Úmrtie frontmana kapely Hex Petra „Ďuďa“ Dudáka zasiahlo v polovici augusta tohto roka tak fanúšikov ako aj širšiu verejnosť. Spevák prehral svoj boj so zákerným ochorením rakovinou pankreasu. Práve november je mesiacom osvety o karcinóme pankreasu, najviac smrtiacej onkologickej diagnóze. Ako upozorňujú aktivisti z občianskeho združenia NIE RAKOVINE, pri tomto type ochorenia je veľká náročnosť diagnostiky. Preto svojou kampaňou upozorňujú na jeho včasné zachytenie.

Len štyri mesiace života

Rakovina pankreasu patrí stále medzi onkologické diagnózy s najnižšou mieru prežívania. Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 4,6 mesiacov. Až 95 percent pacientov, ktorým je diagnostikovaná, jej podľahne aj preto, že len málo ľudí pozná rizikové faktory. A keďže nie sú špecifické jej prvé symptómy a odborníci pri nich nemyslia aj na pankreas, diagnostika sa tak posúva do pokročilých štádií.

Len asi dvadsať percent všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky. Každoročná kampaň “Svetový deň rakoviny pankreasu” na Slovensku je iniciatívou pacientskej aliancie NIE RAKOVINE a Europacolon Slovensko, člena Svetovej koalície pre rakovinu pankreasu, ktorá spája viac ako 80 organizácií z tridsať krajín a šiestich kontinentov sveta.

Bolesti chrbta aj chudnutie

Ako upozorňujú aktivisti, včasnejšia diagnóza môže pomôcť zvýšiť šance na prežitie. Kľúčom k včasnej detekcii je znalosť prvých symptómov, ktoré sú často nejasné a nešpecifické, a tak sú nesprávne pripisované iným menej závažným a bežným diagnózam. Preto sa koncom novembra spájajú pacientske organizácie a odborníci z celého sveta so spoločným cieľom, zvýšiť povedomie o najčastejších príznakoch tejto zákernej choroby. Častými príznakmi sú bolesti strednej časti chrbta, nevysvetliteľné chudnutie, žltačka a bolesť v oblasti žalúdka.

Príčina rakoviny pankreasu je zatiaľ síce neznáma, ale boli definované rizikové faktory ako fajčenie, obezita, pozitívna rodinná anamnéza a chronická pankreatitída, ktoré môžu zvýšiť individuálne riziko vzniku ochorenia. Pretože v súčasnosti neexistuje žiadny skríningový test na rakovinu pankreasu, každý kto má pretrvávajúci jeden alebo viac symptómov, by mal spomenúť rakovinu pankreasu svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Výskum ukazuje, že pacienti diagnostikovaní včas a urgentne operovaní, majú väčšiu pravdepodobnosť, že prežijú kritických päť rokov a budú mať šancu na pokojný život.

Aktivisti z NIE RAKOVINE vyzývajú všetkých, ktorí chcú vyjadriť svoju podporu, nech sú 21. novembra, na kedy pripadá Svetový deň boja proti rakovine pankreasu, oblečení do prúžkov alebo do fialovej. „Je to prejav spolupatričnosti tým, ktorí bojujú s touto zákernou chorobou a vyjadrenie piety a úcty tým, ktorí jej podľahli,“ uvádzajú aktivisti. „Prúžkované oblečenie mal rád aj spevák a autor kapely HEX Peter „ĎUĎO“ Dudák, ktorý prehral boj s karcinómom pankreasu v mladom veku iba 46 rokov. Spolu so spomienkou na výnimočného človeka šírme osvetu na pomoc iným. Česť jeho pamiatke,“ dodávajú.