Umývajte si ruky! To je základné odporúčanie v súčasnej situácii ohľadne šírenia nákazy koronavírusu. Odporúčania nenechali na seba dlho čakať a ľudia v strese a panike vykúpili zásoby dezinfekčných prostriedkov ako aj populárnych antibakteriálnych gélov. Účinný prípravok si však môžete pripraviť aj v pokoji svojho domova. Pozrite sa ako na to.

Gél svojpomocne

Jeden z účinných a rozhodne najjednoduchších „receptov“ na prípravu ponúka britský The Independent. Na samotnú prípravu sú potrebné dve základné zložky: izolpropyl alkohol a gél aloe vera. Postup pri výrobe je veľmi jednoduchý:

Na zmiešanie tekutín je možné použiť napríklad misku. Do misky nalejeme šálku naplnenú do 2/3 izopropyl alkoholom a ďalšiu šálku naplnenú do 1/3 gélom aloe vera. Po naliatí do misky je nutné tekutiny poriadne premiešať a následne preliať napríklad do nádobky na tekuté mlieko. Tekutina sa odporúča občasne pretrepať.

V prípade, že nie je dostupný izopropyl alkohol, náhrada musí minimálne obsahovať 70 % alkoholu, aby bol prípravok účinný. Rovnako si treba dávať pozor na konzistenciu a „neprešvihnúť to“ či už s alkoholom. Väčší podiel alkoholu v konzistencii bude mať totiž za následok vysušovanie pokožky, preto je potrebný podiel aj gélu aloe vera. Jeho dôležitosť ako zvlhčovača spočíva aj v tom, že eliminuje praskliny v pokožke a teda aj riziko bakteriálnej infekcie.

Hlavnou účinnou látkou v tomto dezinfekčnom prostriedku je izopropyl alkohol. Väčšina voľne predajných dezinfekčných prostriedkov na ruky obsahuje buď etanol, izopropanol, n-propanol alebo kombináciu akýchkoľvek dvoch spomenutých.

Prípravok WHO

Svetová zdravotnícka organizácia neponechala nič na náhodu a rovnako zverejnila manuál na prípravu vlastného dezinfekčného prípravku. Oproti tomu predošlému si už vyžaduje ešte väčšiu dôslednosť. K príprave je potrebný čistý alkohol, opäť napríklad izopropyl alkohol, preroxid vodíka a glycerol. Okrem nádoby, ktorá by mohla obsahovať rysku, je potrebná rovnako injekčná striekačka.

Postup je nasledovný: Do čistej nádoby, ktorá obsahuje rysku je potrebné naliať 830 militrov alkoholu. Zároveň, pomocou injekčnej striekačky vezmeme 42 mililitrov peroxidu vodíka, ktorý pridáme do nádoby s alkoholom. Túto konzistenciu premiešame. Ako posledný pridáme glycerol v množstve 15 mililitrov. Po dôkladnom premiešaní sa odporúča doliať do jedného litra vychladenú prevarenú vodu a opäť premiešať. Aby mal tento koncentrát čo najlepší efekt, odporúčajú ho odborníci tri dni nechať odstáť uzavretý.