Nízko nad obzorom od severozápadu na severovýchod sa nám po tieto dni na nočnej oblohe predvádza Kométa Neowise. Najlepšie pozorovacie podmienky na Slovensku kvôli jej jasnosti a polohe na oblohe budú v druhej polovici júla. Dá sa pozorovať aj voľným okom, avšak ďalekohľad môže odhaliť viac detailov. Nezapadne za obzor, a tak sa bude dať po západe slnka pozorovať celú noc.

Pre astronomických nadšencov je leto príležitosťou na viaceré pozorovania, okrem kométy sú viditeľné aj meteorické roje.

"Zo súhvezdia Povozník v priebehu júla poputuje do súhvezdia Veľkej medvedice s ikonickým Veľkým vozom, bude teda veľmi ľahké ju nájsť," vysvetľuje astronomický fotograf Tomáš Slovinský.

Nemáte trpezlivosť sledovať oblohu? Pozrite  si kométu na videu <<

V našom susedstve nebude už tisíce rokov, pretože dokončenie jej cesty okolo Slnka trvá asi 6 800 rokov. Neowise patrí k najjasnejším kométam a najbližšie k našej planéte bude 23. júla. Podľa správy NASA najbližšie k Zemi sa priblíži na 64 miliónov kilometrov. Na oblohe ju bude vidno aj začiatkom augusta, potom kométa postupne zmizne z dohľadu.

Kométu objavil 27. marca kozmický teleskop NEOWISE, ktorého súčasnou misiou je hľadanie blízkozemských telies ako asteroidy či kométy. Odvtedy objekt pozorovali viaceré ďalekohľady na obežnej dráhe Zeme, ale aj astronauti na medzinárodnej vesmírnej stanici. Podľa NASA je to najjasnejšia kométa za 23 rokov od kométy Hale-Bopp v roku 1997.Jadro kométy má v priemere približne päť kilometrov. Vznikla krátko po tom, čo sa sformovala slnečná sústava.

FOTO vlasatice Neowise, ako ju môžete vidieť po tieto dni na severnej oblohe<<