Na Slovensku trpí mykotickým postihnutím nôh viac než 60 percent dospelej populácie, plesňové postihnutie nechtovej platničky sa vyskytuje zhruba u 2,5 percenta Slovákov. Milovníci sáun či bazénov by preto mali zbystriť pozornosť. Relaxačné priestory s vlhkosťou a teplom sú totiž miestami s vysokým výskytom neželaných plesní.

Nikdy naboso

Ako uvádzajú štúdie: "Najnebezpečnejšími miestami pre ich výskyt sú sprchy či okolie bazéna, kde sa môžu nachádzať rôzne druhy. Najľahšie mykotické ochorenie možno dostať, ak sa u človeka na pokožke nachádzajú praskliny alebo trhliny či drobné zádery." Aby ste sa takémuto riziku vyhli, je dôležité sa mimo vody či sauny pohybovať výlučne v šľapkách a nie s bosými nohami.

Rovnako je dôležité, aby návštevníci wellnessu nenechávali na sebe schnúť mokré plavky. Hrozia tak nielen kvasinkové infekcie, ale aj bakteriálne ochorenia.

Veľký pozor by si mali dávať ženy, ktoré opakovane trpia kvasinkovou infekciou. Najčastejšie táto infekcia vzniká vo verejných bazénoch s termálnou vodou či vo výrivkách. Dezinfekčné látky vo vode totiž narúšajú prirodzenú rovnováhu v intímnych partiách. Na premnožení kvasiniek sa taktiež podieľa nosenie mokrých alebo vlhkých plaviek. Na plesňové ochorenia môžu doplatiť aj muži. Najviac ohrození sú muži so zníženou imunitou, rizikom je tiež poranená pokožka po holení.

Liečiť čo najrýchlejšie

Ak sa u človeka kožná mykóza prejavila, je veľmi dôležité začať s liečbou čo najrýchlejšie, pretože je vysoko infekčná. Lekárne ponúkajú rôzne druhy liečiv a mastí, ktoré môžu zamedziť šíreniu plesní. Jednou z prírodných možností liečby je objav prírodného charakteru, s ktorým prišli českí vedci. Ide o takzvanú „múdru hubu“, ktorá sa živí ostatnými hubami v prírode a rovnako plesňami. Plesne likviduje podľa vedcov tak rýchlo, že sa nestíhajú rozmnožovať. Keď odstráni kvasinkové organizmy na pokožke nôh a pod nechtami, sama zahynie, keďže stráca svoju „obživu.“. Tým umožní priestor pre obnovenie pokožky.

„Múdra huba (Pythium oligandrum) nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili žiadne alergické reakcie. Prípravky z nej môžu používať aj deti mladšie ako tri roky, tehotné či dojčiace ženy alebo ľudia so zníženou imunitou. Veľmi dobrá správa je, že plesne si voči tomuto predátorovi nedokážu vytvoriť odolnosť, a preto múdra huba účinkuje aj pri opakovanom používaní,“ uviedol mikrobiológ Karel Mencl z Krajskej nemocnice v Pardubiciach, ktorý sa podieľal na výskume múdrej huby.

Čo sú plesne?

Ide o drobné organizmy, ktoré voľným okom nevidíme. Sú bežnou súčasťou životného prostredia, väčšinou sa vyskytujú vo vode. Prejavujú sa povlakmi, ktoré pripomínajú vatu alebo zamat. Na postihnutom mieste sa vytvorí škvrna tmavého, sivého až čierneho, prípadne zelenkastého zafarbenia. Infekciu ochorenia kože spozorujeme po pár dňoch a prejaví sa svrbením pokožky. Zatiaľ čo plesňové ochorenie nechtov sa môže prejaviť aj o niekoľko týždňov.