Pobyt pri vode, opaľovanie na trávnatých plochách či turistika v prírode. Letné mesiace majú aj svoje neduhy, ktorým je nesporne aj kliešť. Tento parazit sa podľa odborníkov čoraz viac dostáva aj do vyšších polôh, kde mu v minulosti bolo chladnejšie. Preto obozretnosti pri letných dovolenkách nie je nikdy dosť. Čo v prípade ak sa nám kliešť nasal na kožu a chceme sa vyhnúť zbytočným komplikáciám? Odborníčka Jana Varsová vysvetľuje ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri odstraňovaní tohto „škodcu“, ako je to s očkovaním a prevenciou.

Nikdy nie mydlo

V prípade prisatia kliešťa je potrebné odstrániť ho z kože správne čo najskôr. „Miesto s kliešťom pred jeho odstraňovaním dezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu či kliešte, vhodné je použitie rukavíc na zabránenie prenosu infekcie. Kliešťa odstráňte hýbaním zo strany na stranu,“ vysvetľuje odborníčka z lekárne Dr.Max Varsová. A jedným dychom upozorňuje na častú chybu, ktorú zvykneme pri vyťahovaní kliešťa robiť. Máme na mysli použitie mydla, pri ktorom hrozí, že kliešťa udusíme a on môže následne uvoľňovať nebezpečné toxíny a zvyšovať tak riziko prenosu infekcie. Po odstránení celého kliešťa postihnuté miesto dezinfikujte. „Kontaktujte lekára v prípade, že spozorujete výrazné červené fľaky často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia, hnis, závažnú alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku, ako sú bolesti hlavy, kĺbov, malátnosť, únava či horúčka,“ dodáva farmaceutka.

Ako a kedy očkovať?

Kliešťovej encefalitíde, ktorej potencionálnymi prenášačmi sú práve kliešte, je možné predchádzať očkovaním. Pokiaľ sa nechávate zaočkovať prvýkrát, je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny. „Najvhodnejší čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace. Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. Chrániť očkovaním je možné deti od 1 roku a dospelých,“vyratúva Jana Varsová z lekárne Dr.Max. Očkovacia látka vás cháni pred infekciou vírusom kliešťovej encefalitídy, nezabráni však tomu, aby sa kliešť prisal. Je preto dôležité vždy použiť repelent, keďže kliešť môže infikovať aj inou chorobou.

Ako predísť neželanému hosťovi

Samozrejme aj pri kliešťoch je najideálnejšia prevencia, teda nestretnúť sa s ním vôbec. Odborníčka preto radí na prvom mieste zvoliť vhodné oblečenie. Ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu. „Dlhé nohavice zasuňte do ponožiek - kliešť sa na kožu dostáva najčastejšie práve priestorom medzi nohavicami a obuvou,“vysvetlila odborníčka. Pred výletom sa odporúča takisto použiť repelent, ktorý odpudzuje komáre i kliešte. „Nelíhajte si do vysokej trávy - práve v nej sa vyskytujú kliešte najčastejšie. Mýtus je, že kliešte padajú zo stromov a skáču. Naopak, žijú v priestoroch do výšky 60 cm od zeme, preto je riziko prilezenia kliešťa práve od chodidiel,“ vyvrátila častý mýtus Jana Varsová. No a samozrejme po návrate z rizikovej oblasti sa odporúča ihneď vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo.