Ešte ste nestihli preventívnu prehliadku u svojho zubára? Môže sa stať, že ju ani nestihnete. Slovenská komora zubných lekárov varuje, že „preventívka“ nie je chvíľková záležitosť a kvôli vlastnej nedôslednosti sa na vás tento rok nedostane. V tom prípade si na budúci rok siahnete hlbšie do peňaženky.

Už po letných prázdninách

Preventívne prehliadky zubov si Slováci podľa komory nechávajú na poslednú chvíľu. Časovo však nie je možné preventívnu prehliadku vykonať za pár minút, preto zubní lekári zostávajú dlhšie v ambulanciách a snažia sa maximálne vyjsť v ústrety pacientom. Konštatoval prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík.

Priznal, že nápor zo strany občanov v posledných mesiacoch je vysoký. Preto sa stáva, že nie všetkým je z kapacitných dôvodov preventívna prehliadka vykonaná. „K zubnému lekárovi je potrebné objednať sa na preventívnu prehliadku skôr, odporúčame po letných prázdninách,"skonštatoval Moravčík s dôvetkom, že kvalita zdravia človeka nie je len v rukách lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ale sa na nej musí podieľať každý sám.

Medziročný nezáujem o svoj chrup

Na druhej strane priznáva, že komoru "nepotešili" štatistické údaje za rok 2018 o výkonoch zubného lekárstva spracované Národným centrom zdravotníckych informácií. V roku 2018 totiž zaznamenali ambulancie zubnolekárskej starostlivosti viac ako šesť miliónov návštev, čo sa v podstate nelíši v porovnaní s rokom 2017, kedy v evidencii mali skoro päť miliónov pacientov pacientov. „Jeden evidovaný navštívil ambulanciu priemerne 1,29-krát za rok," priblížil Moravčík s tým, že s pribúdajúcim vekom sa počet preventívnych prehliadok u Slovákov znižuje.

Šéf komory zubných lekárov pripomenul, že čistý zub sa nekazí. Predpokladom zdravých zubov je aj včasná a pravidelná prevencia. Slovenská komora zubných lekárov preto pripomína, že s ňou treba začať od narodenia. „Nevyhnutné je vytváranie návykov starostlivosti o chrup od útleho veku. Sme si vedomí, že práve vzdelávanie o ústnom zdraví je slabým miestom v uvedomení si jeho významu, preto komora počas roka organizuje podujatia zamerané na edukáciu detí materských a základných škôl o význame ústnej hygieny s praktickým nácvikom čistenia zubov a o správnej výžive," uzavrel Moravčík.

O tom, že preventívne prehliadky sú aj záležitosťou úspory peňazí, svedčí fakt, že ak svoj nárok absolvovať bezplatne prehliadku raz za rok nevyužijete, na budúci rok vám na zubné ošetrenie vaša zdravotná poisťovňa neprispeje ani cent.