Nemenovaná 61-ročná žena z Pittsburghu sa zapísala do učebníc medicíny. Vyhľadala lekársku pomoc, pretože mala poškodenú pečeň a potrebovala transplantáciu. No lekári ju odmietli zaradiť medzi kandidátov na nový orgán skôr, ako vyrieši svoju závislosť od alkoholu. Ženu to zarazilo. Obvinenie odmietla a rezolútne tvrdila, že je abstinentka. Výsledky laboratórnych testov však podľa lekárov naznačovali niečo celkom iné.

Pacientka teda zašla inam, do Medicínskeho centra Presbyteriánskej nemocnice Univerzity v Pittsburghu. Tu sa scenár spočiatku opakoval. Potom si však lekári všimli čosi zvláštne. Ukázalo sa, že žena neklamala. Ale ani laboratórne testy.

„Pálenica“ v tele

Šťastím pacientky bolo, že lekári si v jej moči tentoraz všimli okrem vysokej koncentrácie alkoholu vysokú koncentráciu kvasiniek. „Keďže pacientka na klinike nikdy neprejavovala známky opitosti, tieto zistenia nás viedli k otázke, či jej močový mechúr nekolonizovali kvasinky fermentujúce cukry na etanol,“ píšu lekári v prípadovej štúdii. Ich podozrenie potvrdili krvné testy - hoci pacientka mala vždy vysokú koncentráciu alkoholu v moči, v krvi sa nezistil žiaden.

Napokon sa potvrdilo, že žena hovorila pravdu - nič nepila. V moči sa síce konzistentne nachádzala vysoká koncentrácia alkoholu, no vyprodukovalo ho jej vlastné telo. Konkrétne močový mechúr.

Cukrovka komplikuje liečbu

Ďalšie testy v ňom zistili prítomnosť kvasinky druhu Candida glabrata. V ľudskom tele sa vyskytuje aj prirodzene, no obvykle v mnohonásobne nižšej koncentrácii. K vysokej koncentrácii alkoholu v moči pacientky podľa lekárov prispieva cukrovka, pre ktorú kvasinky nachádzajú oveľa viac cukru na fermentáciu.

Lekári v prípade ženy z Pittsburghu hovoria o „syndróme fermentujúceho mechúra“. Ide o prvý známy prípad zistený u živého človeka. Doposiaľ narazili len na jeden ďalší, zistený až posmrtne - počas pitvy a následných laboratórnych testoch. Nanešťastie, snahy eliminovať kvasinky antifungálnymi liekmi nepriniesli želaný účinok. Podľa lekárov pre nedostatočne kontrolovanú hladinu krvného cukru diabetičky. Ženu však znovu zaradili medzi kandidátov na transplantáciu pečene.

Opijú sa aj z pizze

Syndrómu fermentujúceho mechúra je príbuzný o čosi bežnejší „syndróm sebaopitia“ (auto-brewery syndrome - ABS). V tomto prípade vzniká alkohol priamo v tráviacom trakte postihnutého, takže postihnutí „sa opijú“ z akéhokoľvek jedla bohatého na cukry. Poruchu ťažko diagnostikovať, pretože pacienti prejavujú známky opitosti, no dobre reagujú na liečbu preparátmi s antifungálnym účinkom. Vzniká zrejme po silnom narušení črevnej mikroflóry užívaním antibiotík.