Tip na článok
Bojovník: Pán Miroslav Čížek bojoval nielen o svoj život, ale aj s byrokratickým aparátom.

Byrokratická benevolentnosť ministerského úradníka: Pacienta chorého na rakovinu takmer pripravila o život

Matúš Német

Stretli sme sa dvakrát a v oboch prípadoch som mal pocit, že sa idem rozprávať s človekom, ktorý práve priletel z dovolenky v trópoch.

Galéria k článku (7 fotografií )
Bojovník: Pán Miroslav Čížek bojoval nielen o svoj život, ale aj s byrokratickým aparátom.
Umieral na lôžku: Ako tvrdí Miroslav Čížek, jeho zdravotný stav bol taký vážny, že lekári z onkologického ústavu „nedávali za mňa ani cent“.
Bojovník: Pán Miroslav Čížek bojoval nielen o svoj život, ale aj s byrokratickým aparátom.

Filmový producent Miroslav Čížek však pred pár rokmi bojoval o život, z čoho skôr mrazí. Paradoxne, viac ako nádorové ochorenie ho k múru bezmocnosti pritlačilo byrokratické rozhodnutie, ktorým sa uhasilo posledné svetielko liečebnej nádeje onkologického pacienta.

Boj o život

Úspešný filmový producent, pod ktorého menom vyrobili divácky populárny seriál Mafiáni, Súmrak bossov či dokument o futbalových majstroch Európy z Belehradu s názvom Finále. Na druhej strane bežný smrteľník so svojimi radosťami a v posledných rokoch najmä so starosťami o vlastné zdravie. „V roku 2015 mi diagnostikovali rakovinu obličky. Podstúpil som operáciu, počas ktorej lekári zistili, že mi zostal v tele ešte pozitívny tumor na hlavnej cieve, takže mi ho nevyoperovali, lebo by to bolo dosť nebezpečné,“ opisuje začiatky svojej onkologickej liečby Miroslav Čížek. Jeho zdravotný stav si vyžadoval hospitalizáciu v Národnom onkologickom ústave pod dohľadom docenta Jozefa Mardiaka.

Umieral na lôžku: Ako tvrdí Miroslav Čížek, jeho zdravotný stav bol taký vážny, že lekári z onkologického ústavu „nedávali za mňa ani cent“.
Umieral na lôžku: Ako tvrdí Miroslav Čížek, jeho zdravotný stav bol taký vážny, že lekári z onkologického ústavu „nedávali za mňa ani cent“.
Archív

„Je to najväčší odborník onkologického ústavu. Do konca života mu budem vďačný, lebo mi zachránil život,“ nešetril chválou pán Čížek, ktorý rovnako pozitívne vnímal prácu ďalších lekárov i sestier. „V systéme nášho zdravotníctva, ako je nastavený, robia zázraky, ale tie sa nepodaria vždy,“dodal. Počiatky liečebného procesu však neboli jednoduché a nastavená biologická liečba mala skôr opačný efekt. „Bohužiaľ, liek, ktorý som najskôr užíval, mi do roka zničil všetky biele i červené krvinky a celý imunitný systém. Samozrejme, tento liek zabral u niektorých pacientov pozitívne, u mňa bol výsledok negatívny,“ priznáva pán Čížek. Cena za škatuľku po­dľa jeho vtedajších informácií bola približne 3 500 eur a vydržala mu na mesiac a pol. „V novembri 2015 sa zistilo, že môj organizmus reagoval na tento toxický liek veľmi zle. Mal som 102 kíl pred operáciou, po roku užívania lieku som sa dostal na 72 kíl. Takže som stratil 30 kíl a umieral som,“prezradil o svojom neutešenom zdravotnom stave Miroslav Čížek. Situácia bola natoľko vážna, že s odchodom z tohto sveta sa začal pomaly zmierovať. „Nevedel som, čo ďalej, napriek všetkému som sa spýtal pána docenta Mardiaka, či existuje niečo, čo by mi nejakým spôsobom mohlo pomôcť,“ vysvetlil pán Čížek svoje úsilie bojovať o život. V tom istom roku sa lekári Národného onkologického ústavu zúčastnili na konferencii v Amerike, kde im predstavili liek obsahujúci látku nivolumab. „Tento liek ponúkli do pacientskeho programu onkologického ústavu s tým, že bolo treba požiadať ministerstvo zdravotníctva a ďalšie inštitúcie o povolenie na jeho aplikáciu pacientom,“opísal prvý náznak nádeje pacient, vtedy chorobou poriadne vysilený. Doktori mu však nič nesľubovali, aj keď v novembri 2015 spustili schvaľovací proces v podobe tlačív, ktoré obsahovali desať voľných kolónok na podpisy úradníkov, odoslaných do zodpovedných inštitúcií.

Úradník povedal nie

„Deväť podpisov sme mali na papieri, kde bolo napísané, že tento liek je zadarmo, že ho ako pacientsky program dala firma, ktorá ho vyrába, a nebudeme nikomu nič platiť. Navyše tento liek môže pacientom zachrániť život. Chýbal jeden jediný podpis - šéfa liekovej služby ministerstva zdravotníctva,“ netajil Čížek rozčarovanie ani po rokoch. „Jeho meno si budem pamätať do konca života. Lebo ja som umieral a doktori prišli na vizitu a povedali mi, že mi nepodpísali tento liek. A chýba nám jeden jediný podpis. Dôvod nikto nepovedal,“dodal. Lekári z Národného onkologického ústavu v snahe zachrániť pacientovi život požiadali o podpísanie tohto lieku aj druhýkrát, kde vysvetlili závažnosť zdravotného stavu pacientov aj potrebu jeho skúšania.

Vtedajší šéf liekovej politiky to po­dľa Čížka ani tak nepodpísal. „A my sme ďalej umierali a brali sme lieky proti silným bolestiam, ktoré obsahovali morfium. Viete si predstaviť tie Vianoce, keď ste doma a celá rodina sa na vás pozerá, ako umierate. Vie, že vám môžu pomôcť, ale len jediný človek to brzdí. Prečo? Pýtam sa a budem sa pýtať, prečo tento človek chcel zabiť nás všetkých,“spytuje sa Čížek, ktorý do dnešného dňa nedostal odpoveď a rád by ju počul práve z úst úradníka. „Verím, že sa budem mýliť, že ‚vďaka‘ zdržovaniu týchto procesných postupov neumrelo kvôli tomuto človeku veľa ľudí,“ neberie si servítku pred ústa pán Čížek. Odoslanie žiadosti koncom roka 2015 nám potvrdila hovorkyňa Národného onkologického ústavu Martina Šoltésová. S otázkou týkajúcou sa neschválenia lieku sme sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva. „Dotyčný už nie je zamestnancom ministerstva zdravotníctva,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Niekdajší šéf liekovej politiky podľa medializovaných informácií odišiel z ministerstva ešte v júni 2016. 

Šťastný koniec aj vysoká cena

Liek sa nakoniec v januári 2016 podarilo získať pre onkologický ústav v rámci pacientskeho programu. „Pre mňa to je stále zázrak. Po aplikácii tohto lieku som do dvoch mesiacov začal žiť život normálneho človeka, získaval som aj fyzicky na sile a psychicky to znamenalo toľko, že sa to nedá ani vyjadriť slovami,“ opísal rapídnu zmenu zdravotného stavu k lepšiemu pán Čížek. Liečbu dokonca na krátky čas vzhľadom na dobré výsledky prerušil. Tento rok sa však k lieku vrátil, pretože jeho zdravotný stav sa opäť skomplikoval. „Pacientsky program sa pre mňa, bohužiaľ, v máji 2018 skončil. Čiže buď si začať liek platiť, alebo ho môže hradiť zdravotná poisťovňa,“uviedol filmový producent. Jedna dávka, ktorá predstavuje 240 miligramov lieku, však stojí, podľa jeho informácií, až 2 400 eur a na mesiac sú potrebné dve dávky. „Ktorý Slovák si môže dovoliť 5-tisíc eur, aby žil? A pritom pracoval celý život a platil si poistenie,“ kladie otázku pán Čížek. „Ale je pravda, že radšej kúpime lietadielka za peniaze daňových poplatníkov a ľudí necháme umierať,“neodpustil si kritickú poznámku na nedávny nákup amerických stíhačiek F16 slovenskou vládou. „Beriem to, že sme v NATO, ale aj tu sa dajú peniaze daňových poplatníkov využiť lepšie. Lieky, ktoré by poisťovňa zaplatila ľuďom, zachránia životy,“ pokračuje v kritike. Čížek, vzhľadom na cenu lieku, sa momentálne lieči v zahraničí, kde na základe tamojšieho zdravotného poistenia má liečbu zdarma. Ako sa nám podarilo zistiť, v susednom Česku je maximálna predajná cena približne 1 600 eur, pričom poistenec orientačne zaplatí 301 eur. „Pri určovaní ceny v Českej republike sa postupuje v zmysle zákonov, ktoré platia v danej krajine,“ vysvetlila nám dôvod rozdielu v cene lieku hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

VIDEO Plus 7 Dní