Aj operácia môže byť zážitok

Na bežnom cisárskom reze nie je nič prirodzené. Pacientka leží na stole, lekár jej prereže brušnú stenu, maternicu a veľmi rýchlo vyberie prekvapené a nepripravené dieťa. Prestrihne pupočník, ukáže dieťa rodičke a pokračuje v brušnej operácii. Matka z pôrodu nemá vôbec nič, otec čaká niekde pred operačnou sálou a leští svoj fotoaparát aby mohol urobiť aspoň prvú fotku. Na prvý kontakt s dieťaťom si musí žena počkať minimálne hodinu. Lekári v niektorých klinikách v Nemecku, Veľkej Británii či Spojených štátoch urobili z tejto operácie skutočný pôrod so slzičkami, dojčením, kontaktom koža na kožu a s aktívnou účasťou matky aj dieťaťa.

Príbehy žien, ktoré rodili prirodzene aj cisárskym rezom. Čo je lepšie?

Čo je to prirodzený cisársky rez

Prirodzený cisársky rez je úplne rovnaký, ako bežná sekcia až do momentu, kedy gynekológ porodí dieťaťu hlavičku. Vtedy odstránia operačnú plachtu a rodička môže pokračovanie pôrodu sledovať. Keď je všetko v poriadku, lekár dieťa poodsáva a odstúpi od stola. Oxytocín spustí kontrakcie maternice a novorodenec sa z tela dostáva sám. Prirodzené stlačenie hrudníka spôsobené nedostatkom priestoru mu pomôže vytlačiť z pľúc zvyšky plodovej vody a lepšie sa nadýchnuť.

Revolučný pôrod v Prahe: Prepíše cisársky rez z roku 1337 históriu?

Ak má dostatočne dlhý pupočník, dostane to matka okamžite do náručia, kde dýcha cez nos, aj pupočník naraz, čo má neodškriepiteľný efekt na jeho zdravie. Potom nastúpi partner, prestrihne pupočnú šnúru a dieťa môže oddychovať na hrudi svojej mamy až do skončenia operácie. Tento postup varíruje a závisí od jednotlivých nemocníc. Pri niektorých pôrodoch lekár asistuje dieťaťu aj s vybratím ramien, inde ho vyberie celé alebo mu prestane pomáhať v momente, keď je vonku len časť hlavičky. V každom prípade sa dieťa dostáva na svet pomaly a matka má možnosť pôrod vidieť a byť s bábätkom v okamžitom kontakte.

Známy pôrodník Cupaník: Piaty cisarák nie je žiadna radosť, ženám sa nechce tlačiť

Obavy

Záujem žien o takýto pôrod stúpa, ale väčšinou ho ponúkajú len súkromné kliniky. Dôvodom sú obavy, či je tento pôrod bezpečný. Lekárom robí starosť, či matky nestratia väčšie množstvo krvi, či sa im nezväčší brušná rana, alebo či sa z tejto vážnej a život zachraňujúcej operácie nestane reality show. Niektorí sa obávajú aj toho, že prirodzená sekcia zvýši počet cisárskych rezov. Na svete sa operáciou narodí každé tretie dieťa.

Čo zistili gynekológovia v Nemecku

Jednu z prvých štúdii na túto tému robila nemocnica Charité University Hospital v Berlíne. Ich takzvané Charité sekcie umožňujú obom rodičom byť aktívnymi účastníkmi sekcie, sledovať pôrod dieťaťa, prestrihnúť mu pupočník a dostať ho hneď do kontaktu koža na kožu. Nemocnice zistila, že v porovnaní s bežnými sekciami majú rodičia z Charité sekcie lepší zážitok, tento operačný zákrok nespôsobuje matke väčšie straty krvi, alebo problémy so srdcom a neznižuje dieťaťu APGAR skóre-životaschopnosť po narodení. V skupine pacientok, ktoré porodili Charité sekciou bol vyšší počet tých žien, ktoré po pôrode úspešne dojčili.

Na Slovensku ani v Českej republike lekári prirodzené cisárske rezy s takýmto scenárom zatiaľ nerobia.