Vedeli by ich liečiť lepšie. Aj keď slovenskí onkológovia robia pre pacientov prvé i posledné, nemajú v rukách to, čo by potrebovali. Časť žien tak užíva chemoterapiu úplne zbytočne.

To, či má, alebo nemá pre ne agresívna liečba význam, môže povedať test, ktorý ide do hĺbky nádoru, do jeho genómu. Slovenky si ho platia samy. V Českej republike je to inak. Poisťovňa genomické vyšetrenie nádoru pacientkam zaplatí a chemoterapii sa tak vyhnú dve z troch žien, ktoré test podstúpili.

Zaplatila si to sama

Iveta bola jednou z prvých pacientok na Slovensku, ktoré sa rozhodli, že im to za to stojí. Keď jej chirurg v Národnom onkologickom ústave vybral nádor z prsníka, ústav poslal vzorku tumoru do Ameriky.

Vyšetrenie malo povedať, aké aktívne sú Ivetine nádorové bunky a aká je pravdepodobnosť, že sa jej rakovina vráti. Test hľadá v bunke aktivitu šestnástich génov, ktoré ovplyvňujú správanie rakoviny a jej odpoveď na liečbu.

Nikto ju nepredpisuje rád: Chemoterapia zabíja rýchlorastúce bunky, preto je škodlivá pre nádor, ale aj jeho hostiteľku.
Nikto ju nepredpisuje rád: Chemoterapia zabíja rýchlorastúce bunky, preto je škodlivá pre nádor, ale aj jeho hostiteľku.
Zdroj: Martin Domok

Sú to gény, ktoré napríklad umožnia rakovinovej bunke stať sa nezničiteľnou alebo sa ľahšie prilepiť na nejaké iné miesto v tele. Výsledkom je takzvané rekurentné skóre. Jedno číslo. Po desiatich dňoch prišli Ivete z Ameriky výsledky. „Dozvedela som sa, že prínos chemoterapie by bol pre mňa necelé štyri percentá a táto liečba by mi viac ublížila, ako pomohla. Ďalej mi povedali, že hormonálna terapia má, naopak, obrovskú perspektívu pomôcť mi a že potrebujem viac dávok rádioterapie, ako pacienti bežne dostávajú,“ hovorí Iveta, ktorá si však musela vyšetrenie sama zaplatiť. Stálo ju štyritisíc dolárov, ale vyhla sa chemoterapii.

Dnes užíva hormonálnu liečbu a má sa dobre. Rakovina sa jej pravdepodobne nevráti. Podobne ako Iveta to urobilo viacero zúfalých žien, ktoré si na test zohnali peniaze. „A urobila by som to aj ja, keby išlo o moje zdravie,“ hovorí onkologička z Národného onkologického ústavu, ktorá však nechcela v tomto článku vystupovať pod svojím menom.

Ide o veľa

V prípade rakoviny majú onkológovia pomerne jasné pravidlá, ktoré ich vedú k výberu tej najlepšej liečby. Je pacientka veľmi mladá? Má metastázy? Ak áno, potrebuje chemoterapiu. Je to nádor väčší ako dva centimetre? Dajme jej chemoterapiu.

Nádor prsníka: Dostane ho približne každá dvanásta žena na Slovensku.
Nádor prsníka: Dostane ho približne každá dvanásta žena na Slovensku.
Zdroj: profimedia.sk

Je nádorová bunka bez estrogénových receptorov? Má na svojom povrchu HER 2 receptory? V takom prípade žena tiež nevyhnutne potrebuje chemoterapiu. Existujú však prípady, keď to nie je až také jednoznačné. Sú to nádory, aký mala Iveta. Malý tumor bez metastáz mal na svojom povrchu estrogénové receptory. Vybrať nádor a poistiť to hormonálnou liečbou by malo stačiť. Samozrejme, každé telo je iné a na svete neexistujú dve ženy, ktoré majú rovnaký nádor. Iveta 1 možno potrebuje pre istotu chemoterapiu.

Ale Iveta 2 s rovnakými výsledkami ju nepotrebuje, tej liečba viac ublíži, ako pomôže. Lekári sa musia rozhodnúť. Je to vážna dilema, lebo keď sa raz pacientke rakovina vráti, zomrie na ňu. Pri nádoroch prsníka majú ženy po návrate choroby pred sebou priemerne tri a pol roka života. „To rozhodnutie nie je ľahké. Zariskujem alebo sa poistím? Ak jej dám chemo, budem ju trápiť zbytočne kvôli benefitu, ktorý môže byť na úrovni 5 percent. Ak jej ju nedám a ona o tri roky príde za mnou s rakovinou, bude si myslieť, že choroba sa jej vrátila preto, lebo nedostala chemoterapiu. Na Slovensku je v týchto hraničných situáciách tendencia lekárov skôr liečiť viac, ako treba,“ rozpráva nám onkologička. Ženy tak riskujú svoje zdravie zbytočne.

Test, ktorý absolvovala Iveta, môže onkológovi toto rozhodnutie uľahčiť. Ale kde naň zobrať štyritisíc dolárov?

U nás nič

Test je na trhu už viac rokov a dokázal svoj medicínsky benefit. No ani jedna zo slovenských poisťovní vám ho nezaplatí. Pýtali sme sa na dôvody. „Ide o doplnkové vyšetrenie,“ tvrdí Viktória Vasilenková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Dôvera sa odvoláva na Štátny ústav pre kontrolu liečív. „Oncotype DX test sa nenachádza v databáze ŠÚKL, a tak ho na Slovensku nemožno štandardne používať, a teda ani uhrádzať z verejného zdravotného poistenia,“ napísal nám Matej Štepianský. Najobšírnejšiu odpoveď sme dostali od Union zdravotnej poisťovne. Napísala nám, že si uvedomuje medicínsku relevantnosť testu.

„Má klinickú evidenciu označovanú druhým najvyšším stupňom, podporenú mnohými klinickými štúdiami s viac ako šesťtisíc pacientmi.“ V tom istom stanovisku hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová vysvetľuje, že rokovania so sprostredkovateľom testu stroskotali na tom, že nepredložil dôkazy, že zdravotný benefit pacientok za tie peniaze stojí.

„Keďže nebol dodaný (napriek žiadosti v liste zo dňa 6. 3. 2017) kompletný medicínsko-ekonomický rozbor genetického testu Oncotype DX Breast Cancer Assay v podmienkach verejného zdravotného poistenia Slovenskej republiky a vyšetrenie nie je reálne vykonávané na Slovensku, v súčasnosti nie je možné uhrádzať ho z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.“ Tak. Toto sú dôvody našich poisťovní. V Českej republike majú veľmi podobnú situáciu a podobné zákony ako u nás. Ale tam sa na vec pozerajú inak.

V Česku sú spokojní

Všeobecná zdravotná poisťovňa v Českej republike test ženám uhrádza a je s ním vrcholne spokojná, aj keď ju to stojí viac, ako keby nechala všetky ženy užívať chemoterapiu. Tu je príklad. V roku 2014 absolvovalo vyšetrenie štyridsaťdeväť pacientok.

U tridsiatich dvoch analýza genómu nádoru ukázala nízke riziko návratu rakoviny a vyhli sa chemoterapii. Poisťovňu to - čisto ekonomicky - vyšlo o 42-tisíc eur drahšie, ako by nikomu žiaden test neplatila a všetky pacientky nechala užívať chemoterapiu. „Ale treba si uvedomiť, že my sme zdravotná poisťovňa! A zo zdravotného hľadiska znamenalo využitie testu Oncotype DX jednoznačný benefit. Tridsaťdva klientok sa vyhlo zbytočnej chemoterapii. Nám to za to stojí,“ povedala nám hovorkyňa najväčšej zdravotnej poisťovne v Českej republike Lucie Krausová. Minulý rok absolvovalo test osemdesiatštyri klientok tejto poisťovne a číslo bude každý rok rásť. Test stále nie je v zozname zdravotných výkonov, ale poisťovňa zriadila špeciálny kód a vyšetrenie uhrádza bez problémov, ak oň požiada komplexné onkologické centrum.

Vďaka tomu z troch pacientok s podobnými nádormi a podobnou prognózou, ktoré by sedeli spolu na káve, dve môžu kávičkovať aj ďalšie roky. Nebudú musieť užívať chemoterapiu, ktorá im chuť na kávu pokazí - aj keď to je asi ten najmenší problém onkologických pacientov. K uhrádzaniu testu sa v českej republike pridali ďalšie poisťovne.

Čítajte viac