Reklama

Nebezpečenstvo viditeľné na prstoch: Sklerodermia postihuje životne dôležité orgány tela

Pri sklerodermii menia prsty svoju farbu do modra.

Zdroj: Ilustračná sxc.hu

Reklama

Pri príznaku belenia prstov okamžite navštívte lekára.

Postihuje kožu a viaceré orgány vrátane pľúc, srdca či obličiek. Choroba, označovaná aj ako sesternica roztrúsenej sklerózy, je nevyliečiteľná, ale ak sa včas podchytí, je možné zachovať dobrú kvalitu života pacientov. Reč je o sklerodermii, závažnom autoimunitnom ochorení, sklerodermia postihuje kožu a viaceré orgány vrátane pľúc, srdca či obličiek. Jej spúšťací mechanizmus možno spozorovať voľným okom na svojich prstoch.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Zmena farby prstov

      Jedným z prvých príznakov je zmena farby článkov prstov, ktorá sa na začiatku môže javiť ako takzvaná alergia na chlad. „Pri prvom príznaku modrenia a belenia prstov rúk treba vyhľadať lekára. Praktický lekár by mal pacienta poslať k príslušnému špecialistovi. Niekedy je to cievny lekár, ktorý by pri diagnostickom postupe nemal zabúdať na toto ochorenie a čo najskôr vyhľadať aj reumatológa a urobiť komplexné reumatologické vyšetrenie,“ vysvetľuje reumatologička Alena Tuchyňová.


      Sklerodermia, podobne ako roztrúsená skleróza, lupus, psoriáza či reumatoidná artritída, je choroba, pri ktorej imunitný systém útočí na bunky tela. V tomto prípade bunky spojivového tkaniva, teda chrupavky, kožu, krvné cievy, väzy a šľachy. Imunitný útok spôsobuje zápal a poškodenie. Čo je poškodené, to chce telo rýchlo zahojiť, a preto produkuje veľké množstvá kolagénu. Nadprodukciu kolagénu odborníci nazývajú fibróza. Pacientom zhrubne koža, a dochádza k fibróze rôznych orgánov, najčastejšie srdca, pľúc, obličiek a tráviaceho systému. Jej závažnosť sa pohybuje od miernej až po život ohrozujúcu.

      Ako uvádza o sprievodných javoch internetový portál Klubmotylik.sk pohyblivosť v prstoch rúk je zmenšená, prsty rúk dokonca nemožno vystrieť. Tvorba rán na bruškách prstov rúk a nad kĺbmi rúk, nad lakťami a na nohách je prejavom porušeného cievneho zásobenia tkanív a výrazne znižuje kvalitu života týchto pacientov.

      Postihnutie pľúcneho tkaniva sa prejavuje dýchavičnosťou a suchým kašľom. V pľúcnom tkanive sa zisťuje zmnoženie väzivových vlákien (pľúcna fibróza). Pri diagnostike týchto zmien sa využíva počítačová tomografia s vysokým rozlíšením a funkčné vyšetrenie pľúc. Väzivové vlákna môžu byť zmnožené aj v srdcovom svale a v stene tráviaceho traktu. Podľa portálu sa navyše u pacientov môžu prejaviť problémy s prehĺtaním.

      Najväčšie riziko u žien

      Sklerodermia postihuje ženy trikrát častejšie ako mužov. Podľa odhadov tvoria ženy od 30 do 50 rokov 80 percent postihnutých. Choroba sa však môže rozvinúť v každom veku. Presný mechanizmus vzniku a príčiny ochorenia stále nie je objasnený, preto na ňu doteraz neexistuje ani účinná liečba. Výskumníci však naznačujú, že na ochorenie existuje genetická predispozícia. Majú tiež podozrenie, že spúšťačmi môžu byť aj externé vplyvy, ako napríklad prekonanie niektorých vírusových infekcií, dlhodobé vystavovanie sa chemikáliám a toxínom vrátane istých drog a liekov.

      Pacientom so sklerodermiou sa dlhodobo venuje pacientska organizácia Nádej pre pľúca, ktorá spolupracuje na kampani #nanechtemalovane. Tá upozorňuje na príznak, ako je zmena farby článkov prstov niečím typicky ženským, teda nalakovanými nechtami.