Tip na článok
Psík v domácnosti počas tehotenstva? Dobrý nápad!

Nečakaný liek na detský ekzém: Pes v tehotenstve!

To, že pes, je najlepší priateľ človeka už potvrdil aj výskum. Dokázal, že štvornohý kamarát môže mať zdravotný benefit pre naše deti. Preto neotáľajte a zaobstarajte si ho už v tehotenstve. Vtedy sa totiž všetko začína.

Psy a ekzém

Vedci prišli na to, že kontakt so psom počas začiatkov života deti chráni pred ekzémami a zmierňuje astmu. Potvrdili to v dvoch nezávislých štúdiách.

Tá prvá skúmala ekzémy u detí. Ekzém, alebo atopická dermatitída, je stav s typickými vyrážkami a časťami suchej svrbivej kože najčastejšie na rukách, nohách na tvári, na vnútornej strane lakťov a za kolenami.

Nikto nepozná presnú príčinu, ale pravdepodobne tento stav môže vzniknúť vtedy, keď imunitný systém nadmerne reaguje na určité alergény alebo dráždivé látky. V štúdii, ktorú robil doktor Cheema a jeho tím z American College of Allergy, Asthma and Immunology, dostalo množstvo tehotných žien psa aspoň na jednu hodinu denne.

Ukázalo sa, že deti narodené matkám, ktoré boli vystavené počas tehotenstva psom, mali ekzém menej často, ako deti matiek bez psa.

U desaťročných detí už ochranné účinky expozície psom vymizli a chorobnosť v oboch skupinách detí sa vyrovnala.

Psie baktérie proti astme

Ďalšia štúdia sa tiež týkala psov. Doktor Po-Yang Tsou zisťoval, či chlpáči vplývajú na závažnosť astmy u detí. Prišiel na to, že deti, ktoré boli vystavené niektorým psím baktériám alebo proteínom, ktoré vyvolávajú u detí alergickú reakciu na psy mali omnoho miernejšie prejavy astmy.

Musia to potvrdiť ďalšie štúdie, no isté je, že pes môže raz zmeniť pohľad na detské alergie.

VIDEO Plus 7 Dní