Takmer zomrela, napokon vyviazla s trvalými následkami straty zraku. Môže sa zdať, že ide o zákerné exotické ochorenie, pritom je reč o „bežnej chrípke“. Rodičia 4-ročnej Jade z amerického štátu Iowa zažili naozaj krušné Vianoce.

Na Vianoce v bezvedomí

Štvorročná Jade De Lucia, ako informuje internetový portál televízie CNN, dostala chrípku niekoľko dní pred Vianocami. Vírus ju zasiahol natoľko, že strávila takmer dva týždne na jednotke intenzívnej starostlivosti. Dieťa tento rok rodičia nedali zaočkovať proti chrípke. „Má šťastie, že je nažive,“ povedala lekárka Theresa Czech z detskej nemocnice University of Iowa Stead Family Children´s hospital. 

Ako uvádza televízia, každoročne desiatky detí podľahne v Spojených štátoch vírusu chrípke, väčšina z nich nebola očkovaná. Pritom tisícky detí sú kvôli chrípke v Amerike hospitalizované. Mnohé deti, ktoré vážne ochoreli alebo zomreli, boli predtým úplne zdravé. Jade je jednou z nich.

Dňa 19. decembra matka dievčatka spozorovala, že nie je úplne vo svojej koži. „Povedala mi: ´Mami, necítim sa dobre,´ a tak sme sa jašili na gauči,“spomína si matka. Počas nasledujúcich dní namerali rodičia dcérke zvýšenú teplotu, ktorá liekmi ustupovala. Aj preto sa ďalej hrávala so svojou staršou sestrou Cataline. „Pobehovala, bavila sa, normálne jedla, pýtala si niečo pod zub,“popisovala správanie dcérky matka, ktorá si myslela, že Jade len trochu ochorela a o chvíľu bude fit. Nevidela žiadny náznak, že by malo byť s jej dcérou niečo v neporiadku.

Večer pred Štedrým dňom ukladal Jade do postele jej otec Stephen. Opäť bez zjavného príznaku, že by nebolo dieťa v poriadku. Štedrý deň plánovala rodina stráviť u rodičov matky malej Jade. Ráno však matku čakal šok. Keď šla dcérku prebudiť, ležala v posteli a nereagovala. Celé jej telo však horelo. Matka okamžite začala kričať na muža, že niečo s dcérkou nie je v poriadku a musia čo najskôr vyraziť na pohotovosť.

Sedem dní hrôzy

Keď na pohotovosť dorazili, telo malej Jade sa celé triaslo. Vyzeralo to ako záchvat. Hneď ako sa jej ujali lekári, usúdili, že malá pacientka musí byť okamžite presunutá do detskej nemocnice. Na sanitku nebol čas, a tak Jade previezli do nemocnice vrtuľníkom. Podľa svedectiev rodičov dieťa vyzeralo naozaj zle, mali obavy o jej život. Ukázali sa opodstatnené, nakoľko podľa lekárov chrípka zasiahla mozog dieťaťa. Išlo o jednu z možných komplikácií pri chrípke nazvanej encefalopatia. „Povedali nám, že mala značne poškodený mozgu, že naše dieťa sa už nemusí zobudiť, a ak áno, nemusí byť nikdy to isté,“ spomenuli si rodičia na desivú správu lekárov. Jade počas niekoľkých dní nereagovala na žiadne podnety.

Na Silvestra, teda 31. decembra, sa pozrela na prípad pediatrická neurologička Theresa Czech. Encepalopatia je zriedkavé ochorenie a nemá lichotivú štatistiku. Podľa neurologičky v záznamoch našla štyri deti s touto komplikáciou chrípky a tri z nich zomreli.

Pre rodinu to bolo sedem dní hrôzy a žiadnej nádeje, že by sa ich dcéra mohla uzdraviť. „Všetko kvôli chrípke,“ povedala matka malej Jade. Neurologička Czech napokon predpísala malej pacientke steroidy, aby zmiernili opuchy mozgu. Tie zabrali, na Nový rok sa Jade konečne prebudila. „Jade povedala, ´Ahoj mama´,“ netajil radosť otec Stephen. Okrem toho dievča dokázalo jesť a vedela sa posadiť.

Po radostných chvíľach však rodičia spozorovali niečo nezvyčajné. Keď matka podala Jade jej obľúbeného plyšáka, dieťa nijako nereagovalo. Rovnako Jade nereagovala, keď mama vyhodila do vzduchu malú loptičku. Keď Jade skontroloval očný lekár, problém neboli oči, ale mozog, ktorý chrípka zasiahla. Ochorenie ovplyvnilo chod tej časti mozgu, kde je uložené vnímanie zraku. „Asi o tri až šesť mesiacov budeme vedieť, či je šanca, že sa malej pacientke zrak vráti,“ uviedla neurologička pre CNN . Podľa neurologičky je beztak stav Jade oproti tomu, ako ju prijali do nemocnice, vynikajúci.

Jade v týchto dňoch prepustili domov a jej matka odkazuje rodičom, aby nepodceňovali vakcináciu svojich detí proti chrípke. Za minulý rok pritom zomrelo v Amerike na chrípku 32 detí. Odborníci dodávajú, že vakcína proti chrípke znižuje riziko komplikácií u detí až o 74 percent.