Tip na článok
Laser oslepí bunky dvanástnika a pomôže pacientovi z diabetu

V Prahe spúšťajú unikátnu liečbu cukrovky 2. typu. Zlepší ju už za pätnásť minút!

Tisíce pacientov v Česku čakajú, kým im lekári dajú zelenú. Chcú sa dostať k 15-minútovej liečbe cukrovky. Lekári im počas krátkeho endoskopického zákroku oslepia bunky dvanástnika. Pacientom to pomôže schudnúť a zjednodušiť liečbu.

Galéria k článku (3 fotografie )
Zlepšia sa im hodnoty? Po novom zákroku by si mali diabetici namerať v krvi menej cukru
Doktor Marek Beneš (v bielom plášti) je zodpovedný za nový typ liečby diabetu
Na tlačovej konferencii prezentovali doktori z IKEMU svoje plány s diabetikmi

Na druhý deň môžu jesť

Revolúcia v liečbe cukrovky II. typu, tak sa dá bez preháňania nazvať novinka, ktorú IKEM pripravuje pre chorých s cukrovkou. „Ide o miniinvazívnu metódu, kedy pri čiastočnej anestézii pacientovi zavedieme cez úst endoskopicky do dvanástnika špeciálne pre túto liečbu vyvinutý katéter s laserom Diagon. Ten dokáže presne zacieliť nervové bunky, ktoré sa nachádzajú v stene tejto počiatočnej časti tenkého čreva, a oslepiť ich bez poškodenia okolitého tkaniva. Tieto bunky totiž dokážu rozlíšiť, čo a v akom množstve dvanástnikom prechádza, a rozhodujú potom aj o tom, či napríklad sacharidy uložiť do zásob na horšie časy alebo ich rovno spáliť,“ opisuje gastroenterológ a vedúci lekár tohto projektu, doktor Mariek Beneš.

Cieľom je oslepiť polovicu až trištvrtiny týchto buniek a pomýliť tak ľudské telo. To potom zásadne zmení nastavenie metabolizmu a zníži hladinu cukru v krvi, čo zlepší diabetes 2. typu a je šancou aj na jeho jeho úplné vyliečenie.

15-minútová liečba

Zákrok by mal trvať približne 15 minút a je ambulantný. Má nahradiť pomerne náročnú operáciu, ktorej cieľom bolo zabrániť potrave, aby prechádzala dvanástnikom. Nie všetci pacienti mohli takúto operáciu absolvovať. Bolo by to pre nich veľké riziko. Nová metóda oslepenia buniek dvanástnika je elegantná a pacienta zaťažuje úplne minimálne. Výsledky sú ale okamžité.

Podľa pilotných štúdií sa darí cukrovku kompenzovať do niekoľkých týždňov a ako príjemný vedľajší efekt je tu tiež mierne zníženie hmotnosti, čo ďalej uľahčuje boj s touto civilizačnou chorobou. Prví pacienti začnú s liečbou už v priebehu najbližších týždňov.

VIDEO Plus 7 Dní