Môže sa pochváliť prvenstvom v súťaži Fit leader ako najlepší individuálny fitness tréner Slovenska, tento rok však už po desiaty krát chce pretaviť svoje úspechy do pomoci chorým. Branislav Lobotka odcvičil deväť ročníkov podujatia Buď lepší Challenge day, kde si spolu v jednom čase a v hodine pod jeho vedením zacvičia stovky nadšencov. Kvôli vírusu COVID-19 však bude prebiehať podujatie online a okrem dobrého pocitu z pohybových aktivít každý účastník prispeje svojim štartovným osobám s telesným postihnutím.

Od hokejistov k charite

O tom, že podujatie s názvom Buď lepší Challenge day nie je len o radosti z pohybu, ale rovnako ušľachtilej myšlienky svedčí fakt, že za desať rokov činnosti sa pri hromadnom cvičení vyzbieralo a odovzdalo rodinám a organizáciám, ktoré to naozaj potrebujú až 34-tisíc eur. „Naše akcie venujeme vždy osobám, ktorých postihnutie má pohybový charakter, lebo naša organizácia Buď lepší sa venuje športovým aktivitám. Chceme tak aspoň malou mierou prispieť k skvalitneniu pohybových funkcií tým, čo nemali toľko šťastia ako my,“ povedal nám organizátor podujatia a predcvičujúci Branislav Lobotka, ktorý sa okrem iného v minulosti venoval kondičnej príprave profesionálnych hokejistov.

Podujatie Challenge day má podľa organizátora špeciálnu atmosféru práve tým, že všetci cvičia v rovnakých tričkách a táto fantastická atmosféra zanecháva v ľuďoch dobrý pocit ešte dlho po akcii. Zúčastniť môže akcie ktokoľvek a nie je dôležitá ani fyzická kondícia. „Stačí sa prihlásiť cez našu stránku challengeday.eu do 15. mája. Veď pri takejto charitatívnej akcii nie je dôležité vyhrať, ale prísť a pomôcť,“ dodal tréner, ktorý v roku 2017 získal prvenstvo v súťaži Fit Leader za najlepšieho individuálneho fitness trénera na Slovensku. Zároveň získal 3. miesto v kategórii skupinových trénerov. Súťaže sa zúčastnilo vtedy ďalších dvesto trénerov a o víťazovi rozhodovala verejnosť ako aj odborná porota.

Potenie online

Okrúhly desiaty ročník podujatia však narazil, obdobne ako všetky športové a verejné podujatia v týchto dňoch na problém spojený s novým koronavírusom. „Situácia vo svete aj u nás je taká, aká je a keďže momentálne máme zákaz organizovania spoločenských podujatí, vyzerá to tak, že desiaty ročník prebehne iba virtuálne,“ uviedol o aktuálnom ročníku tréner Lobotka. V prípade, že by sa povolil  limit napríklad päťdesiat ľudí, tak organizátor zamýšľa v deň akcie, ktorý pripadá na 13. júna urobiť aj viac tréningových hodín po sebe. „Momentálne vďaka online tréningom máme už priaznivcov po celom svete, tak už je v podstate aj našou povinnosťou urobiť tento ročník aj pre nich prostredníctvom Live streamu,“ dodal.

Samotný tréning, ktorého sa môže každý zúčastniť spomínanou online formou bude trvať približne štyridsať minút, z toho je päť minút je rozcvička a päť minút strečing. Tréning bude zostavený tak, aby ho zvládli naozaj aj úplní začiatočníci. Tréner predvedie dve verzie cviku, jednu ľahkú a druhú náročnejšiu pre zdatnejších. Je to kombinácia kardia a posilňovacích cvikov.

Ak sa rozhodne účastník registrovať a zaplatí štartovné, má dôvod na radosť hneď dvakrát. „Z vyzbieranej sumy uhradíme pre vybrané deti dva týždne v rehabilitačnom centre Posilbilitas v Pieštanoch, kde majú kvalitné podmienky a naozaj profesionálny prístup. Každý rok nám príde veľmi veľa žiadostí, a preto nechávame výber na odborníkov, ktorí podľa ich zdravotného stavu vyhodnotia, ktorým môže táto liečba najlepšie pomôcť,“uviedol tréner Lobotka. Väčšinou ide deti, ktoré majú pohybový problém, napríklad deti po detskej mozgovej obrne a podobne. V poslednom, deviatom ročníku sa vyzbieralo na charitatívny účel 5200 eur a za deväť rokov si Challenge day odcvičilo približne tritisíc ľudí.