Každý utorok strávi 18-mesačný Joaquim Santos v škôlke. V malom mestečku Frei Miguelinho na severovýchode Brazílie. V jednom z najchudobnejších regiónov v krajine. V tom, v ktorom najsilnejšie udrel vírus Zika.

Dve učiteľky dohliadajú na batoľatá, ktoré sa veselo hrajú okolo Joaquima. Na prvý pohľad je zrejmé jeho ťažké vývojové oneskorenie. Narodil sa s neúmerne malou hlavičkou. Lekári hovoria, že má šťastie, že vôbec chodí do školy. „Keď sa Joaquim narodil, myslela som si, že bude navždy vo vegetatívnom stave,“ cituje jeho matku Maria de Fatima Santosovú agentúra AP. Zvyšné dni v týždni chodí s malým na terapie a po doktoroch. „Myslela som, že celý život strávim v nemocnici.“

Hniezdo vírusu

Pred tromi rokmi sa zanedbaný severovýchod Brazílie stal hniezdom vírusu Zika. Vírus prenášajú komáre, ale prenáša sa aj pohlavným stykom. U nakazených má priebeh ako chrípka, lenže až u 80 % nakazených osôb sa symptómy vôbec neprejavia. Vedci zistili, že ak sa matka počas tehotenstva infikovala, môže to viesť k vrodeným chybám plodu. Tisícky detí sa narodilo s mikrocefáliou, ktorá sa prejavuje zakrpatením a predčasným ukončením rastu mozgu. Epidémia kulminovala v roku 2016, keď sa v Rio de Janeiro konali letné olympijské hry.

Dnes deti, ktoré sa narodili počas vrcholu epidémie prvýkrát prekročujú prah škôlok. Teda minimum z nich. Veľa z nich zomrelo alebo bojujú o život. „Koľko sa toho naučia alebo dožijú, žiaľ, to je veľká otázka,“ hovorí doktor Epitacio Rolim z nemocnice v Recife, ktorý celé hodiny pichá deťom injekcie s botoxom, aby im zmiernil svalové kŕče.

Okrem vývojové zaostania, u približne 40 percent s mikrocefáliou sa skôr ako stihnú osláviť rok života začnú prejavovať nové zdravotné problémy, vrátane vykĺbenia bedra, čo sa musí riešiť operačne. „Viem len o štyroch deťoch, ktoré chodia.“

Thiago Rodrigues pichá injekciu s botoxom na zmiernenie svalových kŕčov.
Thiago Rodrigues pichá injekciu s botoxom na zmiernenie svalových kŕčov.
Zdroj: Eraldo Peres

Počet nakazených klesá

V roku 2016 miestne ministerstvo zdravotníctva evidovalo viac ako 260-tisíc prípadov vírusu. V roku 2015 bolo potvrdených 960 prípadov mikrocefálie, o rok na to to už bolo viac ako 1 800, zväčša na severovýchode krajiny.

Vďaka opatreniam proti množeniu komárov najmä v najviac postihnutých oblastiach a masívnej infokampani, počet prípadov Zika a mikrocefálie klesol. Vlani zaznamenali menej ako 18-tisíc prípadov Ziky a menej ako 300 novorodencov s mikrocefáliou. V tomto roku Brazília eviduje asi 2 200 prípadov Ziky a 20 prípadov mikrocefálie a ďalších vývojových abnormalít.

Obraz doby

Tzv. generácia Zika je najväčšou, ktorú lekári, výskumníci a terapeuti kedy videli, pozorujú ju a učia sa od nej. Deti postihnuté epidémiou Zika v škôlkach ukazujú, že inštitúcie nie sú na nich dostatočne vybavené. Tak aby uspokojili ich potreby. Riaditeľka školy v 13-tisícovom meste Frei Miguelinho, ktorú navštevuje aj Joaquim Vaneide Camposová hovorí, že s takým malým rozpočtom, aký má k dispozícii, sa bude musieť zaobísť bez druhého učiteľa pre deti so špeciálnymi potrebami. Joaquim však napreduje. Skromnými krôčikmi, ale predsa. Udrží pero a čmára po papieri. Spolužiakov počuje ako recitujú písmená abecedy, on nehovorí. Zapája sa do školských hier. „Mali sme väčšiu dobrú vôľu ako skúsenosti,“ priznala pre agentúru AP Camposová. „Neboli sme pripravení, ale vedeli sme, že mu musíme dať šancu.“

18-mesačný Joaquim Santos  s mikrocefáliou v dôsledku vírusu Zika chodí do školy.
18-mesačný Joaquim Santos s mikrocefáliou v dôsledku vírusu Zika chodí do školy.
Zdroj: Eraldo Peres

Čo robiť?

Jose Wesley Campos oslávi v septembri tri roky. Dva dní v týždni navštevuje škôlku s meste Bonito, v štáte Pernambuco. On a tri ďalšie deti so zdravotným postihnutím sú v triede so 14-timi bežne sa rozvíjajúcimi batoľatami. „Bol to náš prvý prípad s mikrocefáliou. Bolo to desivé a nevedeli sme, čo máme robiť,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Viviane Simonová, ktorá pracuje v škôlke 20 rokov. „Ale teraz sa toho dozvedáme viac o od neho, ako sa on učí od nás.“ S Josem chodí do triedy aj jeho matka, pretože učitelia nie sú vyškolení na jeho ošetrovanie. „Vyžaduje si dvojnásobnú pozornosť,“ vysvetľuje Simonová. Josemu je podávaná výživa cez špeciálnu trubičku.

Rovnako ako ostatné postihnuté deti, i Jose trávi veľa času liečbou v Recife, vzdialenom pár hodín cesty. Liana Ventura, ktorá riadi Nadáciu Altino Ventura v Recife uviedla, že viac ako 150 detí s mikrocefáliou, ktoré dostávajú liečbu na klinike, sú stabilné a dostatočne zdravé na to, aby mohli nastúpiť do školy. Je tu však problém. „Vidíme, že školy nie sú pripravené. Potrebujú opatrovateľov, ktorým rodiny dôverujú a pomôcky potrebné na inklúziu,“ opisuje situáciu lekárka Ventura z kliniky, ktorú pomohla založiť jej rodina a otvorila svoje brány v roku 2014.

Ventura ďalej uviedla, že 130 detí čaká na očné testy, okuliare či iné optické ošetrenia, ktoré sú kľúčom k tomu, aby mohli navštevovať školu, ale v rozpočte nezostáva na prijatie ďalších lekárov či nakúpenia potrebných zásob.

Unikátny prípad dvojičiek

V štáte Pernambuco zomrelo 159 z 2 513 detí s diagnózou mikrocefália. V susednom štáte Paraiba, ktorý bol tiež ťažko zasiahnutý Zikou, špecialisti odhadujú, že 10 % detí narodených s mikrocefáliou zomrelo. Tieto počty sú oveľa vyššie ako miera detskej úmrtnosti v krajine.

Jedným z posledných prípadov je úmrtie 5-mesačnej Sophie Donariovej, ktorá sa narodila v dôsledku Ziky s mikrocefáliou. Zomrela počas Veľkej noci na zápal pľúc. Podľa matky bola dovtedy na tom relatívne dobre, dokonca ju mohla dojčiť.

Jedinečný je prípad dvojičiek, keď sa jedno z dvojčiat normálne rozvinulo, zatiaľ čo druhé má mikrocefáliu v dôsledku Ziky. Chlapček Edson junior srší energiou, jeho sestrička Melissa Vitoria má problémy so zrakom a stuhnuté svalstvo, ktoré obmedzuje jej hybnosť. „Bol to šok. Nemala som tušenia, že je to vôbec možné,“ povedala matka dvojičiek Cassiana Severina, ktorá žije v dome s rozpadajúcimi sa múrmi na okraji mesta Recife.

Jedinečný je prípad dvojičiek, keď sa jedno z dvojčiat normálne rozvinulo, zatiaľ čo druhé má mikrocefáliu v dôsledku Ziky.
Jedinečný je prípad dvojičiek, keď sa jedno z dvojčiat normálne rozvinulo, zatiaľ čo druhé má mikrocefáliu v dôsledku Ziky.
Zdroj: Eraldo Peres

Zatiaľ, čo syna plánuje dať do školy, jeho sestra do nej pravdepodobne nenastúpi. Nedokáže ani sedieť. „Všetko, čo spraví, je pre ňu víťazstvom, preto ju volám Melissa Vitoria (víťazstvo v portugalčine). Možno jedného dňa bude chodiť do školy,“ nestráca nádej matka dvojčiat.