Na pomyselných majstrov sveta v holohlavosti môžete veľmi ľahko naraziť. Stačí prekročiť rieku Moravu, kde by malo byť podľa nedávneho prieskumu najviac plešatých mužov na svete. Výskumníci sa rozbehli tento neobvyklý prieskum skúmať do všetkých končín sveta, pričom zaujímavé sú aj regionálne rozdiely.

Česi a Španieli 

Nevšednú štúdiu uskutočnila spoločnosť TripAdvisor, ktorá vyslala pozorovateľov do 21 krajín sveta. Výskumníci mali jediný cieľ: sčítať obyvateľov bez vlasov. Z výsledkov napokon zostavila spomínaný rebríček.

„Plešinou trpí približne tretina mužov okolo tridsať rokov,“ tak znel verdikt z českých ulíc, ktorý uvádza portál Deník.cz. Päťdesiatnici sú holohlaví približne v polovici prípadov a sedemdesiatnikov je bez vlasov až 80 percent. V priemere to vychádza, že riedky porast na hlave má 42,79 percent českých mužov.

Tesne za susednými Čechmi skončilo Španielsko s pomerom 42,6 percent. Viac ako o percento menej má holohlavých mužov Nemecko. Najmenej plešatými mužmi sú podľa prieskumu Aziati, ktorí obsadili všetky spodné rebríčky prieskumu. Najmenej, 19,04 percent plešatých mužov je v Číne.

Napriek tomu, že pri holohlavosti sa najväčší podiel pripisuje genetike, odborníci nevyriekli jednoznačnú odpoveď. „U jednej z chorôb, ktoré padanie vlasov spôsobuje, boli skutočne popísané určité etnické rozdiely. Ide o ochorenie alopecia areata, pri ktorom viac padajú vlasy Afroameričanom a menej Aziatom v porovnaní s belochmi,“ vysvetľuje pre portál Jana Hercogová, prednostka pražskej Kliniky preventívnej dermatológie. Vplyvom genetiky a pôsobením pohlavných hormónov podľa odborníčky vzniká aj ďalšia najčastejšia príčina padania vlasov a to choroba, ktorá se nazýva androgénna alopecia. V skratke ide o chronické vypadávanie vlasov, ktoré postihuje mužov aj ženy v pomere 1:2. U mužov pritom dochádza k úplnej a u žien len k čiastočnej plešivosti. Najčastejší typ preriednutia až straty vlasov u mužov, opísal podľa zdravotníckeho portálu solen.sk už Aristoteles.

Stotisíc vlasov

Podľa českej odborníčky však problém s vypadávaním vlasov môžu prehĺbiť aj mikróby, ktoré osídľujú miesta okolo vlasov. Svoju rolu zohráva i stres a nesprávne stravovanie. Český portál upozorňuje aj na šesť rokov starú štúdiu z Južnej Kórey, kde jednu z hlavných príčin straty vlasov označili výskumníci fajčenie a pitie alkoholu.

Českí odborníci si však kuriózne prvenstvo vysvetľujú aj skutočnosťou, že v Čechách jednoducho nie je v móde transplantácia vlasov ako napríklad v západných krajinách. Namiesto toho si muži pri prvých náznakoch problému hlavu radšej oholia. Svoju úlohu rovnako zohráva farba vlasov. Priemerne má človek na hlave 100-tisíc vlasov, ale muži s ryšavými vlasmi ich majú o dvadsaťtisíc menej. Blondiaci naopak majú pokrývku hlavy hustejšiu.

Spoločnosť, ktorá prieskum realizovala síce nezavítala na Slovensko, nakoľko však v Prahe, kde sa prieskum realizoval, žije približne 100-tisíc Slovákov, nemožno vylúčiť, že do celkovej štatistiky sa zapojili aj našinci…

 

Rebríček plešatých mužov jednotlivých krajín v percentách:

1. Česko: 42,79

2. Španielsko: 42,60

3. Nemecko: 41,24

4. Francúzsko: 39,1

5. USA: 39,04

6. Taliansko: 39,01

7. Poľsko: 38,84

8. Holandsko: 37,93

9. Kanada: 37,42

10. Veľká Británia: 36,03