Raketa, ktorá by umožnila nielen cestu na Mars, ale dala by sa použiť aj pri dlhých letoch na Zemi, by nahradila nad-zvukové lietadlá.

Od Falconu 1 k BFR

Pôvodne SpaceX postupne vyvíjalo rakety Falcon. Falcon 1 bol vysoký vyše 21 metrov, široký necelé dva, jednorazový a s veľmi malou kapacitou na náklad. Po ňom prišla čiastočne recyklovateľná 70-metrová dvojstupňová raketa Falcon 9, schopná vyniesť na nízku obežnú dráhu necelých 15 ton nákladu. Tretia v poradí je raketa Falcon Hea-vy, schopná vyniesť na nízku obežnú dráhu vyše 60 ton nákladu a na geostacionárnu takmer 30 ton. Najnovším plánovaným prírastkom do vesmírneho portfólia SpaceX je obrovská raketa BFR.

Nová raketa má kódové označenie BFR, odkazujúce na Falcony, ale samotný Elon Musk o nej hovorí ako o „big fucking rocket“. Mená sa však budú meniť - súčasťou BFR je totiž aj kozmická loď ITS (Interplanetary Space System). Musk sa na diskusnom portáli Reddit vyjadril, že toto meno pre kozmickú loď nie je dobré, on zatiaľ používa pre raketu označenie BFR a pre kozmickú loď BFS, no to sa zrejme bude časom meniť.

Bez ohľadu na mená a skratky má s nimi SpaceX naozaj smelé plány - BFR by mala byť schopná dopraviť ľudí na Mars aj s potrebným materiálom na vybudovanie kolónie.

Osobná doprava: Rakety podľa Muska by mali nahradiť na transoceánskych letoch klasické lietadlá, akékoľvek miesto na Zemi by tak bolo dostupné do hodiny, štartovalo by sa z plávajúcich plošín.
Osobná doprava: Rakety podľa Muska by mali nahradiť na transoceánskych letoch klasické lietadlá, akékoľvek miesto na Zemi by tak bolo dostupné do hodiny, štartovalo by sa z plávajúcich plošín.
Zdroj: Archív

Namiesto lietadiel

A to nie je všetko. Elon Musk totiž vyhlásil, že jeho BFR by sa mala v budúcnosti využívať aj na prepravu ľudí okolo planéty tak, aby každé miesto na Zemi bolo dosiahnuteľné maximálne do jednej hodiny a cestujúci by nemali platiť za letenku viac, než platia za ekonomickú triedu pri transoceánskych letoch.

Vo videoprezentácii SpaceX sa hovorí, že BFR by mala byť schopná letieť po obežnej dráhe maximálnou rýchlosťou 27-tisíc km/h. To značí, že let z Londýna do New Yorku by trval 30 minút, do Dubaja o minútu menej a let medzi Hongkongom a Singapurom by trval len 22 minút.

Pasažierov najprv odvezú na štartovaciu plošinu ukotvenú pri pobreží, odkiaľ kozmická loď vzlietne. Prvý stupeň sa po jej vynesení na obežnú dráhu vráti a samotná loď v cieľovej destinácii vertikálne pristane.

Kozmická loď: Musk jej zatiaľ interne hovorí BFR, má dĺžku necelých 50 metrov a hmotnosť bez nákladu a paliva 85 ton.
Kozmická loď: Musk jej zatiaľ interne hovorí BFR, má dĺžku necelých 50 metrov a hmotnosť bez nákladu a paliva 85 ton.
Zdroj: Archív

Hlavný cieľ - Mars

Samozrejme, celý systém vyvíjajú predovšetkým s cieľom dopraviť ľudí na Mars. Samotná raketa je obrovská - má 106 metrov, je opakovateľne použiteľná a schopná vyniesť na obežnú dráhu 150-tonový náklad.

Z toho vesmírna loď má dĺžku 48 metrov, hmotnosť bez nákladu a paliva 85 ton a maximálna hmotnosť paliva je 1 100 ton. Zaujímavé je, že pretlakovaná časť môže mať objem až 825 kubických metrov, čo je viac, než ponúka obrovský Boeing 380. V „marťanskej“ konfigurácii ponúkne kozmická loď 40 kabín, spoločné miestnosti a skladovacie priestory.

Elon Musk to totiž s Marsom myslí smrteľne vážne. A je konkrétny. V roku 2022 by sa mali uskutočniť prvé dve bezposádkové misie. Ich cieľom bude preskúmať dostupné zdroje na predpokladanom mieste základne, identifikovať možné riziká a dopraviť na povrch systém na podporu života, zdroje energie a ťažobné stroje. V roku 2024 by sa už mali uskutočniť štyri misie, dve bezposádkové a dve posádkové. Bezposádkové privezú ďalšie vybavenie na vybudovanie základne a na spustenie továrne na produkciu paliva. Prví ľudia, ktorí na Mars priletia, by mali základňu sprevádzkovať.

Tento plán je pre Muska prioritný, bude tam smerovať väčšina zdrojov spoločnosti SpaceX aj dostupné technológie z rakiet Falcon. Samozrejmé bude vertikálne pristávanie kozmickej lode aj prvého stupňa rakety.