Kubánsky liek je opäť v centre pozornosti. Po tom, čo bolo pozastavené jeho podávanie pacientom trpiacim na takzvanú „diabetickú nohu“ z dôvodu vedľajších účinkov, sa zdá že ministerstvo zdravotníctva obnoví jeho dodávky.

Nie je jediný neregistrovaný

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zvažuje obnovenie dodávok kubánskeho lieku Heberprot-P na diabetickú nohu. „Rozmýšľame nad tým a komunikujeme s kubánskou stranou. Presný dátum povedať neviem," uviedla v utorok. Šéfka rezortu zdravotníctva mieni, že pozastavením podávania lieku bola mnohým pacientom vzatá aj možnosť voľby liečby. „Na to, aby človek rozumel účinku určitých liekov, potrebuje šesť rokov medicíny a niekoľko rokov praxe," povedala Kalavská s tým, že na Slovensku sa podáva viacero neregistrovaných biologických liekov.

Podľa ministerky si treba uvedomiť, že pacienti s diabetickou nohou sú všetci liečení najlepšie, ako je to na Slovensku možné. „Je tu daná štandardná liečba, na ktorú každý pacient má nárok. Ak sú vyčerpané všetky štandardné metódy, je takémuto pacientovi ponúknutý kubánsky liek. Ten sa podáva v určitých centrách, ktoré na to boli vybraté. Lekári sú špeciálne zaškolení. Boli tu kubánski lekári, ktorí dohliadali na to, aby tento liek bol čo najlepšie používaný," prízvukovala.

Ako ďalej Kalavská vysvetlila, pacient, ktorý sa rozhodol pre liečbu neregistrovaným liekom a ktorému hrozí amputácia nohy, absolvuje sériu vyšetrení a aj rozhovor s lekárom, ktorý ho oboznámi s tým, ako sa liek bude aplikovať. Pacienti museli v prípade jeho podávania podpísať informovaný súhlas.

Šéfka rezortu zdravotníctva pripomenula, že za jeho užívanie zodpovedá lekár. „Táto davová psychóza, ktorá vznikla okolo kubánskeho lieku, to mi je troška ľúto. Keď som sa dozvedela, že je tu podozrenie, že jeden pacient mohol mať rakovinové ochorenie, ktoré zrejme vzniklo pri súčasnom podávaní kubánskeho lieku, ihneď som podávanie tohto lieku zastavila a poprosila som o prešetrenie," povedala. Prípad prešetrili Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj komisia Ministerstva zdravotníctva. Na základe analýzy zo Štátneho ústavu nebola potvrdená ani vyvrátená kauzálna súvislosť so vznikom rakoviny pri podávaní daného kubánskeho lieku. Analýzu konzultovali aj s kubánskymi expertmi, ktorí liek vyvinuli.

Nájdený marker prostaty

O kubánskom lieku sme informovali ešte na začiatku mája. Vtedy k pozastaveniu podávania lieku viedol ministerku Kalavskú podnet z ambulancie vnútorného lekárstva, o ktorom už v januári tohto roka informovali Zdravotnícke noviny. Žiadosť o zrušenie klinického skúšania lieku Heberprot-P podávala ambulancia 28. decembra minulého roka Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL). „V mesiaci december 2018 navštívil našu kliniku pacient B. P. 1947, u ktorého v analýze krvi bol nájdený silne zvýšený marker prostaty, ktorý svedčí o prítomnosti procesov neoplazie. Z histórie pacienta vyplynulo, že sa jedná o diabetického pacienta s diabetickou nohou, ktorý podstúpil liečbu v procese klinického skúšania kubánskeho lieku Heberprot-P®,“ povedal nám autor podnetu Peter Jusko. V mesiaci jún 2018 sa pritom u spomínaného pacienta objavili prvé príznaky problémov s prostatou a v auguste 2018 biopsia prostaty potvrdila nádor prostaty. V ambulancii dovtedy o lieku nemali vedomosť. „Až pacient uviedol, že mu injekčne bol aplikovaný do rany kubánsky liek v období December 2017. Na webovej stránke výrobcu som si našiel účinnú látku – rekombinantný ľudský epidermálny rastový faktor (rhEGF). V ľudskom organizme sa nachádza transformačný rastový faktor beta (TGFb), ktorý je asi v 80 – 90% zodpovedný za nádory prsníka, o ktorom je dosť veľa popísaného v odborných článkoch. Prekvapením je, že EGF ako aj TGF aktivujú bunkové procesy prostredníctvom toho istého bunkového receptora EGF-receptora. To jest, vedel som o molekule EGF ale nevedel som ho identifikovať v organizme,“ doplnil Jusko.