Ako zatraktívniť telesnú výchovu? Inšpiráciu našli českí pedagógovia v Nemecku. Hlavným dôvodom bolo prestavať zastaralú podobu telesnej výchovy, ktorá nedokáže deti motivovať k športovaniu. O čo ide? V rámci telesnej budú české deti jazdiť na kolobežkách.

Telesná na kolobežkách

Ako uvádza český portál Deník.cz, podľa štúdie Univerzity Palackého v Olomouci má približne pätina českých školákov vo veku medzi 11 a 15 rokom problémy s hmotnosťou. Časť českých učiteľov preto hľadala spôsob ako spraviť telesnú výchovu pre školákov viac atraktívnu. „Inšpirovali sme sa u kolegov v Nemecku, kde funguje jazda na kolobežkách ako súčasť hodín telesnej výchovy na školách už niekoľko rokov. Podobný model sme zaviedli tiež u nás, aby sme pomocou kolobežiek rozvíjali slabnúce motorické schopnosti detí a zároveň bojovali proti detskej obezite formou, ktorá školákov baví," uviedla riaditeľka Základnej školy v Moravskej Třebové Jaroslava Skácelíková.
Podiel školákov podľa portálu s nadváhou v posledných desaťročiach rastie. Zatiaľ čo v roku 2002 malo podľa prieskumov problémy s hmotností približne 16 percent chlapcov vo veku 15 rokov a osem percent rovnako starých dievčat, minulý rok to bolo okolo 25 percent chlapcov a 13 percent dievčat. Podľa Skácelovej tak mimo iného doplácajú na zlé stravovacie návyky v rodine a nedostatok prirodzeného pohybu. „Konvenčný telocvik pre deti nie je dostatočne zábavný a nerozvíja v deťoch prirodzenú túžbu po pohybe,"uviedla.

Kolobežka je pritom podľa športových odborníkov ideálnou športovou aktivitou aj pre pohybovo menej nadané deti. Striedanie nôh pri jazde podľa nich kompenzuje jednostranné preťaženie pohybového aparátu a navodzuje prepojenie pravej a ľavej hemisféry v mozgu. Novátorský prístup do svojich osnov telesnej výchovy pritom zaviedli základné a stredné školy v Olomouckom kraji.

Slováci nie sú výnimkou

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie sú Česi jedným z najobéznejších národov v Európe. Odborníci predpovedajú, že by v roku 2020 mohla byť obézna až tretina českej populácie. Slováci v štatistikách obezity tiež „nezaostávajú“. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí naša krajina v Európe v miere obezity na siedme miesto. Vo svetovom rebríčku je Slovensko na 33. mieste. Obéznych je pritom 25,6 dospelých obyvateľov Slovenska.

Obezita nielen výrazne znižuje dĺžku života, podpisuje se aj na jeho kvalite kvôli početným zdravotným rizikám, vrátane vyššieho rizika cukrovky, srdcových ochorení a určitých druhov rakoviny.
Na výpočet obezity sa používa index telesnej hmotnosti, nazývaný aj BMI index. Ak index presiahne hodnotu 30, hovoríme o obéznom človeku. Ideálna hodnota BMI je medzi 20 až 25. Napríklad muž s výškou 180 centimetrov a váhou 80 kilogramov, ktorý má 30 rokov má BMI index 24,69, čo znamená normálnu váhu.