Prípad z polovice marca tohto roka, ktorý nepridal k beztak zlému imidžu slovenských nemocníc, má za sebou výsledky šetrenia kompetentných orgánov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou konštatuje, že pri chorej pacientke, ktorú nechali ležať v levickej nemocnici tri dni na chodbe nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti. Šetrenie podľa všetkého bude pokračovať.

Zlyhanie organizácie

Ako nás informovala hovorkyňa Úradu, na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že pacientka počas celej hospitalizácie, ktorá pozostávala z návštevy interného oddelenia, chirurgického oddelenia, rovnako aj oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny, dostávala adekvátnu liečbu a zdravotná starostlivosť jej bola poskytnutá správne. „Záver úradu vychádza aj z odborného stanoviska 3 konzultantov v medicínskych odboroch vnútorné lekárstvo, chirurgia a anesteziológia a intenzívna medicína,“uviedla Radoslava Muchová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V danej veci podľa hovorkyne obdržal Úrad podnet od príbuznej pacientky, ktorý nebol v zmysle zákona kompletný. Na základe medializovaných informácií však predseda Úradu pre dohľad rozhodol 12. marca rozhodol o výkone dohľadu z vlastnej iniciatívy v Nemocnici Levice.

Podľa hovorkyne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou výsledky šetrenia vychádzajú z troch posudkov konzultantov. (ilustračná foto)
Podľa hovorkyne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou výsledky šetrenia vychádzajú z troch posudkov konzultantov. (ilustračná foto)
Zdroj: František Iván

„Úrad záverom konštatuje, že napriek tomu, že nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti, umiestnenie vážne chorej pacientky na chodbe bolo zlyhaním organizácie práce príslušného oddelenia a zlyhaním etiky,“ dodala hovorkyňa, podľa ktorej prešetrenie týchto postupov je v kompetencii manažmentu nemocnice ako aj orgánu, ktorý vydal povolenie - teda Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ten z medializovaných informácií vyvodil určité dôsledky napríklad v podobe rozviazania pracovného pomeru s primárom chirurgického oddelenia.

Samotné šetrenie síce Úrad pre dohľad ukončil, zároveň však podal podnet podľa Muchovej aj na regionálny úrad verejného zdravotníctva vo veci možného porušenia hygienických predpisov.

Hospitalizovaná kvôli kŕčom

Pacientka Eva z Tekovských Lužian, ktorá sa stala smutne známou vďaka fotografii na sociálnych sieťach ako leží na chodbe levickej nemocnice žiaľ pár dní po medializácii prípadu zomrela. Informovali o tom vtedy jej blízki. Vlasta, nevesta 64-ročnej Evy sa vtedy pre denník Plus 1 Deň vyjadrila, že ju prístup nemocnice sklamal. Výsledky šetrenia zosnulej život nevrátia, ale blízkych zrejme nepotešia. Postupy nemocnice kritizovala svojho času aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Pacientku priniesla v polovici marca do nemocnice záchranka. (ilustračná foto)
Pacientku priniesla v polovici marca do nemocnice záchranka. (ilustračná foto)
Zdroj: Jozef Ïurník

 

Evu priviezla do levickej nemocnice, pretože sa sťažovala sa na kŕče v bruchu. Po takmer 15 hodinách mali podľa rodiny prísť lekári na to, že môže ísť o krvácanie do žalúdka. Eva podstúpila následne operáciu. V sobotu, tri dni po hospitalizácii, za Evou prišla na návštevu rodina, ktorá s hrôzou zistila, že ich príbuzná nedôstojne leží na chodbe v nemocnici. Náprava prišla až v pondelok po zverejnení fotografií na sociálnych sieťach.