Všimli ste si, že o Vianociach a Novom roku sa hovorí aj ako o sviatkoch hojnosti? Nuž, svätá pravda, človek si hojnosť zaslúži aspoň raz do roka. Mať sa dobre, znamená: jesť, piť, spať a fajčiť do vôle! A keď sviatky hojnosti pominú, nezapneme ani jedny nohavice, ani jednu sukňu...Do človeka vojde zúrivosť a chce sa nadobudnutých kilogramov čo najskôr zbaviť. Ako?

Najlepšie obliecť sa do teplákov a poďho behať! Nech to máme čím skôr za sebou. Pri troche čierneho humoru sa nám môže stať, že to naozaj budeme mať za sebou. Viete, že človek v takomto stave ľahšie dostane infarkt?

Oslavy príchodu Nového roka by nemali byť bujaré. Alkohol mení telo a myseľ, bude mať väčší vplyv než obvykle.
Oslavy príchodu Nového roka by nemali byť bujaré. Alkohol mení telo a myseľ, bude mať väčší vplyv než obvykle.
Zdroj: Shutterstock

Kým sme oddychovali, organizmus zlenivel, svaly zmľandraveli, šľachové úpony oslabli. A my ich znenazdania uvedieme do varu. Bež! To, že dostaneme svalovicu, je to najmenšie zlo. O tri dni prejde. Ale drobné trhlinky, čo sa nám vytvorili pri presilení v tkanive, tie krvácajú dlhšie. Ak neprestaneme, hrozí, že sa nám šľachy úplne potrhajú a sval celkom vyradia z funkcie. To sme nechceli, však?! Takže - postupne!

A zase čosi pribudlo!
A zase čosi pribudlo!
Zdroj: profimedia.sk

Najskôr rýchla chôdza, potom postupne pridávať poklus. Keď si telo zvykne na poklus, môžeme si trochu zašprintovať. Po dávkach, po týždňoch, nie všetko za jediný deň. Že je čas na šprint, to nám telo oznámi samo: nepocítime ho ako teror voči svojej osobe. Tak je to aj s činkami: zdvíhajme najskôr sami seba na hrázde, až potom kovové závažia. Nechcime hneď všetko! A nezabúdajme na "švihovú rozcvičku", aby sme neprišli o platničky.

A škatuľka cigariet navrch...
A škatuľka cigariet navrch...
Zdroj: acs

Prefajčené pľúca tiež nejasajú, ak ich necháme zásobovať zvädnutý organizmus. Okrem všetkého ostatného, musia sa zbaviť aj dechtov, ktoré sa v nich usadili. Kašleme. Sedeli sme a oni si zvykli, že stačí dýchať dolnou partiou. Zrazu od nich chceme, aby zásobovali kyslíkom slona. Oznámia nám to pichaním pod pravým rebrom. Ak to s nimi skúsime po dobrom, postupnými dychovými cvičeniami, klanie v boku si odpustia.

Dobrú chuť!
Dobrú chuť!
Zdroj: hahajk.com

Ani žalúdok si to nepredstavoval takto. Je roztiahnutý, množstvo krvi sa spotrebúva na trávenie. A teraz, pri behu, tú krv ktosi ukradol. Bolesti, zvracanie.

Všetko, čo sme povedali doteraz, súvisí s cievami. Pri spomalenom živote sa spomalí aj prúdenie krvi. Tým vznikajú lepšie podmienky na usádzanie sa tukov v cievach a tiež drobné krvné zrazeniny. Rozbehli sme sa - efekt ako pri bombardovaní - zrazeniny sa dostali do obehu. Embolizácia pľúc. Povedzme. Po našom - infarkt.

Ešte pohár sektu?
Ešte pohár sektu?
Zdroj: getty images

To hádam radšej tie kilogramy navyše. Samozrejme, nemusíme ich nabrať… Takže, ak ste sa práve rozhodli, že o pár dní bude čas čosi so sebou urobiť, urobte to pomaly. Koniec koncov, je to aj pohodlnejšie. Aspoň sa to na prvý pohľad tak javí. A prečo by mal človek ubližovať sám sebe?