Špičkové pracovisko neurochirurgickej kliniky na Kramároch má opäť problémy. Po vyhrotených vzťahoch medzi lekármi a vedením kliniky, o ktorých sme informovali ešte v septembri minulého roka sa tentoraz hovorí o hroziacom kolapse. Listom preto zdravotníci informovali poslancov parlamentu.

Pracovníci zaslali list, v ktorom volajú o pomoc ohľadne situácie na klinike, kde sa vyše polstoročia liečia najťažší neurochirurgickí pacienti z celého Slovenska. „Situácia na najvýznamnejšej neurochirurgickej klinike v SR je v súčasnosti taká, že nevieme zabezpečiť normálny chod pracoviska, pričom sa obávame kolapsu,"uvádza v liste poslancom 17 lekárov a kolektív sestier. Na pracovisku podľa zamestnancov kliniky funguje len jeden operačný stôl, pričom na normálny chod kliniky majú byť potrebné tri stoly. Pred dvoma týždňami sa na klinike pokazili dva operačné stoly naraz, čo je pre chod špičkového pracoviska katastrofálna situácia. Lekári a sestry v liste uvádzajú, že o stretnutie žiadali aj ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, ale nebolo ponúknuté žiadne riešenie tejto situácie. V liste je podpísaný aj prednosta kliniky Andrej Šteňo.

Klinika trpí podľa podpísaných zdravotníkov kliniky takisto nedostatkom neuronavigačných prístrojov, ktoré žiada pracovisko od roku 2017. Pre absenciu navigácie boli podľa listu dlhší čas odsúvané operácie viacerým pacientom s nádormi na mozgu. O tomto stave pracovníci informovali tak vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) ako aj ministerku zdravotníctva.

Vytvorenie nových neurochirurgických pracovísk, ktorých má vzniknúť dokopy päť vidia autori listu za ďalší problém. Podľa nich takéto roztrieštenie môže viesť k nedostatočnému počtu operácií pre jednotlivé diagnózy, čo môže spôsobiť pokles skúseností na jednotlivých pracoviskách a s tým súvisiace zhoršenie zdravotnej starostlivosti. Vytvorenie nových pracovísk môže mať za následok rovnako odchod sestier, ktoré sú podľa listu so silami na konci.

Poplašná správa

Vedenie nemocnice ako aj ministerstvo zdravotníctva majú však na vec iný pohľad. Podľa Evy Kliskej, hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava je list šírením poplašnej správy a zdravotná starostlivosť na bratislavských Kramároch je zabezpečená. „Pacientov by sme chceli ubezpečiť, že zdravotná starostlivosť na klinike neurochirurgie je zabezpečená," zaslala v stanovisku Kliská. Ako ďalej uviedla hovorkyňa, za chod kliniky je v prvom rade zodpovedný prednosta kliniky. „Len čo sa riaditeľka nemocnice o situácii s operačnými stolmi dozvedela, situáciu bezodkladne riešila. Bola zriadená pracovná skupina, ktorá navrhla postup riešenia, ktorý bol konzultovaný aj s pánom docentom Šteňom a ktorý s navrhovaným riešením súhlasil,“ dodala. Problém s nedostatkom stolov bude podľa Kliskej riešené výpožičkou, ktorá bude trvať po dobu úspešne ukončeného procesu verejného obstarávania operačných stolov.

„O situácii na Neurochirurgickej klinike UNB sa zaujímame a sme manažmentom o situácii pravidelne informovaní,“ reagovala na list Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Ministerka zdravotníctva sa kvôli aktuálnemu problému stretla aj s generálnou riaditeľkou Univerzitnej nemocnice, kde sa o situácii opätovne informovala a uistila ministerku zdravotníctva, že daná klinika je schopná poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť a pacient necíti obmedzenia. Podľa Eliášovej situáciu rieši aj Úrad pre riadenie podriadených organizácií. „Manažment nemocnice nás informoval, že prijíma opatrenia zamerané na stabilizáciu situácie na klinike. Ministerka zdravotníctva požiadala zároveň opätovne vedenie UNB o stabilizovanie danej situácie,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Podľa Eliášovej bude na kliniku čoskoro inštalované nové špičkové prístrojové vybavenie, najnovšie prístroje v prvom štvrťroku, najneskôr do prvej polovice tohto roka. O špecifikácii prístrojového vybavenia ministerstvo komunikuje s prednostom kliniky Andrejom Šteňom.

Exodus kvôli prednostovi

„Radi by sme upozornili, že odchod lekárov z Kramárov z neurochirurgickej kliniky nebol spôsobený zlým technickým vybavením, ale interpersonálnymi nezhodami,“ uviedla Eliášová v stanovisku ministerstva na záver. Síce medzi podpísanými pracovníkmi v súčasnosti figuruje aj meno súčasného prednostu, v septembri minulého roka sme informovali o odchode v poradí už desiateho zamestnanca kliniky za desať mesiacov. Za výpoveďou stáli vyhrotené vzťahy s vedením. Odchod nám vtedy lekár, ktorý si neželal byť menovaný, ozrejmil tým, že sa mu nepáčili spôsoby a metódy v riadení pracoviska súčasným prednostom Andrejom Šteňom. „S poľutovaním, ale v záujme zachovania svojho telesného a duševného zdravia aj možnosti pokračovať v adekvátnej liečbe pacientov som nútený podať výpoveď z pracovného pomeru a odísť z pracoviska už ako desiaty lekár za posledných desať mesiacov,“ zdôvodnil svoj odchod lekár, ktorý liečil na Kramároch pacientov 29 rokov.

O situácii na klinike bratislavskej neurochirurgie na Kramároch sme informovali aj v súvislosti s odchodom hlavnej sestry či logopéda, ktorý je nevyhnutný pri operáciách mozgu, a požiadal o dlhodobé neplatené voľno. Z oddelenia odišiel ešte v apríli minulého roka primár Róbert Illéš. S ním odišlo i päť zdravotných sestier. Aj tento exodus zamestnancov mal vraj na svedomí súčasný prednosta Andrej Šteňo. Aj vtedy nám zdroj z prostredia kliniky uviedol, že prednosta so svojimi lojálnymi kolegami vyvíjal na zamestnancov hrubý nátlak. Konflikt sa začal najskôr tým, že zamestnanci nedali súhlas na nočnú prácu nad rámec zákona. Neskôr nespokojní pracovníci podpísali a odoslali opakované petície na vedenie nemocnice a ďalším úradom, kde za zdroj konfliktu označili konanie prednostu.