Na prvom mieste opäť Banská Bystrica, polepšil si Ružomberok. Piaty ročník hodnotenia nemocníc inštitútom INEKO podľa vybraných ukazovateľov pozná poradie najlepších nemocníc na Slovensku. Zaujímavosťou je fakt, že v prvej trojke nie je žiadna bratislavská nemocnica.

Obhájené prvenstvo

Inštitút vyberal na základe ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti za obdobie uplynulých 4 rokov. Najlepšie obstála a ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Nemocnica si svoj primát obhájila z minulého roka. Druhé miesto obsadila minulý rok tretia – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Bronzové tretie miesto patrí nemocnici Martin.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici dosiahla ako jediná z veľkých štátnych zariadení buď viac alebo menej nadpriemerné bodové hodnotenie v každej zo šiestich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. „Je to o to cennejšie, keďže banskobystrická nemocnica hospitalizuje z hľadiska medicínsko-ekonomickej náročnosti diagnóz pacientov v priemere najkomplikovanejších pacientov na Slovensku,“ uvádza sa v správe inštitútu INEKO. Po bratislavskej Univerzitnej nemocnici, ktorá však pozostáva až z 5 pracovísk, realizuje nemocnica v Banskej Bystrici ročne sumárne najviac operačných výkonov v oblastiach, kde vyššia skúsenosť pozitívne vplýva na kvalitu.

Banskobystrická nemocnica podľa inštitútu vďačí za dobrý výsledok aj skutočnosti, že nedostáva veľa pokút od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za zle poskytnú zdravotnú starostlivosť a má relatívne spokojných a nesťažujúcich sa pacientov.

Druhá v poradí, Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku exceluje v ukazovateli spokojnosť pacientov. Jej silnou stránkou sú aj indikátory kvality, kde má vo svojej kategórii najlepšie čísla pri nutnosti reoperovať pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu. Naopak, vykazuje najvyššiu úmrtnosť pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti.

Najmenej sa čaká v Martine

Bronzová Univerzitná nemocnica Martin lieči náročné diagnózy pacientov, ktorí sú s jej prácou spokojní, a to sa odráža aj v tom, že od Úradu pre dohľad nedostáva pokuty. Nemocnica v Martine má takisto najnižšiu úmrtnosť seniorov, ak utrpia zlomeninu stehennej kosti. Spomedzi veľkých štátnych nemocníc disponuje martinská nemocnica urgentným príjmom, kde pacienti privezení záchrankou čakali počas sledovaného 4-ročného obdobia v priemere najkratšie – 14 minút. Celoslovenský priemer je takmer 17 minút. Pri tomto ukazovateli zaznamenala medziročne najpozoruhodnejšie zlepšenie Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, ktorá zrýchlila prijímanie pacientov od záchraniek z 22 na špičkových 14 minút. Nemocnica v Martine bola zasa medziročným skokanom v zlepšení transparentnosti, kde bola v minuloročnom rebríčku na úplnom chvoste.

Štvrtá skončila v rebríčku Ineko Fakultná nemocnica Nitra. Zostáva s prehľadom najlepšie hospodáriacim zariadením v kategórii štátnych fakultných nemocníc.

Na piatej priečke skončila Univerzitná nemocnica Bratislava. Nemocnica patrí k úplnej špičke takmer pri všetkých indikátoroch kvality. Zaradenie skúsenosti pri operačných výkonoch ako nového parametra do hodnotenia nemocníc jej tiež značne pomohlo k vylepšeniu pozície v rebríčku. „Je však zaujímavé, že Univerztiná nemocncia nemá v priemere príliš ťažkých pacientov,“ konštatuje inštitút.

Najnižší rating v hodnotení inštitútu získala v tomto roku Fakultná nemocnica Trnava. Okrem pacientov relatívne rýchlo preberajúceho urgentu má nemocnica ostatné ukazovatele priemerné alebo podpriemerné. Po Univerzitnej nemocnici Bratislava má druhých najmenej spokojných pacientov, ktorí podávajú sťažnosti na Úrade pre dohľad v najväčšej miere.

Rebríček štátnych nemocníc na Slovensku podľa inštitútu Ineko za tento rok:

 1. FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica
 2. ÚVN SNP Ružomberok FN
 3. Univerzitná nemocnica Martin
 4. Fakultná nemocnica Nitra
 5. Univerzitná nemocnica Bratislava
 6. FNsP J. A. Reimana Prešov
 7. FNsP Nové Zámky
 8. FNsP Žilina
 9. Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
 10. Fakultná nemocnica Trenčín
 11. Fakultná nemocnica Trnava