytočného podkožného tuku. „Páni totiž často túžia mať na bruchu takzvaný pekáč buchiet,“ popisuje pre Deník.cz nové trendy v plastickej chirurgii Ján Pilka. Jeho klinika minulý rok uskutočnila celkovo 1250 operačných zákrokov, z toho ženská klientela tvorila približne 80 percent. Zvyšok tvorili muži. V minulosti pritom podľa Pilku muži na „plastiku“ prakticky nechodili.

Chlpy nie sú v móde

„Je pravda, že diktát mladosti je výrazný a že mu začínajú podliehať i muži,“ hovorí ďalší odborník na plastickú chirurgiu Roman Šmucler. Aj jeho klinika už medzi svojimi klientmi napočítala okolo dvadsať percent mužov. „Zhruba polovina z nich sú gayovia, ktorí majú rovnakú potrebu vyzerať dobre ako ženy, naviac majú často veľa peňazí,“ pokračuje Šmucler. Druhú polovicu mužskej klientely tvorí heterosexuálna časť, ktorí si chcú vylepšiť svoju postavu a vyzerať mužnejšie. Pokiaľ ide o nechirurgickú medicínu, tak vedú depilácie, teda odstránenie ochlpenia z chrbta, nôh a z hrudníka. „Chlpy nie sú v móde, tak si ich muži nechávajú vytrhať,“ popisuje lekár.

Rastie rovnako počet pánov, ktorí túžia mať mladistvú tvár a nechávajú si do nej kvôli tomu vpichnúť botulotoxin, teda látku na zmiernenie mimických vrások. Muži pritom utrácajú za umelú krásu stále väčšie sumy. Podľa Šmuclera sú ochotní za každú svoju návštevu zaplatiť dokonca väčšie peniaze než ženy. „Pokiaľ už se rozhodnou a prídu, chcú vidieť okamžitý výsledok,“ vysvetľuje odborník.