A napriek tomu, že bol spôsobený malým záchvatom, ktorým nevidiaca a nepočujúca Natália (4) neustále trpí, bol šťastný, že mohol „počuť jej hlások.“ Chvíľkové potešenie pre Mariána Korenčiaka však pri našom stretnutí strieda rozhorčenie nad tým, že jeho dcéra Andrea Kuzmová kvôli zanedbaniu povinností zdravotníckeho personálu nemocnice v Topoľčanoch priviedla na svet postihnuté dieťa.

Starý otec malej Natálie nás vyzdvihol na stanici v Žiline svojim autom, ktorého zásuvné dvere sa hodia na prepravu dieťaťa, ktoré ani po štyri a pol roku života nevie chodiť v dôsledku zásadného poškodenia mozgu. Okrem toho má dochrámané nožičky, nepočuje a nevidí. „Toto je už štvrté auto čo máme. Košice, Bratislava, Brno, Praha, Ostrava, ani neviem kde všade sme už s ním polietali,“vysvetlil nám Marián Korenčiak svoj život za posledné štyri roky, ktorý je v znamení obety pre svoju vnučku.

V daných mestách Natália absolvuje terapie a rehabilitácie. „Dva kufre sú nachystané, dcéra len operie veci, prehádže a na druhý týždeň sa štartuje znovu. Žena má vyčerpanú dovolenku. Proste dovolenkujeme celá rodina pri malej. A niekto sa opovažuje znevažovať nejakú náhradu? Ja vyslovujem presvedčenie, že jednoducho nikto nemôže nahradiť to, čo prežíva matka takto doriadeného novorodenca,“vysvetlil nám ďalej pán Korenčiak.

Hľadajú spravodlivosť

V utorok 13. novembra začalo konanie jeho dcéry Andrey voči nemocnici v Topoľčanoch, kde v lete v roku 2014 rodila. Za spôsobenú ujmu a zdravotný stav novorodenca požaduje rodina aspoň čiastočnú náhradu v podobe finančného odškodnenia. Problém je však v tom, že medzitým nemocnica skončila v likvidácii a nový zriaďovateľ na seba neprevzal pôvodné záväzky. Aj keď vyčerpávajúcu, 24-hodinovú starostlivosť a bolesť matky pozerať sa na svoju trpiacu dcéru keď nevie čo ju bolí, peniaze nenahradia.

„Je to úžasný bojovník, má úžasnú vôľu žiť. Nás to motivuje, že čo sa robí význam má. Aj keď ročne nás to stojí približne 20-tisíc eur, čo sa robí sa pre maličkú,“ dodal starostlivý starý otec v obývačke svojho bytu, kde nám predstavil celú dokumentáciu prípadu, ktorý sa odohral pred niekoľkými rokmi v topoľčianskej nemocnici.

O prípade malej Natálie sa môžete dočítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní.

Aktuálne vydanie Plus 7 dní.
Aktuálne vydanie Plus 7 dní.
Zdroj: Plus 7 dní