V cudzine vedecky pôsobila jedenásť rokov a na univerzite v Belgicku obhájila svoj doktorandský titul. Napriek tomu sa rozhodla vrátiť. „Po tých jedenástich rokoch chcem odovzdať svoje poznatky i skúsenosti študentom na slovenských univerzitách a venovať sa tiež pedagogickej činnosti,“ povedala nám v rozhovore Soňa Kucharíková, ktorá cítila potrebu vrátiť sa domov a odovzdať svoje poznatky našim študentom. Preto od augusta tohto roku začala pôsobiť ako odborná asistentka na Katedre Laboratórnych vyšetrovacích metód v rámci Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite.

Nakoľko pôsobila na Flámskom inštitúte pre biotechnológie dokáže jasne porovnať rozdiely aké prevládajú medzi našim systémom a tým na západ od našich hraníc. „My máme nesporne fantastických pedagógov aj vedcov. Ale ten systém tam funguje tak, že všetko ide oveľa rýchlejšie. Na našich univerzitách keď získate vedecký grant tak to musí ísť cez veľké množstvo ľudí. Čiže skôr vidím problém v prílišnej byrokracii. A človek sa tak pasuje ako keby s veternými mlynmi,“ vysvetlila nám slovenská vedkyňa, ktorá sa zaoberá najmä výskumom spoločenstva mikroorganizmov, takzvaných biofilmov. Napriek tomu rodáčka z Trnavy dodáva, že aj v slovenskej vede sa prostredníctvom grantov dajú získať slušné peniaze cez rôzne európske granty a najmä cez spoluprácu so zahraničnými laboratóriami. „Mladí vedeckí pracovníci môžu mať obavu z aplikovania na veľké granty, ale ak majú dobrý nápad netreba sa toho báť a ísť si za tým,“ myslí si Kucharíková, ktorá v rámci pôsobenia v belgickom, vedeckom prostredí videla skôr väčšiu húževnatosť po získaní aj menších peňazí z rôznych grantov. „Financie chýbajú, na Slovensku i v zahraničí. Na vedu nikdy nie je peňazí dosť,“ dodala.

O výskume slovenskej vedkyne ohľadne biofilmov a aké komplikácie spôsobujú v rámci hospitalizácie pacientov v nemocnici sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní.