Vidieť svoje dieťa opité je pre každého rodiča menej príjemný moment v živote. Zvlášť keď ide o dcéru. Potácajúca sa dievčina so zlou artikuláciou a navyše lesklé oči. Tak neraz pristihla svoju milovanú Alyssu (26) prichádzať domov jej matka.

Mladícka nerozvážnosť, povie si nezainteresovaný čitateľ o umelkyni, ktorá sa živí zvečňovaním obrázkov na telo klientov v tetovacom štúdiu. Háčik je však v tom, že Alyssa alkoholu nikdy neholdovala. Napriek tomu sa neraz vrútila do dverí rodinného domu ako krčmový štamgast  po výplate.

Zradné antibiotiká

Stavy opitosti pozorovala matka Brooke Kelschová (47) na svojej dcére od roku 2018. Tetovačka Alyssa z amerického mesta Salt Lake City pravidelne páchla po alkohole, oči sa jej leskli a jej nekontrolovateľné výbuchy smiechu sprevádzalo nezrozumiteľné šomranie. Napriek všetkým príznakom opitosti si Brooke bola viac než istá, že jej dcéra alkohol nepije, a tak okamžite začala hľadať odpovede na nezvyčajnú záhadu. Vyhľadala lekársku pomoc a začal sa kolotoč návštev u rôznych špecialistov.

Po niekoľkých mesiacoch Alysse diagnostikovali takzvaný auto-brewery syndróm, ktorý sa v odbornej literatúre uvádza pod pojmom syndróm fermentácie čriev. Ide o veľmi zriedkavý jav v tele človeka, keď sa sacharidy, ktoré trávi, premenia na alkohol.

Tetovačka Alyssa je momentálne v opatere špecialistov, ktorí jej nasadili antimykotické lieky s cieľom, aby sa jedlo, ktoré prijíma, prestalo v organizme meniť na alkohol, a teda ju „neopíjalo“. Liek pomáha znižovať hladinu etanolu v Alyssinom tele. „Asi pred dvoma rokmi som si všimla, že jej dych páchol po alkohole, jej oči vyzerali inak a bola celá neohrabaná,“ prezradila pre britský Daily Mail matka Brooke. Dcéra sa rovnako z času na čas bezdôvodne chichotala a postupne dokonca začínalo jej správanie prerastať do agresivity.

Lieky podľa matky momentálne zaberajú. Alyssa môže jesť normálne bez toho, aby sa u nej prejavovali príznaky požitia alkoholu. „Odvtedy, ako ich začala brať, ju testovali a hladina etanolu v tele klesá, takže to vyzerá sľubne,“netajila radosť  matka Brooke.

Príčin, prečo sa u mladej umelkyne prejavuje stále pomerne neprebádaný syndróm, je podľa odborníkov niekoľko. „Doktori sú presvedčení, že syndróm vyvolali antibiotiká, ktoré užívala,“ uviedla matka. Okrem toho Alyssa trpí na polyglandulárnu autoimunitnú poruchu, čo je takisto ochorenie súvisiace s trávením. Aj preto mala tetovačka spočiatku problém s prijímaním liekov, ktoré jej síce eliminovali stavy opitosti, ale spôsobovali problémy tráviaceho traktu. Príbuzní nateraz nevedia, či v dohľadnom čase odborníci prídu s konkrétnou liečbou a či sa dá tento stav natrvalo odstrániť. Matka však dúfa, že upozornenie na kuriózny prípad jej dcéry môže pomôcť ďalším pacientom s podobnými príznakmi.

Tri promile alkoholu každý deň

Alyssa nie je jediná, kto sa musí boriť s nezvyčajnou reakciou svojho tráviaceho traktu na príjem potravy. V roku 2013 takisto v Spojených štátoch, ale tentoraz v štáte Texas, zaevidovali prípad 61-ročného muža, ktorý sa po dobrom obede či po večeri cítil malátny, unavený a často mu bolo nevoľno. Žena ho spočiatku upodozrievala, že si za jej chrbtom vypije, rovnako jeho okolie. Dokonca sa stalo, že pre nevoľnosť k mužovi privolali záchranku, aby ho zobrala do nemocnice. Lekári mu v krvi vtedy namerali 3,7 promile alkoholu a v domnienke, že majú do činenia s opilcom, ho poslali domov, nech sa vyspí z opice.

Situácia sa však nemenila, a pretože manželka „tajomnému alkoholikovi“ dôverovala, rozhodla sa kúpiť tester. Pri pravidelnom fúkaní mu veľakrát namerala tri promile. Samozrejme, bez toho, aby jej manžel vypil čo i len kvapku destilátu či piva. Mužovi namerala zvýšenú hladinu aj po tom, čo sa vrátil z bohoslužby v kostole a omšovému vínu tam rozhodne neholdoval.

Podobne ako v prípade Alysse sa žena rozhodla vyhľadať pomoc špecialistov a manželove alkoholické stavy prekvapili aj ich. Lekári si nechali muža na pozorovaní a zistili, že v jeho organizme začalo stúpať promile alkoholu vždy po tom, ako požil čistú vodu a k tomu nejaké jedlo. Diagnostikovali mu syndróm fermentácie čriev, aj tentoraz odborníci za spúšťač ochorenia označili lieky. Muž totiž užíval po operácii v roku 2004 antibiotiká, ktoré mu zničili črevnú mikroflóru.

Na Slovensku sa podľa našich informácií z kruhov gastroenterológov taký jav zatiaľ nevyskytol. Ale ako vysvetlenie svojej manželke, keď sa vrátite neskoro večer domov „spoločensky unavený“, by to mohlo zabrať. Alebo to radšej neskúšať? 

FOTO nevinnej alkoholičke v GALÉRII