Ig Nobelova cena je americké ocenenie parodujúce Nobelovu cenu. Ceny udeľuje časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravdepodobného výskumu) za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckého výskumu. Komisia, ktorá ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien. Odovzdávanie cien prebieha na Harvardovej univerzite a je nasledované prednáškami novoocenených na Massachusettskom technologickom inštitúte.

Prvé Ig Nobelovej ceny boli udelené v roku 1991 za objavy, ktoré „nemôžu alebo by nemali byť opakované". Časopis ale neskôr pozmenil definíciu ceny na ocenenie za objavy, ktoré majú ľudí „najskôr rozosmiať a potom ich donútiť zamyslieť sa" s cieľom poukázať na to, že aj najabsurdnejšie sa javiace objavy môžu priniesť užitočné poznatky. Ročne je udeľovaných 10 cien v mnohých kategóriách, medzi ktoré patrí napr. fyzika, chémia, fyziológia/medicína, literatúra a mier.

Aj takto vyzerá odovzdávanie Ig Nobeloviek.
Zdroj: Internet

 

A čím nás prekvapili laureáti Nobelových žartovných cien tento rok? Najdôležitejšiu cenu za mier dostala skupina vedcov zo siedmich krajín, ktorí vypracovali štúdiu o meraní potešenia, keď si poškriabeme to, čo nás svrbí. Víťazov si pozrite na nasledovných stránkach.