Kde sa chystáte behávať?

V prvom rade by ste si mali zodpovedať základnú otázku. Na akých trasách budete behať? Ak sa chystáte behať po teréne, ktorý predstavuje prevažne les, poľné cesty a ďalšie prírodné trasy, musíte siahnuť po trailových bežeckých topánkach. Pokiaľ ste skôr mestský typ a chystáte sa behávať na spevnených povrchoch, ako je napríklad asfalt, stavte na cestné bežecké topánky. Oba typy topánok majú svoje špecifické vlastnosti, a preto je dôležité vybrať si tie správne.

Cestné bežecké topánky sa vyznačujú hladkou a plochou podrážkou, ktorá je skvelou voľbou na spevnených trasách, avšak na blate alebo kameňoch môže kĺzať. Podrážka je vyrobená z odolného materiálu, a preto sa nemusíte báť, že topánky rýchlo opotrebujete. Materiál totiž zvládne mnoho nabehaných kilometrov. Materiál podrážky je z priľnavý, čo je dôležité pri behu na hladkom povrchu. Topánky spoznáte aj podľa strihu, ktorý je širší ako pri trailovej obuvi.

Na druhej strane trailové bežecké topánky disponujú výraznou podrážkou, ktorá vám pomôže udržiavať stabilitu aj v nestabilnom teréne. Podrážka je mäkšia, a z toho dôvodu sa na tvrdých spevnených povrchoch ľahko a rýchlo opotrebuje a zničí. Keďže trailová bežecká obuv nevyžaduje také tlmiace funkcie ako cestná, má tiež pomerne mäkký došľap. Čo sa týka ostatného materiálu, zvršok topánok je dostatočne pevný a vhodný aj do nepriaznivého počasia.

Ako si teda vybrať tie správne bežecké topánky?

Vybrať si bežecké topánky podľa druhu nie je všetko. Zamerať by ste sa totiž mali aj na ďalšie vlastnosti topánok. Samozrejmosťou je komfort pri nosení topánok. Topánky vás totiž nesmú obmedzovať v pohybe. Bežecké topánky by mali byť tiež flexibilné a príjemné na došľap.

Rovnako sa pri výbere zamerajte na vhodnú veľkosť topánok. Bežecké topánky by mali byť o pol čísla väčšie než je vaše chodidlo. A keďže veľkosť chodidla počas dňa kolíše, topánky by ste si mali skúšať k večeru, kedy môžu byť vaše nohy po celom dni objemnejšie. Topánky by vás tiež nemali odierať ani tlačiť v oblasti prstov. Bežecké topánky nezabudnite doplniť o vhodné ponožky, (https://www.eobuv.sk/sport/doplnky/ponozky/producenti:adidas.html), ktoré vaše chodidlá ochránia pred zodratím a pomôžu vám podať maximálny výkon.

Ilustračné foto
Zdroj: Envato Elements

Overte si tiež, či topánky majú tlmiacu funkciu. Tlmenie je totiž veľmi dôležité pre zdravie vašich kĺbov. Inak hrozí, že by ste si ich pravidelnými nárazmi pri behu mohli zničiť.

Zvážte tiež techniku nášľapu, ktorá sa môže u každého bežca líšiť. Nášľap súvisí s klenbou. Poznáme neutrálny nášľap, kedy päta dopadá na stred, supináciu, kedy je päta vychýlená na vonkajšiu stranu a pronáciu, kedy sa chodidlo vychyľuje na pravú stranu.

Vyberte si aj vy pánske bežecké topánky, ktoré si zamilujete nielen po praktickej, ale tiež po dizajnovej stránke. Širokú ponuku rôznych bežeckých topánok od ikonických a overených značiek nájdete na Eobuv.sk.