Vesmírne plány ľudstva sú veľké. Ešte v tejto dekáde by sme sa mali vrátiť na Mesiac. A v tej budúcej prvýkrát zavítať na Mars. V prvom aj druhom prípade rozhodne nepôjde o „návštevy na otočku“, ale o dlhodobý pobyt. Počíta sa s budovaním základní a dokonca s kolonizáciou.

Nevyhnutným predpokladom takýchto snáh je schopnosť zhotoviť všetko potrebné - súčiastky, nástroje, stavebný materiál - priamo na mieste, bez potreby dovážania zo Zeme. Jednak pre finančné náklady, ale predovšetkým pre dlhé čakanie, ktoré by v prípade Marsu znamenalo roky.

Jedným z materiálov, ktorý môže výrazne pomôcť budúcim kolonistom, je chitín. Navrhuje to výskum, ktorý viedol Javier Fernandez zo Singapurskej univerzity technológií a dizajnu.

Chitín a pôda do tlačiarne

Chitín je jedným z najbežnejších polysacharidov na Zemi. Zároveň je hlavnou zložkou ochrannej kutikuly článkonožcov. U niektorých skupín, ako je hmyz, kraby a raky, nadobúda spevnením minerálnymi látkami podobu vonkajšieho panciera či exoskeletu. Okrem toho ho nachádzame v bunkových stenách húb a v šupinách rýb. Podľa vízie singapurských vedcov sa v kombinácii s marťanskou pôdou stane súčasťou atramentu 3D tlačiarní, ktorými si vesmírni kolonisti vytlačia všetko potrebné.

V GALÉRII si pozrite koncepty osídlenia Marsu>>

Podľa vedcov je to nadstavba technológie, ktorá sa vyvíjala pre potreby rozvoja ekologickej, bezodpadovej ekonomiky pozemských miest. „Ale pre jej účinnosť ide zároveň o jednu z najlepších a najlepšie škálovateľných metód na výrobu materiálov v uzavretom umelom ekosystéme, obzvlášť v prostredí s extrémnym nedostatkom zdrojov ako na ves­mírnej planéte alebo na Mesiaci,“ hovorí Javier Fernandez.

Nová paradigma

Fernandez s kolegami postavili novú výrobnú metódu na jednoduchých chemických reakciách, aké zvládnu kolonisti už na prvých mesačných alebo marťanských základniach. Ďalšou výhodou je, že nový materiál založený na chitíne vzniká spôsobom, ktorý vyžaduje minimum energie a zaobíde sa bez špecializovaných prístrojov.

Nový materiál vedci vytvorili kombinovaním chitosanu (látka zhotovená z chitínu) s minerálom, ktorý má podobné vlastnosti ako marťanská pôda. Výsledným materiálom z 3D tlačiarne rýchlo a jednoducho vytlačili rôzne náradie a model marťanského habitatu. Takého, aký môže poslúžiť ako príbytok prvých ľudských obyvateľov Marsu. Podľa vedcov ich nový výrobný postup môže byť kľúčovou „barličkou“, ktorá ľudskému druhu pomôže udomácniť sa na iných vesmírnych telesách.

„V rozpore s veľmi rozšírenou mienkou výrobné procesy a ekologické materiály inšpirované biológiou nie sú náhradou za syntetické polyméry, ale novou paradigmou,“ hovorí Javier Fernandez. „Umožňujú robiť veci, ktoré pomocou ich syntetických náprotivkov nedokážeme. A demonštrovali sme, že nie sú vhodné len ako základ ekologického hospodárenia tu na Zemi, zároveň sú mostíkom k zdolaniu jednej z najväčších výziev ľudstva - našej transformácie na medziplanetárnu spoločnosť.“

Výzvy osídlenia

olonizácia Marsu bude nesmierne náročná. Budúcich Marťanov čaká boj s chladom (priemerná teplota planéty je -60 °C) a nedostatkom vody, pestovanie rastlín v pôde s toxickou koncentráciou chlóru a predovšetkým „skrývačka“ pred kozmickým žiarením. Aj tie najlepšie izolujúce materiály dokážu zastaviť asi iba 50 percent. Sedemmesačná cesta na planétu vystaví posádku takej vysokej dávke, že podľa niektorých odhadov jeden z piatich kolonistov ochorie na rakovinu. Keďže červenej planéte chýba ochranné magnetické pole a hustá atmosféra, pred radiáciou sa bude treba chráni aj na povrchu planéty: obvykle sa uvažuje, že najjednoduchším riešením bude navŕšiť na prístrešky kolonistov vrstvu marťanských hornín.

V GALÉRII si pozrite koncepty osídlenia Marsu>>