Letné prázdniny oficiálne odštartovali čas, keď sa rodiny s deťmi presúvajú k najbližšiemu kúpalisku alebo priamo k moru. Druhý variant zvolila Katarína z Bratislavy, ktorá odcestovala spolu s manželom a trojročnou  dcérou do Grécka. „Vybrala som si pevninu, keďže ma mátali každoročné júnové zeme­trasenia,“priznala. Oveľa viac však otriaslo mladou matkou, keď počas dovolenky videla, ako dvaja chlapci cikajú tesne pri mori za famóznej podpory svojich rodičov. Aj táto vcelku nemilá skúsenosť vystríha dbať na hygienu počas nasledujúcich dní, ako nám radia odborníci.

Bazén nie je more

Ak vás cikajúci chlapci odradili vkročiť ešte niekedy do mora a v dovolenkovom rezorte preto využijete možnosť tamojších bazénov, nemusí to byť pre vás a hlavne pre vaše dieťa veľká výhra. „Nekúpte deti v bazénoch, najmä tie najmenšie, keď ste pri mori. Radšej si vezmite na dovolenku malý bazénik a naplňte ho morskou vodou. Nechajte ju trochu prehriať a v tom nech sa malé deti kúpu,“ vystríha pred nežiaducimi účinkami bazénov v letoviskách pediatrička Elena Prokopová, ktorá sa u rodičov často stretáva s tým, že cestujú s dieťaťom s atopickým exémom k moru na dva týždne a po celý čas ho kúpu v bazéne.

O nepriaznivých účinkoch bazénov v letoviskách vie svoje pediatrička aj zo skúsenosti na pohotovosti. „Keď slúžim na pohotovosti, presne vieme, kedy pristane lietadlo z Turecka, lebo pol hodiny od pristátia k nám príde pätnásť detí so zápalom vonkajšieho zvukovodu. V jednotlivých rezortoch sú bazény s fantastickými šmykľavkami a tie deti využívajú,“dodala Prokopová ohľadne výskytu infekcií v dovolenkových destináciách.  Problematické však nie sú len bazény v letoviskách, ale takisto termálne kúpaliská na Slovensku. „Deti chodia často so zapálenými očami, pretože v termálnych vodách je všeličo. Najčastejšia detská letná choroba je zápal vonkajšieho zvukovodu, pretože voda z verejných kúpalísk natečie deťom do uší a dostane sa do nich infekcia,“ uviedla detská lekárka. Preto odborníčka vystríha najmä rodičov s deťmi do 15 mesiacov života, aby sa kúpaniu v termálnych kúpaliskách úplne vyhli.

Pozor na letoviská: Pediatrička radí dopriať deťom namiesto bazénov najmä more.
Pozor na letoviská: Pediatrička radí dopriať deťom namiesto bazénov najmä more.
Zdroj: ARCHÍV K. H.

Preč od más

Okrem spálenej pokožky navštevujú dermatologičku počas letných mesiacov pacienti s infekciou kože. „Najmä v bazénoch, kde sa koncentruje veľký počet ľudí v letných horúcich dňoch, hrozí, že si prinesiete najčastejšie mykotické, čiže hubové ochorenie,“ uviedla Regina Paulínyová. Hubové ochorenie podľa dermatologičky zasahuje najmä spodnú časť nôh, ktoré sú v priamom kontakte s mokrým povrchom okolo bazéna, kde prechádza množstvo ľudí. Prejavom tejto infekcie je nepríjemné začervenanie miest, na ktoré človek stúpa, alebo medzi prstami, kde vznikajú aj pľuzgiere.

„Pre mňa je nepochopiteľné, ak dospelí pri dozore nad svojimi malými deťmi v detských bazénoch sedia na okraji a majú nohy ponorené v tomto bazéne,“uviedla Paulínyová, pričom v praxi sa opakovane stretla s infekciami a mykózou pokožky u malých detí, ale aj infekciou očných spojiviek, s potrebou liečby antibiotikami. Pozor si treba dávať aj v teplých vírivkách, čo je podľa odborníčky ideálne prostredie na šírenie baktérií. „Rady, ako tomu predísť? Nechodiť do bazénov, kde je veľa ľudí, mať na nohách umývateľnú obuv, po príchode domov absolvovať celotelovú sprchu s antiseptickým prípravkom na nohy,“ dodala Paulínyová.

Jazerá a vodné nádrže, keďže ide o väčší objem vody, by mali byť podľa odborníčky miesta s menším rizikom výskytu infekcií, ale opäť to nemusí byť pravidlo. „V ambulancii sa stretávam s reakciami po kontakte s vodnými riasami alebo rastlinami, keď po opálení a pôsobením UV žiarenia vzniká začervenanie a pľuzgiere,“ uviedla Paulínyová.  Odborníčka vyzdvihuje obsah magnézia či železitých súčastí vo vode na termálnych kúpaliskách, problémom zostáva počet ľudí. „Keď sa kúpeme na verejných priestranstvách, vo verejných bazénoch, potom sa treba určite osprchovať, umyť sa mydlom a prekrémovať pokožku. Tak je riziko infekcie zažehnané,“ uviedol dermatológ Juraj Hegyi. V rámci pohybu po areáli kúpaliska odporúča používať šľapky.

Odborník popri pobyte pri vode upozorňuje aj na štípance, ktoré môžeme získať nielen od premnožených komárov. „Ľuďom, ktorí si nájdu na tele väčšie štípance, odporúčam, aby sa dali otestovať na boreliózu, špeciálne v regióne južnejších častí Slovenska,“ upozornil dermatológ, ktorý zachytil toto ochorenie nielen pri kliešťoch, ale aj pri ovadoch. „Len čo sa vyskytne štípanec, ktorý sa nehojí a sfarbuje sa do fialova, myslite na boreliózu,“ dodal. Pre svojich pacientov odporúča odborník navštíviť počas leta more. Nejde však primárne o vodu. „Veľa ľudí si myslí, že more má hojivé účinky. Hojivé je však to, že sa dostanete preč od svojich alergénov,“ uviedol Hegyi. „Pacientom odporúčam Makarskú riviéru, čiastočne Krétu, Cyprus, Izrael, turecké pobrežie, Egypt,“ uviedol odborník miesta, ktoré sú vhodné pre ľudí s kožnými ochoreniami. Sú to najmä miesta, kde nie je peľ, prach či roztoče, teda suché a „vypražené“ miesta.