Mnohí sa možno pozastavia nad tým, ako môže súvisieť čistenie zubov s Alzheimerovou chorobou.  Vysvetliť sa to pokúsili odborníci z University of Louisville School of Dentistry a univerzity v Krakove.

Začiatkom tohto roku vyšla zaujímavá štúdia, v ktorej sa vedci zamerali na malú baktériu Porphyromonas gingivalis (Pg). Je to jedna z baktérií, ktorá spôsobuje parodontitídu a ďalšie ochorenia ďasien. Táto baktéria sa však podľa zmienenej štúdie môže dostať z úst až do mozgu a spôsobiť poškodenia neurálnych spojení, aké pozorujeme aj u pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Poľskí a americkí odborníci štúdiu rozvinuli a dokázali, že súvislosť je evidentná. Konkrétne analýzou mozgov ľudí, ktorí na túto chorobu zomreli a tých, ktorí zomreli prirodzenou smrťou. Ukázal sa veľký nepomer - vo väčšine vzoriek pacientov (až 90 percent) s Alzheimerom stopy po Pg objavili. Konkrétne toxický enzým gingipain, ktorý tieto baktérie produkujú.

Stopy po ňom však objavili aj vo vzorkách pacientov, trpiacich napríklad reumatoidnou artritídou. Prvýkrát sa tak preukázala takmer istá spojitosť medzi Alzheimerovou chorobou a zápalom ďasien a možno aj ďalšími chorobami. Vedci momentálne pracujú na liekoch, ktoré by boli schopné Pg v mozgu likvidovať.