Po tom, čo ju sotil na zadnú sedačku, začal z nej strhávať šaty. Stalo sa to v zlomku sekundy. Nevedela, odkiaľ sa vynoril v temnej garáži, ktorú mala hneď pri dome. Zákerný útok zozadu, presne v momente, keď myslela na to, ako sa čo najskôr dostať k nákupnému centru, aby stihla večeru s kamarátkami v meste. Nepredstaviteľná hrôza, ktorá ju premkla, sa stupňovala s tým, ako agresor zbesilo chrčal pri snahe ukojiť svoje pudy na bezbrannej obeti. Scenár ako vystrihnutý z policajných kroník, keď je obeť znásilnenia zaskočená situáciou. Barbora Šuleková (32), inštruktorka sebaobrany pre ženy, učí nežnejšie pohlavie, ako vo vyhrotených situáciách reagovať a hlavne sa vedieť brániť.

Nápor po Violinej smrti

Veriť, že žena sa dokáže ubrániť mužskému, fyzicky silnejšiemu útočníkovi, je skôr zbožné želanie ako realita. V Národnom krav maga centre v Bratislave však inštruktorka tohto bojového systému  učí ženy nenechať nič na náhodu. „Niektoré ženy zažili sexuálne obťažovanie na pracovisku či v súkromí, iné prenasledovanie či dokonca šikanovanie. Tieto skutočnosti sa snažíme zohľadniť aj v opatrnom prístupe k ženám, ktoré sa rozhodnú prísť na tréning sebaobrany,“uviedla o svojej klientele Barbora Šuleková.

Tréningy vzhľadom na ženské osadenstvo nie sú odľahčenejšie či jednoduchšie. Podľa inštruktorky falošný pocit bezpečia ženám nepomôže. „Práve preto odhaľujeme počas tréningu naše slabšie stránky ako koordinácia, dynamika, stabilita a pracujeme na ich zlepšovaní,“ dodala.

V praxi sa kladie dôraz na nebezpečenstvá, ktoré hrozia ženám. Ťahanie za vlasy, facky, škrtenie, krádež kabelky, znásilnenie či odvlečenie.

Práve po nedávnom hrozivom incidente s mladou modelkou Violou, ktorú našli dobitú v bratislavskom prístave pri Dunaji, rapídne vzrástol záujem o ženskú sebaobranu. „Po útoku sme zaznamenali nárast záujmu v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi. Incident, ktorý sa stal Viole, poukázal opäť raz na to, aké riziká hrozia ženám a že je kľúčové nezatvárať oči pred možným nebezpečenstvom,“uviedla k prípadu inštruktorka Barbora.

Záujem žien brániť sa je vekovo aj profesijne rôzny. Ide o študentky, zamestnankyne v IT firmách, logistike, ale aj v kancelárii či v gastronómii, vo veku od štrnásť do päťdesiat rokov. „Nie všetky ženy však prišli na tréning krav magy s rovnakým cieľom. Niektoré sa prišli naučiť, ako sa môžu brániť, iné si zvolili naše tréningy ako druh športovej aktivity a máme ženy, ktoré prišli, lebo sa chceli naučiť niečo nové a spoznať nových ľudí,“ dodala o rôznych zámeroch inštruktorka.

ZVÝŠENÝ ZÁUJEM Tragické úmrtie Violy Macákovej pocítila na svojich hodinách aj inštruktorka krav magy.
ZVÝŠENÝ ZÁUJEM Tragické úmrtie Violy Macákovej pocítila na svojich hodinách aj inštruktorka krav magy.
Zdroj: fb Viola Macáková

Škrabance, hryzance, kopance

Jedna vec je tréning v hale na relatívne mäkkom povrchu na tatami, iné je zažiť útok na asfaltovom chodníku. Aj preto sa kladie pri tréningoch dôraz na taktiku. „Prevencia je základ. Učíme sa držať scenára - prevencia, deeskalácia, fyzická obrana. Pozerať sa okolo seba, vnímať prostredie a všímať si podozrivé okolnosti je základom pre úspešnú sebaobranu,“ vysvetlila Barbora, po­dľa ktorej je dôležité mať pod kontrolou vonkajšie prostredie a tak predísť riziku. Teda poznať únikové východy, chodiť po osvetlených a rušných uliciach, nemať v ušiach slúchadlá s hlasnou hudbou a takisto všímať si ľudí, hlavne ak je človek na neznámom mieste.

Nemenej dôležitým aspektom je podľa Barbory nepristúpiť na „rolu“ obete v hre útočníka. „Útočníci si vyberajú svoje obete na základe konkrétnych predpokladov. Len čo sa naučíme vystupovať sebavedome a odstránime znaky, ktoré si páchatelia spájajú so slabosťou, zvyšujeme svoju šancu na bezpečný návrat domov,“uviedla.

Inštruktorka však priznáva, že nespanikáriť v situácii, keď už na ženu niekto útočí, je mimoriadne ťažké. Najdôležitejšie je preto klásť dôraz na to, aby ženy vedeli, že sa môžu brániť a že musia bojovať zo všetkých síl, až kým sa nedostanú do bezpečia. „Môžu kričať, škriabať, hrýzť, kopať na citlivé miesta, ako je mužský rozkrok, udierať na nos, bradu,“uviedla.

Ženská inštruktorka sama prešla cestou zlých skúseností s mužmi, ktoré ju priviedli ku krav mage. „Chcela som vedieť, či je vôbec možné, aby som sa dokázala ubrániť,“priznáva Barbora, ktorá sa izraelskému systému obrany venuje tri roky. Aby sa dostala na úroveň inštruktora, trvalo jej to dva roky. Deväť tréningov týždenne, okrem krav magy posilňovanie, vzpieranie a ďalšie kondičné cvičenia. Hoci momentálne nedvíha veľké váhy, dokáže spraviť drep s 90 kilami a nadhod s 50-kilogramovou činkou. „Paradoxne, na to, aby som bola tvrdá, som potrebovala vytrénovať hlavu a nie telo. Predstava, že mám a môžem byť silná pri údere či obrane, najmä pri mojej výške 165 centimetrov a váhe 56 kilogramov, to bolo niečo, čomu som neverila,“ hovorí.

Skvelá fyzička Barboru nenecháva nepripravenú pred možnou hrozbou. Hoci potenciálnym agresorom je vždy skôr muž, Barbora vďačí za svoje schopnosti mužským inštruktorom krav magy. „Práve oni ma naučili, že mám právo brániť sa a že som oveľa silnejšia, ako si viem predstaviť,“ povzbudila na záver ženy, ktoré si neveria.

FOTO ako sa brániť útočníkovi v GALÉRII >>