Nosiť rúško vždy, keď sa vyberiete mimo svojho bytu či domova. To je pre väčšinu slovenskej populácie už samozrejmá vec, s ktorou sa zmierili aj tí najväčší odporcovia tohto nariadenia. Ak rúško nosíme len na veľmi krátky čas, napríklad cestou do potravín a v potravinách alebo po novom v kaderníckom salóne, často si neuvedomujeme, aké je náročné mať túto pomôcku na tvári celý deň. A najmä aké zdravotné komplikácie u niektorých ľudí to vyvoláva.   

Odpadávam v práci

Pred pár dňami, po uvoľnení vládnych opatrení, mohla znovu otvoriť svoje kaderníctvo pani Mária z bratislavskej Dúbravky. Ako podnikateľka, ktorá musí platiť za priestory svojho salóna nemalý nájom, to nemá ľahká, navyše práca je o poznanie komplikovanejšia ako pred prepuknutím pandémie.

„Prichádzajú ku mne väčšinou zákazníčky. Keď som predtým niektorej farbila vlasy, mohla som za ten čas ostrihať dvoch chlapov. Teraz to nie je možné,“posťažovala sa pani Mária, ktorá po každom zákazníkovi musí všetko vydezinfikovať.

Nie je to však drahá dezinfekcia, ktorú si musela zaobstarať, ale nosenie rúška počas práce, ktoré jej komplikuje život. „Používam výhradne textilné rúška, medicínskym sa radšej vyhýbam. S tými sa dýcha ešte oveľa horšie,“ posťažovala sa. „Vymieňam si rúška každé dve hodiny, tak ako to odborníci odporúčajú. Ale poviem vám, nie je to veľká výhra,“priznala kaderníčka, ktorú vždy večer po prvých dňoch od spustenia kaderníctva bolí hlava. „Predtým to tak nebolo. Nijaké bolesti hlavy som necítila. Posťažovala sa mi na to aj kamarátka, ktorá v meste prevádzkuje manikúru,“ dodala.

OMDLEL ZA JAZDY Vodič v USA pre rúško havaroval a vrazil do stĺpa.
OMDLEL ZA JAZDY Vodič v USA pre rúško havaroval a vrazil do stĺpa.
Zdroj: FACEBOOK

Oveľa závažnejšiu skúsenosť s nosením rúšok má predavačka potravín zo stredného Slovenska, ktorá nechcela byť menovaná. Pretože pracuje za po­kladnicou, rúško musí mať stále na tvári. Táto povinnosť jej však nerobí dobre a pravidelne v práci odpadne. „Zašla som s týmto problémom za lekárkou a tá mi povedala, že keď nosím rúško dvanásť hodín v kuse, mám zhoršené dýchanie a trpí tým mozog,“uviedla.

Do redakcie sme dostali podnet aj od ďalšej predavačky v potravinách, ktorá pracuje za po­kladnicou. Pre nosenie rúška musí niekoľkokrát za deň vyjsť von a zhlboka dýchať, pretože sa cíti na odpadnutie.

Vodič stratil vedomie

V súvislosti s ochranou pred koronavírusom priniesli americké médiá koncom apríla kuriózny prípad vodiča z New Jersey, ktorý autom narazil do stĺpa, pričom prednú časť vozidla mal úplne zdemolovanú. Ako uvádza portál nj.com, šoférovi sa našťastie nič nestalo. Polícii však povedal, že počas jazdy mal na tvári nasadenú ochrannú masku N95, aby sa chránil proti novému koronavírusu.

NEVEDIA DÝCHAŤ Zamestnankyne potravín sa nám sťažovali, že pre rúško cítia nevoľnosť.
NEVEDIA DÝCHAŤ Zamestnankyne potravín sa nám sťažovali, že pre rúško cítia nevoľnosť.
Zdroj: TASR

Nerátal však s tým, že ho táto ochranná pomôcka môže takmer pripraviť o život, pretože počas jazdy omdlel. „Vodič, ktorý nebol vážne zranený, bol jedinou osobou v aute a omdlel v dôsledku nedostatočného príjmu kyslíka a nadmerného príjmu oxidu uhličitého,“ stojí v stanovisku polície v Lincoln Park, ktoré zverejnila na sociálnej sieti Facebook spolu s fotografiou zdemolovaného auta.

Portál sa preto zamyslel, či je nosenie ochranného rúška také nebezpečné, že môže takto ohroziť život vodičov a ďalších osôb. Podľa lekára Stavrosa G. Christoudiasa, ktorého v súvislosti s prípadom oslovili, všetko závisí od modelu rúška a osobných rizikových faktorov daného jedinca, ako je obezita či fajčenie. Podľa neho je možné, že človek nosením rúška stratí vedomie. Christoudias však upozornil, že odpadnúť pre nosenie rúška nie je spôsobené nedostatkom kyslíka, ale nadmerným hromadením oxidu uhličitého.

Odvrátená stránka nosenia rúšok doteraz nebola predmetom širšej odbornej debaty. Povinnosť alebo odporúčania nosiť túto ochrannú pomôcku podľa odborníkov zásadne znižuje riziko prenosu vírusu.

Nejasnosti do celej záležitosti vniesla iba Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) svojím stanoviskom, že len dve skupiny ľudí by mali nosiť ochranné rúška - ľudia nakazení vírusom a osoby, ktoré sa starajú o ľudí podozrivých na koronavírus. Odborníci z WHO vysvetlili, že rúška totiž môžu byť kontaminované kašľom a kýchaním, navyše vytvárajú falošný pocit bezpečia. Podľa WHO je preto oveľa vhodnejšou prevenciou proti novému koronavírusu pravidelné umývanie rúk a sociálny odstup. 

Sťažujú dýchanie

Rúška alebo respirátory sťažujú dýchanie v závislosti od typu či materiálu. Obmedzené dýchanie je však veľmi individuálne. Hovorí to Marek Majdan, vedúci Inštitútu pre globálne zdravie a epidemiológiu, ktorý považuje nosenie rúšok za opodstatnené.

Podľa odborníka akýkoľvek typ rúška alebo respirátora je v podstate bariérou. Do akej miery, to závisí od typu rúška, materiálu, z ktorého je vyrobené, alebo od typu filtra, ktorý obsahuje. To, ako dokáže človek tolerovať takto obmedzené dýchanie, je takisto individuálne.

ODBORNÍK Napriek diskomfortu považuje Marek Majdan nosenie rúška za opodstatnené.
ODBORNÍK Napriek diskomfortu považuje Marek Majdan nosenie rúška za opodstatnené.
Zdroj: ARCHÍV M.M.

„Ťažko sa to zovšeobecňuje. Niekde sa diskomfort dá riešiť tým, že sa vymení typ rúška za viac priepustné - menej obmedzujúce, niekde sa dajú urobiť organizačné opatrenia ako striedanie pracovníkov, prestávky a podobne,“povedal nám na margo prípadov z článku Marek Majdan z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite.

Na margo prípadu vodiča, ktorý pre rúško havaroval, odborník zdôraznil, že podľa usmernení u nás rúška v aute nie sú povinné, ak sú všetky osoby z jednej domácnosti alebo ak je človek v aute sám. Na bežné nosenie postačujú podľa Majdana látkové rúška.

„Opodstatnenie vysokoúčinných respirátorov v súčasnej situácii vidím najmä v prípade zvýšeného rizika vystavenia infekcii. Napríklad u časti zdravotníckeho personálu,“dodal odborník, ktorý vidí opodstatnenosť nosenia rúšok hneď z niekoľkých dôvodov.

Rúška pomáhajú zachytávať vydychované kvapôčky a aerosóly, v ktorých môžu byť obsiahnuté rôzne mikroorganizmy, a takisto pomáhajú filtrovať častice vo vzduchu, ktorý dýchame. „Takže určite pomáhajú. Je ťažké vyčísliť, do akej miery, keďže to závisí od mnohých okolností a faktorov. Ja som rád, že sa u nás začali plošne nosiť tak skoro, ako sa začali,“uviedol.

Svetová zdravotnícka organizácia podľa odborníka neodporúčala nosenie najmä respirátorov, ktoré by následne mohli chýbať zdravotníckym pracovníkom.

Keďže je Marek Majdan kvôli svojej práci na cestách, zaujímalo nás, ako koronavírus ovplyvní do budúcna cestovanie. „Predpokladám, že niektoré pravidlá budú prísnejšie. Môže sa to týkať pobytu v lietadle, dezinfekcie batožín, procedúry bezpečnostnej kontroly alebo pohybu a pobytu na letiskách,“povedal na záver.