Tip na článok
Pohoda na Myjave: V tamojšej pôrodnici investovali peniaze a vylepšili ju. Pre kvóty jej však hrozí zatvorenie.

Budúce mamičky bijú na poplach: Na Slovensku sa chystá masové rušenie pôrodníc!

Slovensko príde o zopár pôrodníc. Rodičky a ich rodiny vraj majú za kvalitou cestovať

Nemocnice, v ktorých sa narodí menej ako päťsto detí ročne, budú zrejme zanikať. Je jedno, aké pekné majú kachličky v kúpeľni a aký usmievavý personál sa tam o rodičky stará. Gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť odovzdala ministerstvu zdravotníctva koncepciu, podľa ktorej sa budeme mať všetci lepšie, keď budú pôrody patriť do rúk veľkých nemocníc a tie malé zaniknú. O štvrť roka oznámi ministerstvo zdravotníctva svoj plán.

Tristopäťdesiatdva detí

Priestory pôrodnice v Banskej Štiavnici, do ktorej chodili rodiť aj ženy z Bratislavy, sú už dva roky opustené. Nie je v nich ani funkčná dialýza, ktorú mali pacienti dostať. Aby sme vás uviedli do obrazu - mesto si totiž priestory prenajalo za symbolické euro s cieľom urobiť na oddelení dialýzu, no to sa zatiaľ nestalo. Pacienti stále cestujú za prečistením krvi do Banskej Bystrice.

Ďalšia pôrodnica na zatvorenie bola vo Svidníku. Prevádzkovateľ pôrodnice, Svet Zdravia, oznámil, že s pôrodmi od februára končí. Za minulý rok sa tam narodilo len tristopäťdesiatdva detí, a to je podľa odborných odporúčaní málo na to, aby sme mohli hovoriť o bezpečí a kvalite.

Pôrodnica bola vo finančnej strate a začala mať aj problémy s atestovanými lekármi. Keď ministerstvo zdravotníctva určilo pevnú sieť nemocníc s urgentmi prvého a druhého typu, Svidník sa ocitol mimo nej. Aj to bol dôvod, prečo sa prevádzkovateľ rozhodol pôrody vo svojej nemocnici zastaviť. „Ak raz nemocnica nespĺňa medicínske kritériá na zaradenie do pevnej siete poskytovateľov urgentnej a akútnej zdravotnej starostlivosti, potom nemožno očakávať, že dokáže vytvoriť dlhodobé podmienky na bezpečnú prevádzku akútneho oddelenia typu pôrodnice alebo neonatológie,“ povedal riaditeľ medicínskeho úseku siete regionálnych nemocníc Svet zdravia a lekár Róbert Hill.

Vyčkávajú

Pri svojom rozhodnutí logicky narazili na odpor regionálnych politikov, vznikli dokonca petície za záchranu pôrodov. A spustila sa podobná rošáda ako pri zatváraní pôrodnice v Banskej Štiavnici.

Do problému sa nakoniec zastaral minister zdravotníctva Tomáš Drucker a presvedčil prevádzkovateľa, aby v pôrodoch pokračoval. Nemocnica si dala podmienku. „Ak sa pôrodnica do konca roka nedostane na hranicu päťsto pôrodov ročne a nebude zaradená do siete urgentných príjmov, tak ku kroku o uzatvorení pristúpime v januári 2019,“ povedal Róbert Hill.

Podarilo sa im zohnať atestovaných lekárov a presviedčajú obvodných gynekológov, aby posielali tehotné ženy rodiť do Svidníka, a nie napríklad do Bardejova. Uvidia.

Hranica - päťsto pôrodov

Štúdie ukázali, že ak má pôrodnica ročne menej ako päťsto pôrodov, matka aj dieťa sú v riziku, pretože nemocnica nebude vedieť riešiť komplikácie, ktoré môžu nastať. „Aj u nízkorizikových rodičiek sa môže vyskytnúť veľmi závažná a veľmi zriedkavá komplikácia, ktorá vyžaduje okrem teoretických vedomostí isté praktické zručnosti a hlavne zohratý medziodborový tím. A tu sa obávam, že ak má nemocnica jeden pôrod denne, pravdepodobnosť, že zvládne extrémne zriedkavú a závažnú komplikáciu, je nižšia ako na väčšom pracovisku,“ hovorí docent Jozef Záhumenský z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Hranice päťsto pôrodov sa držali aj v Českej republike, kde z iniciatívy zdravotných poisťovní pôrodnice s menším počtom narodených detí zanikli. „A majú aj výrazne lepšie výsledky perinatálnej starostlivosti, radia sa medzi svetovú špičku,“ tvrdí o Čechoch Jozef Záhumenský.

„Keby bolo tých päťsto pôrodov komplikovaných a tím by mal skúsenosti s komplikáciami, bolo by to v poriadku. No toto sú fyziologické pôrody a lekári nie sú dostatočne erudovaní na to, aby zvládli akútne komplikácie, čím logicky vystavujú matky a plody obrovskému riziku. Pôrody by mali byť čo najviac centralizované, ako je to napríklad v Prahe, kde sú centrá s päťtisíc pôrodmi ročne,“ vysvetľuje prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti profesor Ján Danko.

Myslí si, že aj päťsto pôrodov ročne je nízka hranica. Lepšie by sa cítil, keby na Slovensku fungovali len pôrodnice, ktoré majú omnoho viac pôrodov ročne. V takomto zmysle predložila Gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť návrh ministerstvu zdravotníctva. To v najbližších mesiacoch sľubuje koncepciu pôrodníc, na ktorej teraz pracuje.

Pôrodnice na vyškrtnutie

Ak ministerstvo zdravotníctva určí hranicu päťsto pôrodov ročne, v tom momente budú na Slovensku na zatvorenie minimálne štyri pôrodnícke oddelenia. Medzi nimi populárna Nemocnica s poliklinikou v Myjave. „Viete, medicína nie je matematika... Prečo päťsto pôrodov, prečo nie šesťsto alebo štyristo? Na túto otázku vám žiaden odborník adekvátne neodpovie. Ak na pracovisku, kde je dvetisíc pôrodov za rok, zabezpečuje prevádzku dvadsať lekárov a na pracovisku, kde je päťsto pôrodov ročne, zabezpečuje prevádzku päť lekárov, ich pripravenosť je predsa úplne rovnaká,“ ohradzuje sa doktor Henrich Gašparík, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Myjave.

Jeho pôrodnica investovala. Má krásne priestory, zrekonštruované pôrodné sály a usmievavý personál, ktorý sa pravidelne vzdeláva. A teraz by o všetko mali prísť? „A kde budú rodiť ženy z Myjavy?“ obáva sa Gašparík. V prípade, že by pôrodnica na Myjave skončila, vznikla by medzi jednotlivými pôrodnicami stokilometrová vzdialenosť. A hlavne v zimnom období by sa stala pre ženy predovšetkým z odľahlejších častí kopaníc pôrodnícka starostlivosť nedostupnou.

Ján Danko to vidí inak. „Na Slovensku je optimálna transportná služba, vzdialenosti nie sú podstatné. V niektorých krajoch sú vzdialenosti vyššie ako sto kilometrov a rodičky rodia v centrách bez problémov,“ kontruje prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Nemocnice v ohrození.
Nemocnice v ohrození.
Údaje o počte pôrodov z roka 2016 HPI a rodinka.sk

Menej pôrodníc, ale aj detí

Na Slovensku máme viac ako päťdesiat pôrodníc. Tie najmenšie sa v hodnotení Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk neocitli medzi najlepšími ani podľa hodnotenia odbornosti, ani podľa subjektívneho názoru rodičiek. „Dnes, pri dobrej cestnej dostupnosti, už naozaj nie sú potrebné zle vybavené pôrodnice na každom rohu. A najmä, rodí sa o polovicu menej detí než v čase, keď sa sieť nemocníc plánovala a budovala,“ vyjadril sa Tomáš Szalay z HPI.

Pýtame sa ho na to, čo redukcia pôrodníc rodičkám v skutočnosti prinesie. Budú spokojnejšie? „Spokojnosť rodičiek súvisí najmä s prístupom, komunikáciou, pravidlami, so spektrom služieb v pôrodnici. Nám sa osvedčilo, že na zlepšovanie spokojnosti je dôležité merať ju a porovnávať tak, ako to robíme sprievodcom pôrodnicami. Súťaživosť, snaha primárov a riaditeľov uspieť v celoslovenskom či aspoň v celokrajskom porovnávaní ich vedie k zavádzaniu propacientských inovácií. To je to, čo pacientky vidia.“

Týždenník PLUS 7 DNÍ je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta. Pente patrí aj sieť nemocníc Svet zdravia.

VIDEO Plus 7 Dní