„Celoživotné jedenie sóje u žien v Ázii spôsobilo zníženie výskytu rakoviny prsníka. Genisteín je hlavný izoflavón nájdený v sóji a pravdepodobne blokuje metyláciu DNA,“ vysvetľuje Donato F. Romagnolo z University of Arizona Cancer Center v Tucsone, ktorý sa pustil hľadať potenciál genisteínu - pri zastavení vývoja nádorov rakoviny prsníka.

Lekári z jeho tímu boli presvedčení, že genisteín má ochrannú úlohu vo vzťahu k BRCA1, čo je gén, ktorý môže potlačiť vývoj nádoru.

Prvá línia ochrany pred rakovinou

Gén BRCA1 hrá hlavnú úlohu vo vývoji rakoviny prsníka. Vo zdravom systéme má potlačujúcu úlohu, chráni proti vzniku nádorových nádorov. Keď "nefunguje", prvá línia obrany proti rakovine je oslabená.

Vedci sa snažili na tkanivách reálnych pacientov s rakovinou dokázať účinok genisteínu, ako látky, ktorá dokáže prinútiť BRCA 1 gén robiť svoju úlohu správne. Podarilo sa. Teraz sa chystajú na pokusy s myšami a ak dopadnú dobre, tak aj s ľuďmi.

Výskum a čo bude po ňom

Ak by to fungovalo, neznamená to, že budeme jesť sóju a nedostaneme rakovinu. Genisteín by mohol umožniť lieku Tamoxifen na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka pracovať lepšie. Ten je totiž účinný len vtedy, keď majú nádory na svojom povrchu estrogénové receptory. Nie všetky, žiaľ, ich majú.

Zistenia výskumníkov boli nedávno publikované v časopise Current Developments in Nutrition.