Vo svete a v Európe sa po covide šíri ďalšia zákerná choroba. Prípady opičích kiahní zaznamenali už aj v susednom Rakúsku či Česku. Podľa odborníka na tropickú medicínu profesora Vladimíra Krčméryho je len otázkou niekoľkých dní, kedy ohlási prvého pacienta aj Slovensko. S nákazou opičích kiahní sa pred pár rokmi stretol osobne. Otrasný pohľad na nakazených mu dodnes rezonuje v pamäti. V rozhovore nám prezradil, kto je vírusom najviac ohrozený, ako sa choroba lieči, čo je najlepšou prevenciou či aké opatrenia by sme mali prijať ako spoločnosť. Hrozí ďalšia celosvetová pandémia? Pýtal sa denník Plus JEDEN DEŇ.

Ako odborník na tropickú medicínu ste sa počas svojich ciest stretli s mnohými tropickými chorobami. Máte osobné skúsenosti aj s opičími kiahňami?

V roku 2005 som videl niekoľko prípadov v Sudáne a v Keni. Mal som troch pacientov a všetci zomreli, takže by som túto chorobu určite nepodceňoval. Tí pacienti vyzerali strašne, boli podvyživení, takže mali málo vitamínov rozpustných v tukoch, to sú A, D, E a K. To znamená, že mali poruchu zrážanlivosti a z tých pľuzgierov, ktoré sú pre chorobu typické, im nevytekala ako pri ovčích kiahňach voda, ale im vytekala krv. Výsev, ktorý sa objavuje na rukách a perách, mali omnoho hustejší ako pri ovčích kiahňach.

Ako ste týchto pacientov liečili?

Vtedy sme nemali žiadne lieky, možno aj preto tí pacienti napokon zomreli. Skúsenosti s liečbou sú aj dnes veľmi slabé, väčšinou sa nakazení liečia symptomaticky. Pacientom dávame hlavne lieky proti svrbeniu, aby sa neškriabali, a lokálnu liečbu, aby ich to nepálilo a nesvrbelo. Ak si totiž pľuzgiere rozškriabu, dostanú stafilokokovú infekciu, na ktorú umrú. Takže časť z nich nezomrie na opičie kiahne, ale na bakteriálnu superinfekciu.

Dnes už lieky proti opičím kiahňam existujú?

V Spojených Štátoch sú dve antivirotiká, ktoré nie sú síce v predaji dostupné, ale sú registrované v databáze protivírusových liekov, čiže sa dajú pomerne rýchlo vyrobiť. Horšie je to s vakcínami, lebo ide o živú vakcínu a vyrobiť ju trvá dlhšie, ako je to v prípade mŕtvej. Takže kým na koronavírus sme boli schopní urobiť vakcínu od marca do októbra, výroba vakcíny proti kiahňam môže trvať až rok.

Ako sa choroba prenáša?

Opičie kiahne sa na rozdiel od covidu, čo je čisto respiračná choroba, prenášajú osobným kontaktom. To znamená blízkym kontaktom, čo je napríklad pohlavný styk u MSM. Pri homosexuáloch je ten kontakt väčší ako pri heterosexuáloch, takže je to logické. Prenáša sa však aj bozkávaním, objímaním a podávaním rúk. Je to omnoho menej nákazlivá choroba po tejto stránke. Keď má pacient covid, tak mu nemôžete zakázať dýchať, čiže ten covid chrlí do okolia. Ale pacientovi s opičími kiahňami môžete zakázať podávať ruky, dotýkať sa ľudí a tiež mu môžete nariadiť abstinovať.

Môže sa človek nakaziť konzumáciou opičieho mäsa?

Určite nie, pretože tento vírus je termolabilný. Väčšina z nás by si opičie mäso upiekla alebo ugrilovala. Od opíc sa prenáša najčastejšie hryznutím. Moji pacienti v roku 2005 boli všetci buď poškriabaní, alebo pohryznutí opicami. Tu chcem dať Slovákom, ktorí sa napriek varovaniam rozhodnú ísť do nejakej endemickej oblasti, dobrú radu, aby sa nedali poškriabať alebo pohryznúť opicami. Autá na safari by mali byť kompletne zavreté. Aj keď je vonku 50 stupňov, radšej všetky okná zavrite. Opice ľúbia kradnúť, keď vám niečo ukradnú, určite sa s nimi nenaťahujte. Ukradnú vám foťák alebo mobil, no nech si ho zoberú. Lebo keď sa s nimi budete ťahať, stopercentne vás poškriabu. A takisto sa ich nesnažte provokovať alebo dráždiť. Vtedy vás aktívne napadnú a uhryznú, mám s tým skúsenosti z Nakuru. Najčastejší spôsob prenosu, mimo pohlavného styku, je poškriabanie a pohryznutie opicami.

Vidieť na nakazenom, že je chorý? Objavia sa pľuzgiere na koži hneď?

Objaví sa to až o tých 15 – 21 dní. Dá sa to teda predvídať len skrz to, že sa s pacientom porozprávate a úprimne vám povie, kde bol, čo robil, s kým cestoval a s kým sa kedy stretol. Výhoda je, že máte na neho viac času. Keď má omikron, tak za 2 až 3 dni je už neskoro, ale keď máme viac času a odhalíme ho skoro, tak viac ľudí už nenakazí, lebo ho pošleme do karantény.

Anketa
Máte z opičích kiahní strach?

Existuje prevencia proti opičím kiahňam?

Vakcína existuje. Je to tá istá, ktorou sa očkovalo proti pravým kiahňam. Je to živá vakcína, nežiaduce účinky sú častejšie ako pri mŕtvych, ale nie sú smrteľné. Sú ňou zaočkované staršie ročníky, čo je výhoda, to očkovanie je celoživotná imunita. No pozor, nie je to vakcína ako proti ovčím kiahňam. Ovčie a opičie kiahne nemajú nič spoločné. To je úplne iný vírus, čiže tá vakcína proti ovčím kiahňam je proti opičím úplne nepoužiteľná. Opičie kiahne sa veľmi podobajú na pravé kiahne.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Komu hrozí nákaza a môžu opičie kiahne spôsobiť ďalšiu celosvetovú pandémiu? »»»