Bol pripravovaný v čínskom laboratóriu ako biologická zbraň, podstúpil genetickú modifikáciu alebo ho doviezli do Číny Američania? Popri záplave neoverených informácií a konšpiračných teórií o pôvode nového vírusu prichádzajú pochybnosti z radov vedcov aj od niektorých čelných predstaviteľov svetových mocností. Samozrejme, treba zdôrazniť, že väčšina odborníkov stále podporuje najbežnejšie vysvetlenie, podľa ktorého vírus zmutoval zo zvierat a prostredníctvom trhoviska v meste Wu-chan sa dostal do ľudského organizmu.

Od zbrane k netopierom

Hneď v úvode krízy priniesol americký denník Washington Times článok, v ktorom sa opieral o tvrdenia bývalého príslušníka izraelského vojenského spravodajstva Danyho Shohama. Podľa neho koronavírus môže pochádzať z čínskeho laboratória zameraného na vývoj biologickej zbrane, vraj ju vyvíjali v biologickom laboratóriu vo Wu-chane v spolupráci s virologickým inštitútom, ktorý sídli tiež v spomínanom meste. Konkrétne dôkazy však Shoham nepredostrel.

 

Viacerí vedci v tom čase popreli, že by mohli vírus z Wu-chanu vytvoriť umelo. „Na základe genómu a vlastností vírusu nič nenasvedčuje tomu, že išlo o upravovaný vírus,“ povedal pre Washington Post profesor chémie Richard Ebright.

Napriek tomu denník informoval, že traja z desiatich Američanov podľa posledného prieskumu agentúry Pew Poll veria, že vírus nepochádza z čínskeho trhu, ale z laboratória.   

Teórii, že vírus sa dostal do sveta z laboratória, je naklonený aj spomínaný profesor Ebright, ktorý pôvodne tvrdil, že ide o špekulácie. V polovici apríla však priznal, že takýto scenár je pravdepodobný, a išiel dokonca ďalej. Podľa profesora je jasné, že trh vo Wu-chane nemal žiadnu súvislosť s pôvodom vírusu. Ten sa len podieľal na zosilnení nákazy.

Podľa Washington Post táto teória má niekoľko nepriamych dôkazov. Vo Wu-chane sa reálne vykonával výskum netopierových koronavírusov, o čom už pred dvoma rokmi informovala vládu americká ambasáda v Pekingu. K tejto problematike zaslala do Washingtonu dve správy, kde vyjadrila obavy o bezpečnosť samotného pracoviska. Stále však nemožno s istotou povedať, že aj nový koronavírus skúmali v tomto laboratóriu alebo že by z tohto pracoviska unikol.

Máme dôkazy, tvrdí Trump

Teóriu, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan, podporil nedávno americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. Kým u amerického prezidenta Donalda Trumpa sme si zvykli na určitú obozretnosť pri vyjadreniach, Pompeo ako bývalý šéf CIA pre televíziu ABC vyhlásil, že existuje veľké množstvo dôkazov. „Existujú presvedčivé dôkazy, že tam (vo Wu-chane) sa to začalo,“ uviedol pre americkú televíziu.

Šéf americkej diplomacie však súčasne odmietol odpovedať na otázku, či podľa jeho názoru išlo o zámer vlády v Pekingu. „Čína je známa svojím sklonom infikovať svet a používať neštandardné laboratóriá,“zvolil všeobecnejšiu formuláciu Pompeo, podľa ktorého to nie je prvýkrát, čo bol svet ohrozený vírusmi z čínskych laboratórií.

Na svojom trvá aj prezident Donald Trump, ktorý ešte pred Pompeom vyhlásil, že videl dôkaz o tom, že nový koronavírus pochádza z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Zároveň Číne pohrozil ďalšími dovoznými clami ako odvetou za rozšírenie choroby Covid-19 z Číny do sveta.

Obvinenia z opačnej strany barikády prišli už v polovici marca, keď Čao Li-ťien, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, vyhlásil na sociálnej sieti Twitter, že epidémiu do mesta Wu-chan mohla priniesť americká armáda.

Svoju teóriu podľa britskej televízie BBC opiera o článok vo vedeckom časopise Global Research od kanadského prispievateľa Larryho Romanoffa. Ten tvrdí, že pôvodným zdrojom vírusu môže byť vojenské laboratórium Fort Detrick v americkom štáte Maryland. Toto zariadenie bolo podľa Romanoffa minulý rok zatvorené z bezpečnostných dôvodov. Podľa BBC však laboratórium nezatvorili, len pozastavili výskum. Rovnako tamojšie vedenie odmietlo, že by z pracoviska unikol nejaký nebezpečný materiál.

Zo zvierat? Nemožné

Do polemiky o pôvode koronavírusu sa nedávno zapojila aj česká molekulárna biologička Soňa Peková. Ako uviedla pre český Rádiožurnál, nový koronavírus od zvierat neprišiel. Vedkyňa už na konci januára tohto roka predpokladala, že sa vírus do Európy onedlho dostane. „Vírus je veľký aristokrat v tom, ako si vyberá, koho bude infikovať. Napríklad huby sú promiskuitné, je im jedno, či infikujú psa alebo človeka,“povedala v relácii.

Vírus sa podľa Pekovej vyvíjal milióny rokov v evolúcii so svojím hostiteľom a prispôsobil sa životu s ním. Fixuje sa na dané bunky, ktoré potom napáda. Vyberá si teda hostiteľa aj typ buniek, na ktoré sa špecializuje. Podľa odborníčky je prakticky nemožné, aby sa vírus dostal zo zvierat na ľudí, keď majú iné bunkové stavby. Koronavírusy majú podľa nej skôr obťažovať, než spôsobiť závažné ochorenia.

„Bolo prekvapením, že sa objavil zhubný koronavírus s takými divokými vlastnosťami. Navyše pôvodne z netopierov, čo je druh veľmi vzdialený človeku,“dodala Peková, podľa ktorej je okolo pôvodu vírusu veľa hmly a mystérií. „Domnievam sa, že ide o umelo vytvorený vírus,“ myslí si biologička.

Podľa nej sa vírus správa čudne, nevyvíja dobrú imunitu a má mnoho charakteristík, ktoré sme doteraz v prírode nevideli. Podľa Pekovej sa nakoniec ukáže, kde je pravda.