Vybrať sa k špecialistovi ako je neurológ či ortopéd, teda ísť za špecializovanou ambulantnou starostlivosťou, sa nezaobíde bez písomného odporúčania od vášho všeobecného lekára. Teda bez výmenného lístka. Tieto skutočnosti sú väčšine z nás známe a človek sa s nimi v živote určite stretol. Sú však špecialisti, kde všeobecného lekára môžete obísť a priamo zájsť za ním.

U očného bez lístka

V odporúčaní, ktoré vypisuje všeobecný lekár pre špecialistu, sa nachádzajú vaše osobné údaje, zdravotné údaje na zistenie anamnézy, identifikačné údaje príslušnej zdravotnej poisťovne. Takisto na výmennom lístku nájde špecialista stručný opis aktuálneho zdravotného stavu, predbežné stanovenie choroby vrátane jej kódu ako aj rozsah a cieľ odporúčaného vyšetrenia.

Táto celá procedúra však nie je potrebná pre každého špecialistu. Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva na svojej internetovej stránke, na dvere gynekológa, zubára, kožného lekára či psychiatra môžete smelo zaklopať bez obáv, že vás pošlú preč a teda  bez výmenného lístka. Výmenný lístok rovnako nie je potrebný u očného lekára, ale len v prípade, ak ide o predpis okuliarov.

Lístok netreba zaobstarať v prípade úrazu, ak na ošetrenie pacient príde do 24 hodín. Takisto pri liečení osôb, ktoré si vyžadujú sústavnú liečebnú starostlivosť. Ochranné ambulantné liečenie, ako sú napríklad odvykacie kúry, nevyžadujú, aby ste museli zájsť za svojim všeobecným lekárom, uvádza ministerstvo.