Nasledujúce riadky nie sú vytrhnuté z letáku korporátnych náborárov, ale najnovšia štúdia ohľadne erektilnej dysfunkcie, teda neschopnosti stoporenia mužského pohlavného orgánu. Ako tvrdia najnovšie vedci, muži s týmto problémom sú podľa výskumu menej produktívni v práci ako tí čo s erekciou problém nemajú.

Zhoršenie produktivity práce

Podľa niektorých štatistík problémy s erekciou trápia skoro každého druhého muža nad 40 rokov. Samotná erektilná dysfunkcia sa však týka stoporenia, ktoré nie je dostatočné pre pohlavný styk. Ako uvádzajú vedci, to či je to vážne závisí od opakovania. V rámci ojedinelého javu sa môže týkať stresu, únavy či choroby. Ak ide o permanentný stav je to samozrejme problém.

Výskumníci z farmaceutickej spoločnosti Pfizer so sídlom v Kalifornii uskutočnili celosvetový výskum na určenie ako erektilná dysfunkcia erektilná dysfunkcia ovplyvňuje produktivitu práce. Štúdia sa vyhodnocovala z viac ako 50-tisíc mužov vo veku od 40 do 70 rokov v Brazílii, Číne, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Spojenom kráľovstve a USA. Tím vedcov podľa portál The Independent analyzoval dáta zhromaždené z národných prieskumov zdravia medzi rokmi 2015 až 2016. Podľa zistení štúdie 24,8% mužov s erektilnou dysfunkciou uvádzalo zhoršenie produktivity práce v porovnaní s 11,2% mužov, ktorí nezažívajú impotenciu. Mimo toho 28,6% mužov s erektilnou dysfunkciou hlásilo zhoršenie všeobecnej aktivity, čo predstavuje takmer dvojnásobok percenta mužov, ktorých sa tento problém netýka. Okrem toho 7,1% mužov, ktorí zažívajú impotenciu, uviedlo, že zostávajú doma z práce. V porovnaní s tým 3,2% mužov, ktorí nemajú erektilnú dysfunkciu, uviedlo absentovanie z práce.

Taliansky problém

Wing Yu Tang, riaditeľ spoločnosti Pfizer a spoluautor výskumu, zdôraznil význam zistení štúdie. „Táto štúdia ukazuje, že erektilná dysfunkcia zostáva prevládajúcim problémom, ktorý ovplyvňuje produktivitu práce a absenciu, “ cituje The Independent vedeckého pracovníka. Hassan tiež zdôraznil, do akej miery impotencia postihuje mužov na celom svete. „Globálne pokrytie údajov pochádza z ôsmich krajín a naznačuje, že táto otázka je všadeprítomná,“dodal.

Z ôsmich krajín hodnotených v rámci tejto štúdie malo paradoxne Taliansko najvyššiu mieru erektilnej dysfunkcie, ktorá postihuje viac ako polovicu jeho mužskej populácie.  Medzinárodná štúdia neupriamila zrak na slovenských mužov, ale ako uvádza Jozef Marenčák vo svojej odbornej štúdii s názvom Erektilná dysfunkcia a jej liečba, na Slovensku je podľa odhadov asi pol milióna mužov postihnutých týmto ochorením. V Českej republike je podľa Marenčáka postihnutý erektilnou dysfunkciou každý druhý muž vo veku od 35 do 65 rokov. „Zarážajúci je preto údaj, že všeobecný lekár sa na poruchy erekcie aktívne opýta len 9 percent svojich pacientov,“ uviedol odborník Marenčák.