Keď ľudský organizmus zistí, že sa doň hrnie jeden pohárik alkoholu za druhým, nepoddá sa im bez boja. Jeho odpor síce nezvráti snahy pravého štamgasta, no je schopný spomaliť nástup opitosti a zmierniť jej prejavy.

„Zistili sme, že pečeň sa podieľa nielen na metabolizovaní alkoholu, ale takisto vysiela hormonálny signál mozgu, aby ho ochránila pred škodlivými vplyvmi opitosti vrátane straty vedomia a koordinácie,“ hovorí molekulárny biológ Steven Kliewer z Texaskej univerzity.

Tieto celebrity nový objav určite poteší, dokážu sa zriadiť na mol. FOTO v GALÉRII>>

Týmto signálom je podľa vedca vylučovanie hormónu FGF21. Kliewerovi s kolegami napadlo zistiť, ako účinkuje, ak sa opitému jedincovi podá v dávke, ktorá presahuje prirodzenú produkciu jeho vlastného organizmu.

Opité myši

Hormón FGF21 vylučuje nielen ľudský organizmus, ale aj organizmus myší. Podľa odborníkov tieto zvieratá chráni pred následkami, aké by mohla mať strata pohyblivosti a ostražitosti v prostredí plnom predátorov, po konzumácii potravy s obsahom alkoholu, ako je napríklad nahnívajúce ovocie. Takisto v nich vyvoláva potrebu piť vodu a potláča sklon konzumovať takúto potravu opakovane, čím ich chráni pred poškodením pečene.

Vedcom sa tak naskytla ideálna príležitosť, aby otestovali vplyv vyšších hladín tohto hormónu na zvieracom modeli.

Tím amerických biológov najprv upravil skupinu myší tak, aby neboli schopné prirodzene vylučovať FGF21. Ako vedci informujú vo vedeckom časopise Cell Metabolism, pri experimentoch zistili, že oproti bežným myšiam im po konzumácii alkoholu trvalo oveľa dlhšie, aby si obnovili rovnováhu a reflexy. Testovali aj iné myši, ktoré tento hormón produkovali. Po konzumácii potravy s obsahom alkoholu im podali injekciu s obsahom FGF2. Vďaka nej si koordináciu a vedomie obnovili dvakrát rýchlejšie ako bežné jedince. Ukázalo sa, že náprava koordinácie a vedomia sa týka iba účinkov alkoholu - efekty iných testovaných látok, ako bol ketamín, diazepam alebo pentobarbital, FGF21 nijako neovplyvnil.

Tieto celebrity nový objav určite poteší, dokážu sa zriadiť na mol. FOTO v GALÉRII>>

Injekciou proti bezvedomiu

Následne vedci zisťovali, ktoré oblasti organizmu hormón ovplyvňuje, keď nastáva jeho účinok navodzujúci triezvosť. „Naše výskumy odhalili, že hlavným miestom účinku FGF21 je mozog,“ hovorí spoluautor štúdie David Mangelsdorf. „V súčasnosti podrobne skúmame, aké vzorce neurónovej aktivity FGF21 využíva, aby potlačil prejavy opitosti.“

Výskumníci upozorňujú, že FGF21 síce predstavuje „protiliek“ na účinky alkoholu, ale samotný proces, ktorým sa alkohol odbúrava z tela, neovplyvní. To znamená, že hoci urýchli vytriezvenie, obávanú opicu nezaženie ani jej nepredchádza. Účinky zistené na myšiach podľa vedcov navyše treba potvrdiť štúdiami na ľuďoch. Autori štúdie sú však presvedčení, že rovnaké účinky, aké pozorovali na hlodavcoch, sa podarí preukázať aj u človeka.

„Injekčné zvýšenie koncentrácie FGF21 drasticky zrýchľuje opadnutie účinkov opitosti. FGF21 to dokáže aktivovaním veľmi špecifickej časti mozgu, ktorá kontroluje bdelosť a pozornosť,“ hovorí Steven Kliewer, podľa ktorého je tento mechanizmus spoločný ľuďom aj myšiam. Ak sa jeho predpoklad potvrdí, čoskoro uzrú svetlo sveta preparáty, ktoré lekárom pomôžu liečiť prejavy akútnej otravy alkoholom.