Oteplenie so sebou prináša nielen slnečné dni, ale rovnako riziko, že sa vám na telo pri letnej prechádzke v prírode nasaje kliešť. To nie je až také hrozné, pokiaľ nie je takýto kliešť nosičom nákazy, konkrétne kliešťovej encefalitídy. Od začiatku roka sa už vyskytlo viac ako desať prípadov tohto ochorenia u pacientov. Čo je však zarážajúce, takmer polovica dostala encefalitídu konzumáciou potravín.

 

Surové kozie a kravské mlieko

Od začiatku roka Úrad verejného zdravotníctva eviduje už 13 ochorení na kliešťovú encefalitídu. Z toho sedem ochorení vzniklo po prisatí kliešťa a šesť konzumáciou nepasterizovaných produktov. Prípady kliešťovej encefalitídy sa podľa informácií z Epidemiologického informačného systému vyskytli na infekčných aj neurologických oddeleniach nemocníc. Toto závažné vírusové ochorenie sprevádzané zápalom mozgových blán alebo mozgu sa prenáša infikovanými kliešťami, ale aj niektorými potravinami. Rizikové môžu byť podľa epidemiológov surové kozie, ovčie a kravské mlieko a nepasterizované mliečne výrobky.

„Ak nie ste zaočkovaní, kontrolujte sa vždy po prechádzke v prírode, kozie a ovčie mlieko prevárajte a čerstvý kozí alebo ovčí syr aspoň opečte z oboch strán," upozorňuje Epidemiologický informačný systém na sociálnej sieti. Tiež podľa neho netreba zabúdať, že kliešte sa môžu nachádzať aj v mestských parkoch. Kliešťová encefalitída sa na rozdiel od lymskej boreliózy, ktorú kliešte tiež prenášajú, nedá riešiť preventívne antibiotikami, ktoré sa podávajú ihneď po zaklieštení.

Stav podobný chrípke

Aj keď sa ochorenie nevyskytuje až tak často, vzhľadom na jeho závažnosť kliešte netreba podceňovať. "Na ochranu sa odporúča aj očkovanie. To však ochráni iba pred kliešťovou encefalitídou, nie pred boreliózou či anaplazmózou,"upozornil hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy. Ak človek po prisatí kliešťa začne cítiť stav podobný chrípke, mal by bezodkladne vyhľadať lekára.

Na Slovensku sa vyskytuje okolo 20 druhov kliešťov a päť druhov z nich je schopných prenášať rôzne vírusy alebo baktérie. Najčastejšie sa kliešť prisaje vo vlasoch, v slabinách, na intímnych miestach alebo aj v oblasti kolien. Následky prisatia môžu byť podľa odborníka fatálne. Niektoré metódy vyberania kliešťa sú však podľa neho prežitkami, ktoré môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Ľudia napríklad zvyknú prisatého kliešťa potierať olejom či masťou, aby kliešťa udusili. Nagy však varuje, že kliešť sa takto zadusí, ale hrozí, že po usmrtení vyvráti infikovanú krv naspäť do rany.