O tom, ako nám škodí sedenie po dlhšiu dobu, vyšla nejedna štúdia. Zvýšené riziko obezity, srdcových chorôb či cukrovka, to je niekoľko príkladov možno psychickej, ale rozhodne nie fyzickej námahy či pohybu. Pri „sedavých“ zamestnaniach je nemysliteľné byť v pohybe celý deň, napriek tomu podľa novej štúdie zmena spôsobu nášho sedenia môže priniesť svoje výsledky. Vedci sa v tomto prípade opierajú o kmeň v Tanzánii, ktorý spôsobom svojho sedenia preukazuje všetky známky zdravého životného štýlu.

Menší výskyt chorôb

Vedci skúmali zvyky kmeňa Hadza, ktorí žije vo východoafrickom štáte Tanzánia. Príslušníci tohto kmeňa trávia rovnako deväť až desať hodín denne odpočívaním ako bežný Európan, nemajú však porovnateľný počet a výskyt chorôb. „Myslíme si, že je to preto, že nesedia, keď odpočívajú. Namiesto toho si drepnú alebo kľačia,“ cituje hlavného autora štúdie, profesora Davida Raichlena z  University of Southern California britský denník Daily Mail.

Ako sa zdá, toto je kľúčom k ich lepšiemu zdraviu, natíska sa otázka, prečo je tomu tak. Podľa odborníkov keď sedíme, svaly nôh a zadku sa vypnú. Avšak, v podrepe udržiavame svaly pracujúce.  Pri takomto drepení podľa profesora Raichlena je nutná energia, a tak svaly vytiahnu z krvi tuky nazývané triglyceridy. „Vysoké hladiny triglyceridov sú spojené so srdcovými chorobami, takže  pomocou drepu znižujete ich hladinu a potenciálne riziko tohto ochorenia,“ dodal profesor.  

Každú polhodinu vstať

Toto tvrdenie podporuje štúdia z roku 2015, kde autori zistili, že ak sedenie prerušíme každú polhodinu drepmi, poprípade podporíme prácu lýtok, je možné si zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu.

A nakoniec, drepy sú cestou aj k našej dlhovekosti. Pre toto tvrdenie sa portál Daily Mail opiera o štúdiu uverejnenú v Európskom časopise preventívnej kardiológie v roku 2014. štúdia odhalila, že ľudia vo veku 51 až 80 rokov, ktorí vedeli vstať z pozície v drepe bez použitia rúk, mali v nasledujúcich šiestich rokoch menšiu pravdepodobnosť smrti ako tí, čo tento pohyb bez pomoci rúk nedokázali.